Rovnaký nábytok, oblečenie, istoty a pravidelný plat. Asi takúto predstavu o socializme majú porevolučné deti na základe rozprávania svojich rodinných príslušníkov. Nezriedka nadobudnú pocit, že kedysi sa žilo lepšie.

Sedemdesiat rokov po nastolení komunistického režimu v Československu a presne tridsať rokov po jeho páde si ľudia na Slovensku socializmus spájajú najmä s plnou zamestnanosťou a so sociálnymi istotami.

 Pri hodnotení tohto režimu prevláda u starších ročníkov skôr pozitívny názor. Vyplynulo to z výsledkov kvalitatívneho prieskumu, ktorý pre Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika v januári 2018 realizovala agentúra Focus metódou skupinových diskusií.

Prevláda aj tvrdenie, že za socializmu fungovalo školstvo aj zdravotníctvo lepšie než dnes. Do popredia sa dostal aj názor, že spoločnosť bola súdržnejšia, ľudia si menej závideli a medziľudské vzťahy boli omnoho kvalitnejšie.

Uniformita sa prejavovala aj v architektúre. Toto bolo v minulom režime moderné bývanie.
Uniformita sa prejavovala aj v architektúre. Toto bolo v minulom režime moderné bývanie.
Zdroj: Profimedia

Za negatívne stránky socialistického režimu považovali účastníci prieskumu obmedzené možnosti cestovať, cenzúru, obmedzovanie slobôd či problémy so zásobovaním. Respondenti zároveň jednoznačne súhlasili s výrokmi o tom, že socialistické výrobky boli kvalitnejšie a trvácnejšie, potraviny vďaka nižšiemu obsahu prídavných látok zdravšie než dnes.

Pri týchto slovách však odborníci dvíhajú varovný prst a upozorňujú na to, že vďaka autocenzúre spomienok sa mladým generáciám dostali cez príbuzných do podvedomia len skreslené informácie o bývalom režime.

To potvrdzujú aj slová sociologičky Sylvie Porubänovej: „Máme tendenciu na to zlé zabúdať a nezdôrazňovať to s odstupom istých rokov.“ Keďže pre mnohých socializmus znamenal najmä istotu práce, pravidelný plat a časy bezstarostnej mladosti, v spomienkach sa k nemu takí jednotlivci veľmi radi vracajú.“

Máme tendenciu na to zlé zabúdať a nezdôrazňovať to s odstupom istých rokov.
 

Život v ulite

Život však nebol úplne ideálny. Bol najmä neslobodný. Vedenie štátu ľuďom doslova zapchalo ústa. V skratke to s odchýlkami fungovalo tak, že všetci mali čo robiť a kde bývať, preto mlčali. Táto éra sa však musela skončiť, pretože snaha všetko centrálne riadiť a plánovať viedla k ekonomickému systému, ktorý bol neefektívny, a preto skolaboval.

Z tohto obdobia pochádza aj ľudový bonmot: Štát predstiera, že nás platí, a my predstierame, že pracujeme. Každý síce musel mať zamestnanie, inak by sa stal takzvaným príživníkom spoločnosti a mohol sa dostať do väzenia. No zákonom o povinnej práci vznikala umelá prezamestnanosť, ktorá znížila produktivitu na minimum.

Niekdajší šéf odborárskeho hotela Pyramida v Prahe a dnes veľkopodnikateľ Viliam Sivek si v minulosti na toto obdobie zaspomínal: „V hoteli Pyramida bolo 227 zamestnancov, reálne ich však bolo treba tak osemdesiat.“ Šikovnejší veľmi rýchlo pochopili, že sa od roboty pretrhnúť nemusia a svoj plat aj tak dostanú.

Cestovať sa v socializme veľmi nedalo. Dovolenkovať sa však mohlo na Balatone či pri mori v Bulharsku. Azda najväčším vrcholom túžob bola vtedajšia Juhoslávia, odkiaľ sa utekalo do západných krajín. Pri vybavovaní takejto dovolenky vás preto čakalo pomyselné byrokratické peklo.

Kto si na takéto vybavenie domácnosti ešte spomína?
Kto si na takéto vybavenie domácnosti ešte spomína?
Zdroj: Profimedia

Potrebná bola výjazdová doložka, ktorú v práci schvaľoval výbor komunistickej strany, vysokoškoláci zas potrebovali odporúčania od učiteľov aj Socialistického zväzu mládeže. Na povolenie vycestovať bolo treba čakať mesiace a napokon ste ho vôbec nemuseli dostať.

K bývaniu sa však ľudia dostávali omnoho ľahšie. Byty stáli v rozmedzí 20- až 40-tisíc korún. Kvôli lepšej predstave: je to, akoby sme dnes za byt zaplatili 5- až 10-tisíc eur. Nevýhodou bolo, že na pridelenie bytu záujemcovia museli čakať niekoľko mesiacov, občas rokov. Práve preto sa v bytoch či rodinných domoch často tlačili aj tri generácie.

Medzi ďalšie plusy patrili ultravýhodné mladomanželské pôžičky, ktoré pomohli naštartovať život nejednej mladej rodine. Vrátiť sa pomerne rýchlo do práce zas umožňovali jasle či škôlky, ktoré sa ušli každému dieťaťu.

Život v autobuse.

Mladí manželia žijú v autobuse. Viete si predstaviť takéto bývanie?

Populárne články
V seriáli Horná Dolná exceluje po boku Petry Polnišovej ako Juraj Brmbalík.

Dano Heriban odolával ponukám televízií až 10 rokov. Prečo tak dlho váhal?

Bývalí spolužiaci urobili niečo, čo ich bude navždy spájať.

Hrdinský skutok školákov: Z horiacej budovy pomohli zachrániť desiatky detí

Ilustračná snímka

Na Slovensko mieri svetlo z Betlehema. Symbol lásky a nádeje prinesú skauti

Obezita prináša zhoršenú kvalitu života.

Najrozšírenejšie metabolické ochorenie zabíja viac ľudí než podvýživa! Ako sa vyhnúť obezite?

Ilustračná snímka

Chobotnica menila farby počas spánku. Snívalo sa jej?

Countdown zaviedla NASA.

Zaviedla countdown NASA?

Zobraziť viac
Diskusia