Nemal sa dožiť piateho dňa, pretože má choré srdiečko. Statočný Tiago (4) sa však nevzdal a s ojedinelou diagnózou - Ebsteinovou anomáliou srdca bojuje. Bez pomoci ľudí a dôležitej operácie v USA nemá šancu...

Už od jeho narodenia bolo isté, že by mal Tiago podstúpiť operáciu. Nie tak dávne vyšetrenie jeho chorého srdiečka navyše ukázalo ďalší problém. „Pridružila sa mu ďalšia diagnóza (forma arytmie, AVB I-II Weckenbachova perióda), ktorá pre jeho hlavnú diagnózu predstavuje veľké riziko. Preto okrem operácie bude musieť podstúpiť abláciu. Ide o zneškodnenie tkaniva, ktoré spôsobuje arytmiu,“ vysvetlila jeho mama Veronika.

A hoci Tiago vyzerá ako iné zdravé deti, rodičia na neho musia dávať neustále pozor. „Nesmie sa veľmi zadýchať, aby srdiečko stíhalo okysličovať telo. Tiagovo srdce musí vynaložiť veľké úsilie na to, aby pumpovalo krv do pľúc a odtiaľ dodávalo kyslík celému telu.“ Chlapček tak potrebuje náročnú operáciu, s ktorou má skúsenosť len málo lekárov na svete. „Preto sme sa obrátili na chirurga z Pittsburgu v USA, ktorý vynašiel zákrok, ktorým zachránil život už viac ako 320 pacientom z celého sveta. Tento top špecialista na Ebsteinovu anomáliu nám dal nádej, že Tiagovo srdce zoperuje tak, aby mohol naďalej žiť plnohodnotný život,“ hovorí s odhodlaním v hlase Veronika, ktorá sa hneď po synčekovom narodení pridala na sociálnej sieti do skupiny rodičov detí s rovnakým ochorením. Spoznala tak podobné príbehy z celého sveta.

Tiago
Zdroj: ARCHÍV V.M.

Zákrok za veľkou mlákou je však finančne mimoriadne náročný, a preto starostliví rodičia založili v decembri minulého roka zbierku na pomoc svojmu drobcovi s názvom Nádej pre Tiaga. „Operácia stojí 172-tisíc dolárov (163 810 eur). Je to suma, ktorá, bohužiaľ, vysoko presahuje naše finančné možnosti,“ priznáva so smútkom v hlase Veronika, ktorá je vďačná za dobrých ľudí, ktorí sú v našej krajine. „Vážime si každé jedno gesto a cítime zo strany ľudí od prvej minúty spustenia zbierky veľa pozitívnej energie. Dávajú nám vedieť, že v tom nie sme sami, a to nám dodáva silu. Bez ich pomoci to však nezvládneme. Ďakujeme veľmi,“ povedala mama, ktorá má stále obrovský strach o svojho malého šibala, pre ktorého môže byť aj neškodná hra či stretnutie s kamarátom nebezpečné. Rodičia ho musia chrániť pred infekciami. "Bez operácie by v desiatich rokoch nemusel vyjsť po schodoch. Také sú prognózy. Priemerná dĺžka života bez spomínanej operácie je 30 rokov,“ neskrýva obavy Veronika.

CELÝ PRÍBEH TIAGA PLNÝ SILNÝCH EMÓCIÍ NÁJDETE V AKTUÁLNOM VYDANÍ ŽIVOTA

Ako môžete Tiagovi pomôcť

Operácia v Amerike stojí  172-tisíc dolárov (163 810 eur). Tiagovi milujúci rodičia si to nemôžu dovoliť, ak chcete pomôcť, podrobné informácie nájdete na portáli Ľudia ľuďom (https://www.ludialudom.sk/vyzvy/14422) alebo na Facebooku Nádej pre Tiagovo špeciálne srdiečko.

FOTKY TIAGA Z MINULOSTI AJ ZÁBERY S BRAČEKOM NÁJDETE V GALÉRII
Diskusia