V začiatkoch koronavírusovej pandémie pre príznaky choroby absolvovala legendárna Eva Rysová (87) potrebné testy a prestala vychádzať z domu. Ako sa jej darí dnes?

Pre situáciu, ktorá na Slovensku vznikla v dôsledku šírenia nebezpečného ochorenia Covid-19, musela známa umelkyňa podstúpiť nutné vyšetrenia. Patrí totiž k najohrozenejšej časti obyvateľstva a zdravotné problémy ju kontinuálne trápia už viac ako štyri roky. Všetko sa začalo po úraze hlavy, ktorý utrpela v marci 2016. Herečka vtedy strávila niekoľko týždňov na nemocničnom lôžku a dokonca prekonala krvácanie do mozgu. Neskôr sa k tomu údajne pridružili problémy so srdcom. Hoci sa z najhoršieho dostala a vďaka predtočeným častiam aj úspešne odohrala záverečnú sériu divácky obľúbeného seriálu Búrlivé víno, viac sa na televíznych obrazovkách neukázala.

Zdravotné problémy ju od úrazu začali trápiť čoraz častejšie. Pre pravidelné točenie hlavy a problémy s dýchaním si dokonca vyžiadala odbornú asistenciu. Rysovej začala robiť spoločnosť opatrovateľka Katka, o ktorej služby požiadala mestskú časť Bratislavy, v ktorej žije. Dnes sa však o herečku s podlomeným zdravím starajú dve opatrovateľky. V období vzostupu koronavírusovej pandémie u nej doma dokonca vraj zasahovala sanitka a urobili jej potrebné odbery pre príznaky ochorenia. Našťastie, koronavírus sa u Evy nepotvrdil.

Keď sme zisťovali, ako sa jej aktuálne darí, telefón zodvihla jedna z jej odborných asistentiek: „Pani Rysová sa má dobre, aktuálne odpočíva a nechcem ju rušiť,“ povedala nám. Viac však o jej zdravotnom stave prezradiť nechcela. Naše otázky mala herečke pretlmočiť a ešte sa ozvať, no spätnej reakcie sme sa napokon nedočkali. Podľa našich informácií by však umelkyňa mala aktuálne obdobie aj napriek viacerým prekonaným diagnózam zvládať na výbornú. Čas údajne trávi pravidelným cvičením, posilňovaním imunity pomocou vitamínových doplnkov a občas aj prechádzkami na čerstvom vzduchu.

FOTOGRAFIE LEGENDÁRNEJ HEREČKY NÁJDETE V GALÉRII.

Trénuje si pamäť

Čiperná Eva odjakživa prekypovala množstvom energie. Donedávna dokonca aj šoférovala, v začiatkoch Búrlivého vína vyučovala na cirkevnom konzervatóriu, doma sa kvôli vnúčatám a synovi učila anglický jazyk. Ešte pred ukončením nakrúcania denného seriálu si uvedomila potrebu trénovania svojej pamäti, keďže dlhé texty jej už nešli do hlavy tak jednoducho ako kedysi. „Nakrúcanie je naozaj namáhavé, človek sa musí naplno sústreďovať na svoju rolu a bolo už pre mňa náročné zapamätať si všetko, čo scenár udával. Veľakrát sme točili obraz aj po troch týždňoch, takže som si musela spomenúť a zopakovať, v akej nálade bola vtedy moja postava, v akom vzťahu bola s inými postavami. Občas som mala problém, aby som si pamätala text. Zapríčiňovala som si to tak trochu aj sama, lebo som maximalistka. Každý výstup som si poctivo naštudovala, vedela som, o čom je, prečo je,“ uviedla v minulosti.

Po prekonaní zdravotných ťažkostí a zaslúženom oddychu po skončení Búrlivého vína sa preto rozhodla pravidelne navštevovať špecializované centrum v Petržalke. „Chodievala sem až do začiatku koronavírusovej pandémie. Herečka si tu trénuje pamäť. Ide o takzvaný kognitívny tréning. Okrem iného je určený aj pre aktívnych seniorov, ktorí môžu pociťovať bežné problémy s pamäťou a snažia sa tráviť čas zmysluplnou a prospešnou aktivitou,“ dozvedeli sme sa. Práve zhoršujúca sa pamäť vraj umelkyňu zastavila, keď sa rozhodovala, či má prijať novú pracovnú ponuku po skončení denného seriálu.

Naposledy prikývla už len na spoluprácu Mirovi Jarošovi (42), aby si ešte raz zahrala babičku v jeho hudobnom videoklipe pre deti. Na väčšiu televíznu rolu skrátka nemá silu. „Myslím si, že už sa na to necítim. Nerada by som ubrala zo svojho osobného štandardu, istej latky, ktorú som sa predtým pri nakrúcaní snažila udržať. Už som stará pani a tie texty by sa mi už neučili ľahko. Ani ja by som sa možno necítila dostatočne komfortne a pripravená. Nebolo by to fér ani pre mojich kolegov. Tempo nakrúcania je navyše veľmi rýchle,“ povedala nám pred rokom, keď sme sa jej opýtali, či by ju ešte dokázala presvedčiť zaujímavá pracovná ponuka.

Eva ku každej zo svojich úloh vždy pristupovala veľmi zodpovedne, keď ju médiá označili za perfekcionistku zo starej školy, rýchlo sa ohradila. „Ale to by mal robiť každý herec, či je starý, alebo mladý. Nielen vhupnúť do niečoho a nevedieť, čo bolo predtým a čo potom,“ povedala jednoznačne.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Dovolenkujeme na Slovensku: Tieto TECHNICKÉ A KULTÚRNE PAMIATKY musíte vidieť

Populárne články
Metaforické pokusy o návrat zo zlatej klietky.

Nahá uprostred divočiny: Korona uväznila fotografku v zlatej klietke

Zvolenský zámok.

Kam na dovolenku? Hrady, kúpele, akvaparky, múzeá: Juh stredného Slovenska má čo ponúknuť

Kim Kardashian

Z Kim Kardashian je čerstvá miliardárka: Na čom zarobila tentokrát?

LETNÁ SÚŤAŽ

VYHRAJ MITSUBISHI A UŽI SI SLOVENSKO

Ilustračná snímka

Williama a Kate čaká ťažké rozhodnutie: Budú sa riadiť tradíciou alebo srdcom?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia