Na Slovensko prišlo z Ukrajiny aj mnoho učiteľov. Viacerí z nich sa rozhodli pomôcť ukrajinským deťom vzdelávať sa v rodnom jazyku.

Tetiana Volodinová (63) ešte pred tromi týždňami pracovala ako učiteľka svetovej literatúry v Kyjeve a učila deti od piateho do jedenásteho ročníka na dvoch kyjevských školách. Na Slovensko prišla krátko po vypuknutí vojny na Ukrajine. Jej mama zostala v Sumskej oblasti, ktorú obsadili Rusi. Tetiana odcestovala z rodnej krajiny s dcérou Oľgou a vnučkami Darou a Mariou.

„Bolo mi jasné, že to bude zlé, veľmi sme sa báli o deti. Zbalili sme sa za pätnásť minút. Cestovali sme najprv k známym na Ukrajine, odtiaľ do Rumunska a odtiaľ sem. V Bratislave sme boli pred tromi rokmi ako turistky, takže to tu trochu poznáme,“ konštatuje. Ubytovali sa v penzióne v Starom Meste a už na druhý deň si Tetiana chcela nájsť prácu. „Pozerala som sa po letákoch v meste. Bolo mi jedno, čo by som šla robiť. Vnučka sa však dívala na Facebook a povedala mi – babi, pozri, tu hľadajú ukrajinských učiteľov pre naše deti,“ rozpráva s úsmevom.

Článok pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia