Táni Pauhofovej (36) sa toho dá veľmi veľa závidieť. Je krásna, inteligentná a úspešná. Paradoxne jej nejaký čas trvalo, kým sa začala mať rada. Myslela si totiž, že bez úspechu si lásku nezaslúži.

Narodila sa 13. augusta 1983 v Bratislave ako staršie dieťa rodičov intelektuálov, čo veľmi podstatne ovplyvnilo jej život. Má o tri roky mladšieho brata Petra (33). Herečkina mama je docentka ekonómie a kandidátka ekonomických vied, pôsobí v Ekonomickom ústave SAV a zamestnáva ju aj prednášanie na viacerých vysokých školách. Zároveň veľa cestuje. Zameriava sa najmä na krajiny s moslimským náboženstvom, pričom sa zaujíma o život v tejto kultúre. Otec je zas IT špecialistom a dnes žije v Prahe.

 

V minulosti pracoval v ŠÚNZ-e na Kramároch. Keďže mal prístup k medicínskym učebniciam a knihám, ktoré nosil domov, malá Táňa si v nich rada listovala a neskôr plánovala vyštudovať súdne lekárstvo. „Vždy ma zaujímalo, čo sa deje s fyzickou schránkou, keď z nej život odíde. Keď ten zázrak pominie. Zdalo sa mi správne byť tým človekom, ktorý odhaľuje, ako sa to stalo. Pamätám si, že som hodiny, dni, týždne študovala iba všetky druhy bodných rán vo všetkých štádiách, pred- aj posmrtných, od trojuholníkov, pilníkov, aký nožík urobí akú ranu. Taká detektívna činnosť, ale mňa fascinovalo to odchádzanie zázraku,“ uviedla viackrát v rôznych rozhovoroch.

Už ako dieťa v rámci svojho výskumu pitvala rozličné chrobáky. „Bola som totiž skôr taký chlapčenský typ. Aj som tak vyzerala. Keď som mala asi tri roky, použili moju fotku do knižky Čakáme bábätko. Pre krátke vlasy a kockovanú košeľu som sa však omylom ocitla v stati s názvom Máme chlapca,“ povedala nám so smiechom. Ako sedemročná začala navštevovať Detskú rozhlasovú dramatickú družinu. O tri roky neskôr dostala príležitosť účinkovať v televíznom seriáli Škriatok, v ktorom si získala divákov a zároveň jej prischol titul detskej hviezdy.

Popri tom sa desať rokov venovala karate a ako mimoriadne šikovná žiačka sa tiež zúčastňovala na matematických a chemických olympiádach. Nútiť Táňu, aby sa učila, vraj nikdy nebolo treba. Dokonca ani na filmovačkách. „Texty sa vždy učila sama, nepotrebovala ani vyskúšať. Keď sme museli dlhšie ostať v Gaderskej doline, kde sa natáčal jeden diel seriálu Škriatok, vzala si so sebou učebnice, a keď bola prestávka, nepobehovala s ostatnými deťmi, ale sadla si a učila sa. V tomto sa od svojich rovesníkov líšila,“ priznala pred pár rokmi jej mama Iveta Pauhofová v rozhovore pre Život.

Na nakrúcania ju sprevádzala až do 18 rokov. „Pre mňa bola starostlivosť o dcéru vždy prvoradá, a tak sme si ja alebo manžel brali v práci neplatené voľno,“ doplnila. To, že sa ich dieťa objavovalo vo filmoch alebo ju počuli v rozhlase, však nepovažovali za nič výnimočné. „Brali sme to ako príležitosť, ktorej sa môže chopiť a niečo sa naučiť, ale nie za každú cenu. Preto ma v tejto brandži možno vnímali ako trošku problematickú, ale časom som sa stala takou mamkou Pôstkovou, ktorej aj ostatní rodičia mohli zveriť svoje deti. Navyše, dnes je prítomnosť rodičov na filmovačkách už bežný jav,“ ozrejmila.

Ochrannú ruku nad ňou držala, až kým nebola plnoletá. „Potom som jej odovzdala kreditnú kartu a účtovníctvo, aby si to všetko začala viesť sama.“ Aby svoj život Táňa upísala herectvu, rodičia vôbec nechceli. Jej mama v sebe dlho živila nádej, že sa z dcéry po vzore starej mamy nakoniec stane právnička. Na prijímacích skúškach na právo však budúca profesionálna herečka vyplnila len kolónku so svojím menom, pretože už vedela, že ju prijali na VŠMU.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia