Princ William (40) sa prispôsobil zvykom monarchie a nič nevysvetľuje. Jeho mladší brat HARRY (38), naopak, tak ako jeho nebohá matka, celému svetu rozpráva o svojom trápení. 

Britská monarchia čelí najhoršej kríze za ostatných tridsať rokov. V dlhoočakávanej autobiografii s názvom Spare mladší kráľovský syn Harry vytiahol kostlivca zo skrine kráľovskej rodiny. Kniha sa oficiálne dostala na pulty kníhkupectiev v celom svete 10. januára, v 16 jazykoch. V Londýne otvárali predajne s knihami už o polnoci, aby vyhoveli dopytu záujemcov a záujemkýň. Ľudia síce kvôli memoárom mladšieho princa stáli v radoch, ale na druhej strane nešlo o žiadne avizované šialenstvo.

Podľa niektorých knižných expertov sa z monografie Spare musí predať viac ako 1,7 milióna kusov, aby sa splatil finančný preddavok v sume 20 miliónov amerických dolárov, ktorý vydavateľ Penguin Random House za ňu zaplatil princovi Harrymu. Peniaze chce mladší kráľovsky syn venovať na charitatívne účely. Z knihy princa Harryho sa vo Veľkej Británii za 24 hodín predalo viac ako 400 000 výtlačkov – úspešnejší bol iba Harry Potter, keď sa za jeden deň predalo viac ako 2,6 milióna výtlačkov.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Zavýja ako vlk

V roku 1992 mladý novinár Andrew Morton, ktorý vyštudoval históriu a svoju kariéru začínal v jednom z bulvárnych médií, oslovil tajomníka princeznej Diany (†36), či by bola ochotná odpovedať mu na pár otázok. Na veľké prekvapenie sa mu ozvala samotná princezná a do diktafónu mu začala rozprávať desivé momenty zo svojho života. V hotovom diele s názvom Diana – jej pravdivý príbeh sa čitatelia a čitateľky dozvedeli, že najobdivovanejšia žena sveta chodieva od jedného terapeuta k druhému, že si podrezala zápästie, tehotná sa vrhla zo schodov dole, päťkrát sa pokúsila o samovraždu a bojovala s chorobou, ktorá sa týkala príjmu potravy.

Keď počala svojho prvorodeného syna, užívala vysoké dávky vália a kadečo iné. Keď plakala, jej manžel Charles (74) reagoval slovami, že zavýja ako vlk. Na jednej strane ikona súcitu, láskavosti, empatie, na druhej strane žena s psychickými problémami. Takýto obraz ponúkla o sebe samotná Diana. Jej mladší syn Harry sa vybral v jej stopách. Zobral si k srdcu jej slová, aby o svojich pocitoch hovoril priamo a nemumlal ich do svojej emočnej šálky tak ako mnohí členovia rodu Windsorovcov. Nikdy sa nesťažovať, nikdy nič nevysvetľovať, to je totiž životná filozofia kráľovskej rodiny.

Článok pokračuje na nasledujúcej strane

Diskusia