Zlom

V dvadsiatych rokoch slovenský národ bytostne potreboval vlastných vyštudovaných divadelníkov. Prvé profesionálne divadlo v Bratislave totiž budovali Česi. Na javisku vystupovali českí herci, z hľadiska sa ozývala čeština, o réžiu, dramaturgiu aj scenár sa starali iba Česi. Nečudo, že prvý slovenský dramaturg Tido J. Gašpar si kládol za úlohu národné divadelné dosky poslovenčiť. Vybral si na to hru Oscara Wilda Salome. Preklad zveril do rúk Štefanovi Krčmérymu. V divadelnej sfére sa rýchlo rozšírilo, ako excelentne rovnakú hru ešte pred odchodom do Prahy zvládla Hana Meličková, výber hlavnej postavy bol teda jasný. Učiteľka hudby však bola tvrdý oriešok.

V roku 1925 zavítal umelecký súbor SND do Martina. Členom divadla bol v tom čase aj Meličkovej vynikajúci priateľ a spolužiak zo študentských čias Andrej Bagar. Spolu s Tidom Gašparom kuli plány, ako dvadsaťpäťročnú nádejnú hereckú hviezdu presvedčia. V ateliéri maliara Milana Mitrovského, ktorý bol už v tom čase Hanin švagor, sa po predstavení stretli herci, básnici Krčméry, Smrek a Lukáč a prizvali i vtedajšieho riaditeľa SND Václava Jiřikovského. Na Bagarovo naliehanie (pridali sa k nemu aj ostatní zúčastnení) si s ním Hana „struhla“ balkónovú scénu z Rómea a Júlie. Udivený Jiřikovský sa po nej zmohol len na jedno:

Vy ste povinná obohatiť slovenské divadlo! Stretneme sa v Bratislave. Dohodnuté?
V. Jiřikovský

Do Bratislavy Hana pricestovala v marci v roku 1926 s malou dušičkou. V repríze mala alternovať českú herečku Helenu Petzovú, ktorú miestne obecenstvo veľmi dobre poznalo. Budúca divadelná hviezda mala pochyby, či svojím výkonom presvedčí. Napokon bola omnoho lepšia než kolegyňa, čo napodiv medzi Hanou a Helenou vyústilo do vzájomného priateľstva. V konkurenčnom prostredí sa však H. Meličková stretla aj s nenávisťou a intrigami. V českej hviezde Líde Sudovej našla závistlivú nepriateľku. Z tých čias je známa nepríjemná príhoda z prvého predstavenia Salome v podaní mladučkej Hany. V maskérni si nevedomky sadla do Lídinho kresla, čo skúsenú profesionálku mimoriadne pobúrilo.

˃˃˃ Fotografie talentovanej herečky nájdete v galérii. ˂˂˂

Mladšej a krajšej herečke sa preto rozhodla prvú premiéru na doskách SND poriadne znepríjemniť. V závere predstavenia, keď mali Hane baletky priniesť zlatý plášť, pod ktorý sa mala schovať, zistila, že ho herečka Sudová zašpendlila a nedá sa rozprestrieť. Vynaliezavá Hana obtancovala javisko bez toho, aby si niekto z divákov čokoľvek všimol. Prišla k bratovi Vladovi, ktorý ju na javisku hudobne sprevádzal, za kulisami mu pošepla, aby neprestával hrať. Tancovala a v rytme hudby vyťahovala špendlíky z plášťa. Našťastie všetko dobre dopadlo, no po spustení opony sa Hana za burácajúceho potlesku rozhodla, že sa vráti domov a na javisko už nikdy nevstúpi.

Článok pokračuje na ďaľšej strane.

Diskusia