Ladislav Chudík (+91) bol skvelý herec, ktorý stvárnil stovky postáv. Jeho osud bol však dramatickejší než akákoľvek divadelná hra. Jeho trápenie ho v istom okamihu priviedlo až k myšlienkam na samovraždu!

Narodil sa ako jedináčik. Milujúca a umelecky založená mama bola protikladom otca, tvrdého železni-čiara z Podbrezovej. Ten sa často obával, že mu žena syna rozmaznáva, a tak ho z času na čas pretiahol remeňom. „Cítil som prísnosť, veď som dostával aj bitku a kľačal som na kukurici – na zrnách,“ priznal pre denník Plus JEDEN DEŇ. Jeho otec našiel obrovskú vášeň v kartách, čo v úzkom rodinnom kruhu nikdy nerobilo dobrotu. Rodičia sa preto často hádali. Napriek tomu mal Chudík po celý život oporu vo svojej mame. Tá preňho znamenala celý svet. „Riadil som sa tým, čo mi zdôrazňovala mama. Hovorievala: Buď dobrý, múdry, správaj sa slušne a nikomu neubližuj.“

Ladislav Chudík na archívnej snímke asi ako 4-ročný so svojimi rodičmi.
Zdroj: Archív Plus JEDEN DEŇ

V puberte to s ním lietalo

Po mame teda zdedil vzťah k umeniu, po otcovi tvrdohlavosť, čo sa prejavovalo aj v jeho komplikovanej povahe. Na gymnáziu v Kremnici dostával rôzne napomenutia a domov sa nevracal s ukážkovým vysvedčením. Práve gymnázium ho však priviedlo na hereckú cestu. V štyridsiatych rokoch minulého storočia sa Chudík zúčastnil na okresných divadelných pretekoch v hre zvolenského ochotníka. Tam si ho všimol dramaturg Národného divadla Ján Sedlák. Ten 19-ročnému chlapcovi vnukol myšlienku, aby sa stal profesionálnym hercom.  A keďže v kútiku duše po tom túžil, napriek otcovmu zákazu šiel za svojím snom.

Herecká profesia mu podstatnú časť života ako jedna z mála prinášala radosť a potešenie. Účinkoval vo viac ako sto televíznych filmoch, stvárnil stovky divadelných a dramatických postáv. Na doskách SND hral dlhých 70 rokov. Opakovane tvrdil, že herectvo si vydrel. Celý život sa riadil heslom požičaným od generála Milana Rastislava Štefánika: „Ja sa prebijem, lebo sa prebiť chcem.“

VIAC FOTOGRAFIÍ LEGENDÁRNEHO PÁNA CHUDÍKA NÁJDETE V GALÉRII

Najťažšia etapa

Najťažšie obdobie života pre Ladislava Chudíka predstavovalo prvé manželstvo. Mal 33 rokov, keď sa v marci 1957 v Starom Smokovci oženil. Zobral si o dva roky mladšiu Češku Helenu, uznávanú redaktorku slovenskej redakcie Kultúrnej tvorby. Jej náhle epileptické záchvaty odštartovali v hercovom živote sériu mnohých komplikácií a zároveň manželských kríz. Lekári Helene napokon diagnostikovali nezhubný nádor na mozgu, ktorý sa ani po operácii nedal úplne odstrániť.

V dobrej spoločnosti: Ladislav Chudík patril k slovenskej hereckej špičke.
Zdroj: Picasa

Záchvaty zúrivosti pribúdali, až zmenili celú jej osobnosť. Helena ostala na invalidnom dôchodku a po operácii sa začala strániť ľudí. „Nechcem povedať, ako ma nazývala, lebo všetky tie mená, ktoré používala, to bolo strašné. Bol som pre ňu normálny ľudský odpad. Ona akúkoľvek situáciu, ktorú som chcel zmierniť, pochopila proti sebe a útočila na mňa. Hovoril som si, panebože, čo to je? Čo je v tom človeku, ktorý hovorí tieto slová? Veď to je niekto cudzí a to cudzie v nej, to bola jej choroba,“ zdôveril sa herec v rozhovore.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia