Je to zvláštne. 
Rok čo rok sa to všetko opakuje. Znova a znova...

Vedeli sme, že to prichádza. Bola to smutná etapa nášho života. Môj milovaný manžel, otec našich detí, bol už dlho chorý. Už sa neliečil, bolo by to zbytočné trápenie. Snažil sa svoje posledné chvíle prežiť v kruhu najbližších, v teple domova.

Ten deň bol iný než ostatné. Bola pochmúrna jeseň. Od rána fúkalo, listy zo stromov poletovali vzduchom, pršalo. Potom sa dážď zastavil a zavládlo zvláštne bezvetrie a ticho. Bolo len počuť, ako stekajú kvapky do rín a voda tečie po chodníkoch.

Naše psy boli celý deň ako besné. Nevedeli ani chvíľu obsedieť, neustále sa hýbali a skučali. Mačky zase mňaukali a syčali. Cítili blížiacu sa smrť. V to poobedie vypadol prúd na našej ulici, všade sme mali zapálené sviečky. V dome nám neustále niečo praskalo, tak nezvyčajne. A v to poobedie, okrem všetkého, spadol náš rodinný obraz zo steny. V takejto atmosfére manžel dodýchal. V kruhu nás všetkých, ktorí sme ho držali za ruku.

Od toho dňa sa to opakuje každý rok. Na výročie jeho smrti. Ak neprší, je aspoň sychravo. Obraz vždy znova spadne na zem, napriek tomu, že celý rok na stene drží. Psy behajú z miesta na miesto a mačky mraučia. A ak náhodou elektrina nevypadne, zapálime sviečky aspoň symbolicky. Vedľa fotky nášho milovaného otca, ktorá stojí nepretržite na stolíku v obývačke. A všetci na ňu často a s láskou hľadíme a spomíname.

Počas Veľkej noci nesmie chýbať oblievačka a šibačka.

Symboly VEĽKEJ NOCI: Kde sa vzali a aký je ich význam?

Populárne články
Brooke Burke

Závideniahodná postava: Herečka Brooke Burke si kráti čas v karanténe cvičením

Gizka Oňová

Ona cvičí, on číta: Ako vyzerá karanténa u Gizky Oňovej?

Lady Gaga

Zábavou proti koronavírusu: Lady Gaga chystá televízny program plný hviezd

Monika Paločková so svojím tímom.

To všetko PRE TEBA! Slová lekárky Moniky dojali Slovensko, opísala deň boja s koronavírusom

Nadaný výtvarník Ivan Molnár (53) je samouk s kvalitami profesionála.

Majster replík: Profesionálny hasič má nevídaný talent, maľuje diela svetoznámych umelcov

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia