Slzy nebohej PRINCEZNEJ DIANY (†36) boli ako ostrý meč namierený na kráľovskú rodinu.

Hanblivo sa usmievala, cudne klopila zrak a neustále sa pýrila. Taká bola mladá, iba 19-ročná aristokratka Diana Spencerová, keď sa stala súčasťou kráľovskej mašinérie.

Ružovolíca aristokratka

Nemala na tvári taký žiarivý úsmev a šťastnú iskru v očiach ako jej nevesta vojvodkyňa Kate. Spočiatku si nedokázala dupnúť nohou ako druhá nevesta Meghan, ktorá si dokonca v deň svadby vybojovala porušenie protokolu, družičky nemuseli mať v letnom horúcom dni na sebe silonky. Časom sa však Diana naučila ťahať za tie správne nitky a v tichosti, ale aj nahlas rebelovať proti zakoreneným pravidlám v monarchii.

Jej hanblivý úsmev namierený k televíznym kamerám a novinárskym fotoobjektívom sa zmenil na mierne koketný. Niektorí kráľovskí spravodajcovia mali odvahu na adresu zbožňovanej členky vladárskej rodiny a kráľovnej sŕdc tvrdiť, že z plachej sivej myšky sa stala medzinárodná celebrita a sofistikovaná mediálna manipulátorka. „Bola síce okúzľujúca, ale aj tvrdohlavá, precitlivená a vedela s ľuďmi manipulovať,“ tvrdí na jej adresu v knihe spomienok s názvom Cesta bývalý britský premiér Tony Blair.

„Veľmi rýchlo pochopila, ako sa manželovi pomstiť prostredníctvom médií, a aj to urobila. Svoj vplyv na mužov šikovne využívala,“ tvrdí zase vo svojej knihe s názvom Vojvodkyňa novinárka a spisovateľka Penny Junorová. Podľa americkej novinárky Tiny Brownovej bola Diana síce charitatívna a súcitná, ale aj vypočítavá a závislá od médií. Niet sa však čomu čudovať. Monarchia je totiž ako triedička charakterov. Kto je slabý, musí z kola von.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Veď mediálny tlak, pozornosť celosvetovej verejnosti či správanie podľa vžitých vzorcov a pravidiel nezvládla ani taká sebavedomá a emancipovaná osobnosť ako Meghan Marklová, ktorá sa ešte ako dieťa odvážila poslať list výrobcovi saponátu na umývanie riadu a dožadovať sa, aby v reklamnom spote bola jasne vymedzená rovnoprávnosť medzi mužmi a ženami. Diana však z povestného kola von nemohla. Keď chvíľu pred svadbou začala pochybovať, či jej osudová čiara smeruje správne, jej sestra Sarah ju upozornila, že jej tvár je vytlačená na spomienkových servítkach. Bolo už neskoro cúvnuť.

A keď celý svet sledoval veľkolepú kráľovskú svadbu, Diana sa práve zdokonaľovala v hereckom umení, šťastie iba hrala. V tom čase už trpela bulímiou, vydávala sa s nápadne úzkym driekom, svadobné šaty museli niekoľkokrát prešívať. Jej psychický stav sa zhoršil po svadobnej ceste. „Išla som si oči vyplakať,“ priznala sa spisovateľovi Andrewovi Mortonovi. Nasledovali depresie, pokus podrezať si žily žiletkou a liečba váliom.

V rozhovore sa Diana pasovala do roly obete, pretože jej ostala iba jediná možnosť, a to zvoliť „správne“ prostriedky na to, ako prežiť. Napríklad, čím častejšie verejne upozorňovala na svoju bolesť, tým viac popudzovala verejnosť proti kráľovskej rodine. Jej smútok bol ako zbraň namierená proti Charlesovi. Najprv sa teda javila ako naivná, ružovolíca šľachtičná, romanticky zaľúbená a plná očakávania. Postupne však prichádzala zmena.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia