Každý deň musí Karol Nemček (37) vyšliapať stoštyridsaťtri schodov, aby v mestskej veži natiahol historický hodinový stroj.

Volajú ho aj Karol IV., pretože v rodine Nemčekovcov je už štvrtý Karol, ktorý hodiny na veži nielen naťahuje, ale sa o ne aj stará. Karol je síce štvrtý, ale je už piatou generáciou z rodiny. Úplne prvý bol Pavel. Mestská veža v Trnave a hodiny na nej mali minulý rok 290 rokov. Približne sto rokov sa o presný čas na nej starajú Nemčekovci.

Ľudia pod vežou si podvedome kontrolujú čas. Pozrú sa na vežu, potom na svoje hodinky alebo na mobil. Všetko musí byť v poriadku a sú spokojní. Aj sám hodinár nastavuje a dolaďuje mechanizmus na starom stroji podľa svojich digitálnych hodiniek.

Stále po starom
Prvý malý hodinový stroj s jedným ciferníkom bol na mestskej veži už krátko po jej dokončení. Ten súčasný namontoval v roku 1729 Franz Lang. Odvtedy hodiny hodinárski majstri niekoľkokrát opravovali, ich mechanizmus však zostal zachovaný a stále funguje po starom. Hodinový stroj poháňa päť ciferníkov, štyri sú na úrovni ochodze a jeden nižšie, ten je otočený k radnici. Najkrajšie a najdlhšie odbíjanie počuť každý deň na pravé poludnie.

Bezpečnostný problém

Naťahovanie hodín nie je hlavná práca súčasného strážcu času v Trnave. Pracuje v trnavskej automobilke ako technický školiteľ. Samozrejme, aby bola jeho práca legálna, má úväzok aj na starostlivosť o hodinový stroj. Špeciálna funkcia trnavského hodinára nie je na štandardný pracovný čas. „Pracovná zmluva je nutnosť aj preto, keby sa mi vo veži stal pracovný úraz. Trebárs na schodoch,“ vysvetľuje Karol IV. Mimochodom, jeho dedo Karol II. sa dal odfotografovať, ako stojí na zábradlí ochodze veže, z ktorej je výhľad na všetky štyri svetové strany. Veža má zdola nahor 57 metrov. Ochodza je vo výške 29 metrov a s dedovým kaskadérskym správaním by mali bezpečnostní technici isto problém.

Hodinár je zamestnanec Správy kultúrnych a športových zariadení mesta Trnava, ktorá vežu spravuje. Majiteľom je mesto. Informačná služba Trnava Tourism, ktorá sídli pod vežou, organizuje zatiaľ raz mesačne komentované prehliadky veže s hodinárom a s výkladom o histórii rodiny Nemčekovcov. Prehliadka s hodinárom je novinka.

˃˃˃ Fotografie z Mestskej veže nájdete v galérii. ˂˂˂

Návšteva veže trvá približne hodinu a pol. Okrem hodinára je ľuďom k dispozícii sprievodkyňa Kristína Siladyová. Rozpráva o histórii mesta aj o rodine Nemčekovcov, ktorej históriu mala ako diplomovú prácu. „Nadväzujem na ňu a ukazujem ľuďom, čo všetko na veži musíme robiť. Ľudí zaujíma napríklad to, koľko času strávim pri práci vo veži. To sa však dá len ťažko zovšeobecniť. Sú dni, keď okrem naťahovania a kontroly mažeme stroj. Okrem toho mám v pracovnej zmluve dohľad nad celou vežou.

Je to ako starostlivosť o rodinný dom. Po výdatnom daždi kontrolujem podkrovie, či niekde nezatieklo. Chodievam až hore k zvonom. Skontrolovať treba aj odbíjací mechanizmus. K zvonom je zložitý prístup. Hocikto sa po 50-ročných rebríkoch do malého prielezu v krove k nim nezmestí. Treba sa ním prestrčiť a pretiahnuť. Mal som tu jedného vášho kolegu, ktorý robil reportáž o všetkých vežiach na Slovensku. Hovoril, že sa dostane všade a chcel to skúsiť aj tu. Nedostal sa. Stačilo, aby sa pozrel na otvor a bolo mu to jasné.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia