Príbehy

Svetová elita vodnopólistov 70. rokov Juraj Kula sa vrátil do bazéna: Po 40 rokoch mieri na majstrovstvá sveta!

8.8. 2019 10:10
Príbehy

Svetová elita vodnopólistov 70. rokov Juraj Kula sa vrátil do bazéna: Po 40 rokoch mieri na majstrovstvá sveta!

8.8. 2019 10:10

 

Bary nevymetal

„Nikdy som nebol barový typ, nemohol som si to dovoliť. Dbal som na životosprávu, aby som bol fit. Náročné tréningy a medzinárodné turnaje si vyžadovali oddych, spánok a prísny režim. Keď som mal cez víkend voľno, prespal som ho.

Mal som spoluhráčov, ktorí dokázali prísť do bazéna rovno z baru, ja by som nevládal a ani by som si to nedovolil. Navyše by som určite hneď ochorel a na to som si dával pozor. Bol som skrátka zodpovedný typ, bral som to vážne. Za úspechmi je veľa práce a odriekania, ale aj radosti a spokojnosti, že ste to dokázali.“

Sebadisciplína, vášeň pre hru, cieľavedomosť a istý druh perfekcionizmu gólmanovi zostali.

„Nedá sa to porovnávať s mladosťou, vtedy som bol plný vitality a energie po celý deň, trénovali sme tvrdo ako blázni, chcel som byť najlepší, ako sa dá. Teraz všetku energiu a vitalitu, ktorú mám, spotrebujem na tréning,“ smeje sa spokojne.

Medzi hráčmi klubu VK Veteráni Košice je najstarší, s úsmevom dodáva, že sa snaží držať s mužstvom krok.

„Robím, čo môžem, snažím sa nezanedbať plaveckú prípravu, brankárske cviky, šliapem vodu, posilňujem. Lebo vodné pólo má od plávania tak ďaleko ako chôdza od tanca. V póle musíte zvládať veľa dôležitých vecí, obratnosť, bystrosť, rozhodnosť, v žiadnom prípade to nie je nuda ani monotónna vec ako napríklad plávanie,“ vysvetľuje.

Láska na celý život – neuveriteľných 44 rokov je vodné pólo jeho vášňou.
Láska na celý život – neuveriteľných 44 rokov je vodné pólo jeho vášňou.
Zdroj: Mrio Vacula

Vyštudoval právo, radil aj v telke

Alkohol, depresie, neschopnosť zaradiť sa do života – tomu všetkému gólman po skončení profesionálnej kariéry unikol. Dávno predtým si totiž uvedomil, že raz sa mu vzdelanie zíde.

„Vyštudoval som právnickú fakultu, po skončení som nastúpil ako podnikový právnik, ale športu som sa poloprofesionálne venoval naďalej. Len s tým rozdielom, že som už neabsolvoval ranné tréningy, keď som bol v práci, ale až popoludňajšie, takže ten prechod od vrcholového športovca k právnikovi bol plynulý.“

Na dlhých desať rokov sa na sto percent upísal právu, vybudoval si advokátsku kanceláriu, prípadom venoval množstvo času, nebolo výnimočné, že sa domov dostal až v nočných hodinách.

Populárnym sa v tom čase stal vďaka komerčnej televízii, kde ako právny poradca radil ľuďom v problémových prípadoch v relácii Lampáreň. Dnes hovorí, že je radšej inkognito a záujem ľudí, ktorí ho prosili o rady kdekoľvek na verejnosti, by si už zopakovať nechcel.

„Desať rokov som bazén ani nevidel. Mal som 37, keď som skončil, a 47, keď som znovu skočil do vody a začal plávať. Pri prvom kilometri po takom čase ničnerobenia som skoro zomrel, ale vedel som, že musím pokračovať, musím vydržať...

Boleli ma už kríže, necítil som sa dobre vo svojom tele, šport mi veľmi chýbal. Čistý, radostný pocit z pohybu, tie pocity šťastia, keď trénujete, zlepšujete sa, vládzete čoraz viac...

Keď sa postupne znovu dostávate do kondície, máte moc nad svojou lenivosťou, nad svojím životom, začínate sa postupne lepšie cítiť, máte dobrú náladu z vyplavujúcich sa endorfínov,“ vysvetľuje a ponúka prirovnanie s právom.

„Žijeme v dobe, keď zdanlivo jasný prípad, ktorý je metaforicky biely, napokon v súdnej sieni pripadá sudcovi ako zelený, svedkom ako fialový a verdikt je napokon tmavočervený. Chcem tým povedať, že šport vás nezašpiní, a platí, že čím kvalitnejšie trénujete, tým ste lepší na ihrisku.

Z práva takú radosť nemám, ak mi rozumiete. Už sa neženiem za novými prípadmi a nechcem ani s tým systémom bojovať. Želám si žiť život duševne čistého človeka,“ hovorí a dodáva, že vznik klubu VK Veteráni Košice, spoločné pravidelné tréningy a cestovanie po turnajoch doma i v zahraničí mu vrátili chuť do života.

„Možno sa budete smiať, ale je to fakt. Život dostal ten správny rozmer a zmysel. Vrátila sa radosť a vášeň z hry, veľmi sa z toho teším, že ešte môžem byť takto v bránke užitočný, a preto sa s vďakou snažím trénovať, koľko sa dá.“

Tréningy berie vážne, stále chce podať najlepší výkon.
Tréningy berie vážne, stále chce podať najlepší výkon.
Zdroj: Mrio Vacula
Poslať emailom
Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
Mária Kráľovičová

Herečka MÁRIA KRÁĽOVIČOVÁ prezradila, ktorí herci jej kľačali pri nohách: Srdce dala inému

Petra Vajdová

Talentovanej herečke svitá na lepšie časy: Prevzala predstavenie po Monike Potokárovej

Elena Suchá-Sojáková sa celý život venovala tvorbe etikiet a obalov.

Výtvarníčka spod Tatier vystavovala namiesto galérií v obchodoch, venovala sa etiketám a obalom

Vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu sa vzdajú svojej úlohy v kráľovskej rodine. Začnú pracovať, aby sa stali finančne nezávislými.

Princ Harry a Meghan sklamali kráľovskú rodinu. Čo je za ich rozhodnutím?

Záchranári nesú telo obete pádu lietadla v Teheráne. Haváriu lietadla ukrajinských aerolínií so 180 ľuďmi na palube, ktoré sa v stredu zrútilo v iránskej metropole Teherán, nikto neprežil.

Pripravení na krízu? Ako môže konflikt v Iráne ovplyvniť životy Slovákov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia

K tomuto článku nie je možné pridávať diskusné príspevky.