Zároveň veľký milovník hôr. To o ňom hovorili jeho hereckí kolegovia aj priatelia. Najväčším trápením Ivana Rajniaka (†67) však bolo to, že s manželkou nemali vlastné deti.

Narodil sa 10. júla 1931 v malebnej liptovskej dedinke Hybe. Jeho príchod na svet bol poznačený svetovou hospodárskou krízou, ktorá ničila ľudí už od roku 1929. Najviac na ňu doplácali robotníci, lebo prišli o prácu a pod ťarchou okolností často i o strechu nad hlavou. Ivanov otec Daniel sa druhý raz oženil s Emíliou Žiškovou. Prvá manželka mu nečakane zomrela a zanechala po sebe tri malé deti – Martu, Slava a Valenta. Krátko nato sa narodil Ivan a k budúcemu hercovi neskôr pribudol brat Pavol. V početnej rodine napriek nevlastným súrodencom a novej mame vládla láska. Ich otec mal navyše šťastie, že bol zamestnaný ako výhybkár na železnici.

Ivan už v mladom veku pričuchol k ochotníckemu herectvu. Ako deväťročný začal hrávať divadlo a v tom istom roku sa objavil v dokumente Leto pod Kriváňom. Scenár k filmu napísal Ivanov rodák a zároveň ďalší významný slovenský herec Ondrej Jariabek (†78). Pri voľbe budúceho povolania však Ivan ostal verný láske k prírode a chcel sa stať lesníkom. Preto sa prihlásil na prijímacie skúšky na lesnícku školu v Banskej Štiavnici. Ostal, žiaľ, veľmi sklamaný, lebo do tejto školy ho neprijali. Z núdze sa zapísal na vyššiu stavebnú školu v Prešove, kde sa obnovila jeho láska k divadlu. To najskôr považoval za mladícku zábavu, napokon pri uvažovaní o vysokoškolskom štúdiu skúsil talentové skúšky na VŠMU.

Divadelné roky

Sám ostal prekvapený, keď talentovkami prešiel a do školy ho v roku 1952 prijali. Vedúcim ročníka bol Andrej Bagar (†66) a Ivan sa stal jeho miláčikom. Prešiel aj rukami mnohých ďalších významných umelcov, akými boli Július Pántik, Ladislav Chudík, František Dibarbora, Viliam Záborský či Ctibor Filčík. „U každého som veľa získal. Ale so zreteľom na spoločné cítenie a zážitky z detstva a mladosti, najbližším mi bol Július Pántik,“ priznal v jednom z dávnych rozhovorov.

Ivan mal rebelskú povahu, čo sa prejavilo už počas štúdia. Ako vynikajúci lyžiar sa dostal do širšieho výberu slovenskej reprezentácie vo štvrtom ročníku na vysokej škole, a tak uprednostnil lyžovanie pred študentskými povinnosťami. Dôsledky na seba nenechali dlho čakať. Andrej Bagar ho ako vtedajší rektor preradil do nižšieho, tretieho ročníka. Herec tak školu ukončil až v roku 1957. Po skončení štúdia nastúpil do Štátneho divadla v Košiciach, kde stvárnil postavy svetového repertoáru ako Romeo či Hamlet. Keďže mal blízko hory a rodný kraj, každú chvíľu trávil v prírode, aby sa mohol túlať po lesoch. Práve v Košiciach našiel lásku svojho života. Zaľúbil sa do baletky Magdalény, ktorú si po polroku zobral za ženu. Život na východe krajiny trval deväť divadelných sezón, a keď v roku 1966 prišla ponuka na dosky Činohry Slovenského národného divadla, rozhodol sa odísť do Bratislavy.

FOTOGRAFIE HERECKEJ LEGENDY NÁJDETE V GALÉRII

V divadle si neskôr našla uplatnenie aj jeho manželka, ktorá pracovala ako šepkárka. A podľa jej slov svojmu manželovi nikdy nemusela napovedať žiadne slovko. Na každé jedno predstavenie sa totiž maximálne pripravoval. V jeho repertoári sa objavili hrdinovia ako Pierre Bezuchov v predstavení Vojna a mier, Ján Plantagenet v inscenácii Kráľ Ján, veľký chán Kublaj v Miliónovom Markovi, Bambásek v Starej dobrej kapele a mnohí ďalší. Ako komediant sa predviedol v postave Dandina v rovnomennej Molièrovej hre, v Kovačevičovom Zbernom stredisku si zahral postavu nebožtíka Svečku Rozmarína. Prostých robotných ľudí spätých s prírodou stvárnil v úlohách Fedora v Najdúchovi, Baču v hre Krčma pod zeleným stromom a Jána v inscenácii Hriech.

V 60. a 70. rokoch sa I. Rajniak začal objavovať na televíznych obrazovkách a vo filme. Doteraz je pre mnohých divákov nezabudnuteľná jeho úloha Valéra vo filmoch Medená veža a Orlie pierko pod režijnou taktovkou Martina Hollého. Začiatkom 70. rokov pritom táto snímka dokázala prilákať do kín takmer pol milióna návštevníkov a dodnes nestratila na diváckej atraktívnosti. Režisér vo filme skĺbil kvalitné herecké obsadenie, silný príbeh, prostredie, akciu i vtipné dialógy. V hlavných úlohách si okrem Ivana Rajniaka zahrali aj Emília Vášáryová (78), Štefan Kvietik (86) a Ivan Mistrík (†47). Všetci traja herci boli zároveň dobrými kamarátmi aj v súkromí. Najmä obaja Ivanovia boli naladení na rovnakú melancholickú nôtu...

Pre divákov ostane Ivan Rajniak nezabudnuteľný aj vďaka postave kmotra Trnku v Rysavej jalovici, kde si zahral po boku Jozefa Kronera (†73). Stvárnil aj vinohradníka Olivera v televíznom triptychu Červené víno. Po roku 1989 sa však na Ivana Rajniaka akoby zabudlo. Objavoval sa málo na divadelných doskách a menej aj na filmovom plátne. Práve preto sa stiahol do súkromia. Čas venoval milovanej prírode, kde rád poľoval. Na javisku SND stál naposledy ako Firs vo Višňovom sade.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia