Príbehy

Tatranský rýchlik: Adam Žampa sa chce usadiť vo svetovej elite

1.6. 2013 16:00
Diskusia ()
Adam Žampa po tréningu na francúzskom ľadovci Les
Adam Žampa po tréningu na francúzskom ľadovci Les
Zdroj: Archív T.Ž.
Príbehy

Tatranský rýchlik: Adam Žampa sa chce usadiť vo svetovej elite

1.6. 2013 16:00
Diskusia ()
Adam Žampa po tréningu na francúzskom ľadovci Les
Adam Žampa po tréningu na francúzskom ľadovci Les
Zdroj: Archív T.Ž.

Otec talentovaného lyžiara dúfa, že do olympiády v Soči zmiznú z jeho prilby otázniky a budú tam logá sponzorov.

Prišiel, videl, šokoval. Aj tak možno opísať prievan, ktorý narobil v minulej sezóne Adam Žampa (22) medzi lyžiarskymi hviezdami. Hoci už dobre poznajú jeho meno, on chce ešte viac.

Kráľovstvo Žampovcov v centre Starého Smokovca len ťažko prehliadnuť. V penzióne s reštauráciou, požičovňou športových potrieb a obytnou časťou nemôže chýbať ani lyžiareň s minitelocvičňou, kde teraz Adam s bratom Andreasom trávi veľa času. „Poťažkajte si,“ vloží nám do ruky pretekárske zjazdovky a zasmeje sa na tom, ako zdesene odfúkneme. Vážia 16 kíl a merajú 218 centimetrov. Oveľa sympatickejšie sa nám zdajú slalomárske, na ktorých to talentovanému Slovákovi ide najviac. Vážia presne polovicu a aj na výšku majú o vyše pol metra menej.

Konečne doma. Adam si užil chvíľku oddychu,
Konečne doma. Adam si užil chvíľku oddychu,
Zdroj: Ján Viazanička

Konečne doma. Adam si užil chvíľku oddychu, ale už opäť zarezáva v tréningu.

Zatiaľ najúspešnejšiu sezónu v kariére uzavrel Adam aprílovými pretekmi v Rusku, priučil talentované deti na Žampa skicampe na Štrbskom Plese a potom sa už oddal zaslúženému oddychu. „Využil som ho na regeneráciu vo vodoliečbe, v kryocentre, s priateľkou Danielou som strávil týždeň v Prahe. Užili sme si to, keďže počas sezóny prídu aj chvíle, keď sa dlhšie nevidíme,“ hovorí Adam.

Keď treba, vie sa „pozvŕtať“ aj v rodinnom biznise. „Pomáhame všetci. Od babky, ktorá je vyučenou cukrárkou, cez mamu s otcom, ktorí všetko riadia, až po mňa s bratmi. Veď aj preto som išiel na hotelovú akadémiu. Vždy v lete som tu praxoval pri roznášaní kávy alebo pomocných robotách v kuchyni. Aj teraz občas poumývam riad za pultom, keď príde viac hostí. Času je už však, samozrejme, menej,“ pripomína, že na prvom mieste sú tréningové povinnosti.

O toto kráľovstvo Žampovcov v centre Starého
O toto kráľovstvo Žampovcov v centre Starého
Zdroj: Ján Viazanička

O toto kráľovstvo Žampovcov v centre Starého Smokovca sa stará celá rodina.

Je to v hlave

Minulá sezóna bola pre Adama ako z ríše snov. „Keby mi pred ňou niekto povedal, čo dosiahnem, asi by som mu neveril. Naštartovalo ma 9. miesto v obrovskom slalome Svetového pohára v Söldene, najkrajšie spomienky mám, samozrejme, na svetový šampionát v Schladmingu. Sedemnáste miesto v ‚obráku‘, trináste v superkombinácii a pätnáste v slalome si veľmi vážim, navyše sa mi tam podarilo vyhrať druhé kolo. Slalom je najmä o hlave, lebo stačí jediný ‚špicar‘ pri bránke a v stotine sekundy sú všetky nádeje na dobrý výsledok preč. Pri získaní psychickej odolnosti mi pomohol kondičný tréner Marek Trávniček, ale vlastne aj môj dedko. Ten vždy hovoril, že keď nejde o život, ide... viete o čo. Na druhej strane však stále nepoznám ten pocit, keď ide do tuhého a bojuje sa o medaily. Musí to byť obrovský tlak a sám netuším, ako by som sa s tým dokázal vyrovnať. Zatiaľ si pretekanie viac-menej užívam,“ hovorí Adam, ktorý sa už bližšie zoznámil aj s lyžiarskymi hviezdami.

„Sú to úplne pohodoví chalani, s ktorými zažijete kopu zábavy. Navzájom sa podpichujeme, vymýšľame všelijaké ‚blbosti‘. Je to trocha iné ako medzi ženami, ktoré sa spolu veľmi nebavia. Zozačiatku moji súperi nevedeli, kto som, ale teraz ma už registrujú oveľa viac.“

Adam v akcii. Verme, že o talentovanom lyžiarovi
Adam v akcii. Verme, že o talentovanom lyžiarovi
Zdroj: profimedia.sk

Adam v akcii. Verme, že o talentovanom lyžiarovi spod Tatier toho budeme ešte veľa počuť.

Najstarší z bratov Žampovcov netají, že pri rozbehu jeho kariéry hrala veľkú úlohu aj Veronika Velez-Zuzulová. „Ukázala mi, že ani v slovenských podmienkach nie je nemožné robiť vrcholový šport na sto percent. Keď mi povedala, že na to mám, bral som to od nej viac ako od kohokoľvek iného. Ja mám oproti Veronike výhodu v tom, že mám väčšinou poruke brata Andreasa,“porovnáva Adam, ktorý už vníma najlepšiu slovenskú lyžiarku ako staršiu sestru.

Tromfnú Kosteličovcov?

Spätosť Žampovcov so „zjazdovkami“ je až neuveriteľná. Lyžiarska sága siaha až do čias predvojnového Československa, keď sa na bielych svahoch preháňal jeden z členov prvého reprezentačného tímu Karol Bruk. „Od môjho deda to potom išlo ďalej,“ hovorí Adamov otec a tréner Tomáš Žampa. „Moja mama bola tiež výborná lyžiarka, na pretekoch stretla môjho otca, ktorý pochádzal z Prahy. Spolu potom chodili po súťažiach až do štyridsiatky a ja som sa ako dieťa túlal s nimi. Ako to so mnou mohlo dopadnúť? Jedine tak, že som sa dal po skončení lyžiarskeho gymnázia v Kežmarku na pretekanie aj ja. Išlo mi to najmä v zjazde,“ zaspomína hlava rodiny.

Im vďačí za všetko. Adam s mamou Slávkou a otcom
Im vďačí za všetko. Adam s mamou Slávkou a otcom
Zdroj: Ján Viazanička

Im vďačí za všetko. Adam s mamou Slávkou a otcom Tomášom.

S osudom ďalšieho pokračovateľa lyžiarskej dynastie to spočiatku nebolo také jednoznačné. „Adam chcel byť hokejista, manželka ho zasa vozila na tenis. To ho však nebavilo. So serióznym lyžovaním začal neskôr a fungovalo to tak, že na svah ťahal on mňa,“ spomína Tomáš Žampa. Podobne na tom boli aj Adamovi mladší bratia Andreas (19) a Teo. Ten bude mať onedlho jedenásť rokov a otec hovorí, že pri zohľadnení veku lyžuje najlepšie zo všetkých. „Adam s Andreasom mu veľa ukážu, on to vníma. V tomto má výhodu. V našej rodine bolo vždy najväčším trestom, keď som za zlé známky v škole pohrozil zákazom tréningu. Chalani vždy lyžovali s veľkou chuťou,“ nevylučuje Tomáš Žampa ani to, že sa raz všetci traja stretnú na pretekoch Svetového pohára. Tromfli by tým aj známych súrodencov z Chorvátska Ivicu Kosteliča so sestrou Janicou. Už aj oni sa vraj na tom zasmejú, keď sa stretnú na pretekoch.

Konkurencia Piaseckému? Lyžiarsky tréning je
Konkurencia Piaseckému? Lyžiarsky tréning je
Zdroj: archív Ť. Ž.

Konkurencia Piaseckému? Lyžiarsky tréning je občas aj o gymnastike, treba posilniť brušné svalstvo.

Nenariekame, „makáme“

Pri téme financií sa na tvári Tomáša Žampu mihne trpký úsmev. Kým Zuzulovcov doháňala smutná realita niekedy až k slzám, Adamov otec sa snaží brať veci s nadhľadom. „Mamina to financuje,“ naznačí s úsmevom, kto doma drží kasu. Úsporný rozpočet na jednu sezónu je stotisíc eur, Slovenský lyžiarsky zväz hradí šesťtisíc... „Všetko ostatné je na nás a priateľoch, ktorí pomáhajú, ako sa dá. Jeden požičia auto, druhý zaplatí letenky. V rozpočte nie je zahrnutý môj plat trénera, nemôžeme si dovoliť ani vlastného fyzioterapeuta. ,Prenajímame´ si ho iba vtedy, keď ho privezú Česi alebo Veronika,“ vysvetľuje Tomáš Žampa. Na preteky ich sprevádza iba servisman a občas aj jeden asistent na výpomoc.

Adam na pretekoch využíva servismana, ale čo-to
Adam na pretekoch využíva servismana, ale čo-to
Zdroj: Ján Viazanička

Adam na pretekoch využíva servismana, ale čo-to si vie s lyžami urobiť aj sám.

Namiesto loga hlavného sponzora zdobili Adamovu prilbu v minulej sezóne len otázniky a výkričník. Zmení sa to konečne? „Niektorí potenciálni sponzori sa už ozývajú. Sú však aj takí, čo by chceli byť na prilbe za sto eur. Máme niečo rozrobené s rakúskymi firmami, ale radšej by sme mali niekoho zo Slovenska. Peniaze na prípravu sme zohnali, do začiatku novej sezóny ešte zostáva nejaký čas. Nechceme bojovať s veternými mlynmi, aj keď sa niekedy dejú veci, ktorým nerozumiem. Od ministerstva školstva sme napríklad nedostali žiadne peniaze, lebo sme boli ,až‘ trinásti na svete. To sú veľmi zvláštne kritériá. Kým na to máme, makáme‘. Jedným z našich veľkých cieľov je olympiáda v Soči, potom sa uvidí,“ nechce predbiehať udalosti Tomáš Žampa. Veľkou úľavou je pre Adama fakt, že sa nemusí starať o zabezpečenie lyží. Sponzor mu dá ročne k dispozícii 15 až 20 párov, ktoré po sezóne vráti a dostane zasa nové.

Tatranský rýchlik: Adam Žampa sa chce usadiť vo svetovej elite

Načo je alpskému lyžiarovi skokanský mostík? Napríklad na toto...

Na sneh k protinožcom

V tomto čase už Adam s bratom Andreasom opäť poctivo zarezávajú v tréningu. „Beháme a posilňujeme brušné svaly, ktoré sú pri lyžovaní veľmi dôležité. Najskôr popracujeme na vytrvalosti, neskôr na výbušnosti a sile. Takto to bude pokračovať až do odchodu do Francúzska, kde budeme spolu s Veronikou trénovať na ľadovci,“ prezrádza najbližšie plány.

Lyžiarska partia na jednom zo sústredení, kde sa
Lyžiarska partia na jednom zo sústredení, kde sa
Zdroj: archív Ť. Ž.

Lyžiarska partia na jednom zo sústredení, kde sa Žampovci pravidelne stretávajú aj s Veronikou Velez-Zuzulovou.

Žampovci nevynechajú ani tradičné sústredenie v Austrálii a na Novom Zélande, kam sa chystajú na prelome júla a augusta. Hoci sa to nezainteresovanému môže zdať trocha čudné, u protinožcov sa dá v čase nášho leta trénovať na snehu a dokonca aj pretekať. „U nich je vtedy zima a v horách, ktoré by som prirovnal k našim Nízkym Tatrám, leží sneh. Navyše umelo zasnežujú, takže s lyžovaním nie je žiadny problém. Stredisko sa nachádza asi dvesto kilometrov od Melbourne a teší sa veľkej obľube,“ hovorí Adam.

Držme palce, aby do tejto vitrínky pribudli už
Držme palce, aby do tejto vitrínky pribudli už
Zdroj: Ján Viazanička

Držme palce, aby do tejto vitrínky pribudli už čoskoro ďalšie cenné medaily.

Už dvadsiateho októbra sa v rakúskom Söldene opäť roztáča kolotoč Svetového pohára a talentovaný Slovák chce byť naň čo najlepšie pripravený. Dobre vie, že nepodliezť vysoko postavenú latku z minulej sezóny vôbec nebude jednoduché. „Potrebujem najmä stabilizovať svoje výkony, aby som sa usadil v elitnej tridsiatke najlepších pretekárov sveta. Pokiaľ mi budú priať zdravie a kúsok šťastia, určite to nie je nereálne,“ hľadí s optimizmom do budúcnosti sympatický Tatranec.

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Hereča Angelina Jolie

Štúdiá Walta Disneyho si Angelinu Jolie obľúbili. V novinke zahviezdi spolu s ďalšou kráskou!

Pohyb na čerstvom vzduchu je potrebný aj v chladnejších dňoch, nielen v lete.

Škôlkarske choroby: Deti si v kolektíve odovzdávajú infekcie, ako posilniť ich imunitu?

Obrovská tragédia sa udiala v Nitre, o život prišiel miestny školák, dvaja chlapci utrpeli zranenia.

Scenár, keď stromy zabíjajú, je vždy podobný. Kto nesie zodpovednosť za tragédiu v Nitre?

 Katherine Schwarzenegger

Bude Arnold Schwarzenegger dedkom? Jeho dcéra Katherine prezradila viac, ako chcela!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia