Príbehy

Trpké spomienky Dalibora Jandu: Otvorene o hádkach po smrti syna

redakcia
redakcia
11.10. 2021 8:00
Diskusia ()
DALIBOR JANDA
DALIBOR JANDA
Zdroj: ŽIVOT
Príbehy

Trpké spomienky Dalibora Jandu: Otvorene o hádkach po smrti syna

redakcia
redakcia
11.10. 2021 8:00
Diskusia ()
DALIBOR JANDA
DALIBOR JANDA
Zdroj: ŽIVOT

Nahliadnite do bohatého archívu týždenníka Život. Rozhovor "Dalibor Janda a jeho manželka Jiřina: Synova smrť nás rozdeľuje" sme našim čitateľom priniesli na začiatku nového milénia.

„Zo synovej smrti sme sa stále nespamätali, často sa preto s manželkou hádame,“ priznáva český spevák DALIBOR JANDA (50), ktorého neprajníci nazývajú dinosaurom českej popmusic.

„Tak poďte ďalej,“ povzdychne si Dalibor Janda, keď vchádzame do domu na okraji Prahy. Trojnásobný zlatý slávik má po Nežnej revolúcii na médiá ťažké srdce. V televízii ho nevídať, v rádiu od neho počuť nanajvýš pár starých hitov a až na správy o synovej tragickej smrti akoby naňho chceli novinári zabudnúť. Čo teraz robí bývalý dievčenský idol s nezameniteľným chrapľavým hlasom?

Radosti a výčitky

„Ja už pracovať ani nepotrebujem. Slušne žijem z peňazí za autorské práva za svoje hity z 80. rokov. A koncertovať chodím len tam, kde ozaj chcú,“ tvrdí rodený Moravan Dalibor Janda. Spolu s manželkou Jiřinou (47) nás previedli svojím kráľovstvom. „Dinosaurus českej popmusic“, ako ho označujú jeho neprajníci, ozaj nežije zle. V garáži má dve luxusné autá – BMW a Renault, býva vo veľkom dome s bazénom, pod vianočný stromček si za stotisíc korún daroval nahrávacie miništúdio Denon s domácim kinom. Okrem toho vlastní nahrávacie štúdio Hurikán, v ktorom vydáva platne svoje, ale aj iných interpretov... Dalibor Janda sa vo voľnom čase – a toho má toľko, koľko si sám určí – venuje najmä záhradke.

„Manželka nemá rada prírodu, zato Dalibor mi pomáhal, bol veľmi zručný,“ potichu prehodí spevák. Pri spomienke na syna, ktorý za dosiaľ neobjasnených okolností skočil v januári tohto roka z Nuselského mosta v Prahe, sa uvoľnená atmosféra zmení na trochu napätú. Manželia Jandovci však hovoria o rodinnej tragédii otvorene, bez škrupúľ. Napríklad o tom, ako pani Jiřina nedávno našla pri upratovaní Daliborovej izby jeho list na rozlúčku. „Ten list bola asi jeho prvá myšlienka na smrť. Musel ho napísať už skôr, zrejme pred Vianocami minulého roka,“ nahlas premýšľa Jiřina Jandová. List podľa nej nemá žiadnu pointu, mladý Dalibor v ňom mame len oznamuje, že už ďalej nemôže a na tomto svete nechce žiť.

Manželia majú na synovu smrť rozdielne pohľady. Dalibor Janda sa snaží od synovej samovraždy dištancovať, zabudnúť, manželka Jiřina ju stále emotívne prežíva. Počas debaty to medzi nimi zrazu zaiskrí. „Stačí iba slovko o synovi a hneď sa s manželkou hádame. Ona to berie inak, ja inak. Ja mám zlú povahu v tom, že si mnohé veci dlho pamätám. Dobré, no aj tie zlé...“

„Bohužiaľ, skôr tie zlé,“ vyčítavo povie manželka. Dalibor Janda pokračuje: „Je to pre nás oboch hrozne ťažké. Ale veď už na tom nič nezmeníme, iba tým otravujeme aj dcéru Jiřinu. Tragédiu zvládla lepšie než my, už o nej nechce počúvať. A ja si v poslednom čase akosi zvykám na rodinné tragédie – pred troma rokmi som pochoval mamu, potom jej brata, teraz syna...“

Zdroj: ŽIVOT

Čo som mal robiť?

Úprimné vyznanie žialiacich Jandovcov v ich slnkom zaliatej záhrade nás trochu šokuje. Otec sa priznáva, že so synom v detstve a dospievaní trávil málo času. Dvadsaťdva koncertov do mesiaca po celej republike mu to nedovolilo. „Potom som prišiel domov, objímal som ho, mal som ho rád a vzápätí som mu ‚nasekal‘ na zadok... Ale taký bol život na Morave, tak som bol vychovaný. Aj ja som dostával pár faciek za to, že som prišiel domov neskôr.“

Je pravda, že Jandovci si so synom rebelom užili svoje. Mladý Dalibor tvrdohlavo odmietal pomoc slávneho otca. Popíjal s partiou, nechodil do práce, rodičov navštevoval len cez víkendy. Inak všetok čas trávil v podnájme na Žižkove... „Čo som mal s ním robiť? Nedalo sa nič, zvlášť v dnešnej dobe. V mladosti som bol podobný ako on, aj ja som ušiel z domu...“ uvažuje Dalibor Janda. „Chcel to urobiť ako veľké gesto. Aj predtým hovoril o samovražde, o tom, že skočí... Mal však strach. Takto prekonal sám seba,“ smutne si vzdychne Jiřina.

Rodičia doteraz nevedia prečo. Policajti im to nepovedali, vraj nie sú povinní. Mlčia aj synovi kamaráti, nič nové im neprezradil ani list na rozlúčku. „Manželka sa v tragédii stále hrabe, ja si však myslím, že nám nezostáva nič iné, len to skúšať ďalej. Inak by sme sa mohli aj rozviesť…“ uzatvára Dalibor Janda.

RADOSLAV IGAZ

Diskusia