„Z javiska chcem odísť čo najneskôr,“ hovoril v čase, keď už takmer vôbec nevidel, zato stále hral. Obľúbený herec a najmä veľký človek Stano Dančiak (†75).

Narodil sa 26. októbra 1942 v Bratislave v rodine kriminalistu Štefana Dančiaka a jeho manželky Márie. Na svet prišiel v čase vojny, a keďže jeho otec bol štátny zamestnanec, z obavy, že v Bratislave nastane tvrdá zrážka s Nemcami, presťahoval rodinu na Liptov, odkiaľ pochádzal. Iróniou osudu bolo, že situácia tam bola počas vojny podstatne horšia než v spomínanej Bratislave.

Pre tuhú zimu rodina dokonca bývala v kravíne medzi dobytkom pri rodičovskom dome, kde bolo o niečo teplejšie. „V kravíne bolo cítiť, keď sa dobytok pod seba vyšpinil. Mal som dva roky a náhodou som sa pocikal. Tak som od rodičov schytal. Keď som im potom hovoril, že kravy mohli a ja nie, vždy sa zabávali,“ prezradil pred rokmi s humorom, ktorý ho sprevádzal celý život. Zabávačom bol od útleho detstva, a hoci jeho rodičia až taký veľký zmysel pre humor nemali, synove vtipné historky dokázali vždy náležite oceniť.

Stano, nie Stanislav, ako ho mnohí často oslovovali, sa v detstve venoval rôznym športom. Stal sa členom žiackeho futbalového družstva Slovana Bratislava. Popritom hrával hokej, behával, bol plavec, potápač, vodnopólista a od ôsmich rokov účinkoval v Detskej rozhlasovej dramatickej družine. V škôlke vynikal v recitácii, preto ho mama prinútila skúsiť šťastie tam a urobila dobre.

Vďaka nej sa v rozhlase stretol a skamarátil s bratmi Mikulíkovcami či s nezabudnuteľným Júliusom Satinským (†61). V umeleckom prostredí vyrastal, ba čo viac, stal sa prvým moderátorom rozhlasovej relácie Na modrej vlne určenej mladým ľuďom a ich problémom. Vysielala sa naživo. „Dokonca v tejto relácii sa mohol prvýkrát z rádií ozvať Beatles. Dovtedy bol zakázaný, vnímali ho ako protištátnu kapelu napriek tomu, že jej fenomén zachvátil celý svet. Podotýkam, že v čase, keď šla tá relácia, sa kompletne vyprázdnilo bratislavské korzo,“ zaspomínal si herec v rozhovore pre Sme v roku 2007.

Napriek tomu, že k umeniu mal veľmi blízko, na konci základnej školy sa rozhodol poslúchnuť rodičov a vydal sa študovať zdravotnícku školu, hoci tá bola určená skôr pre dievčatá. „Môjmu otcovi odchádzali zuby, a tak si myslel, že by bolo dobré, keby niekto v rodine bol zubným technikom a vedel by sa mu o zuby postarať.“ Ako zubný laborant však napokon veľa vody nenamútil, keďže popri stredoškolskom štúdiu nakrúcal filmy na Kolibe. „V treťom ročníku som nakrúcal film a Milka Vášáryová ma vo vlaku prehovorila, aby som to skúsil na VŠMU,“ priznal pred rokmi. To sa aj stalo.

FOTOGRAFIE LEGENDÁRNEHO HERCA NÁJDETE V GALÉRII
Dielo

V roku 1965 Stano Dančiak absolvoval štúdium na VŠMU. Po skončení školy účinkoval jednu sezónu v bratislavskom Slovenskom národnom divadle. Počas dvojročnej základnej vojenskej služby pôsobil vo vojenskom umeleckom súbore. Následne sa vrátil do SND, kde dal aj s priateľmi výpoveď a spolu založili populárne Divadlo na korze. V ňom účinkoval od roku 1969 až do jeho zatvorenia v roku 1971. Potom nastúpil do bratislavského divadla Nová scéna, kde pôsobil dvadsať rokov.

 

Od roku 1990 pracoval v Činohre SND. Obsadzovaný herec si získal priaznivcov nielen na divadelných doskách, ale aj v množstve filmov. Z bohatej filmografie Stana Dančiaka možno spomenúť rozprávku Zločin slečny Bacilpýšky (1970), historickú snímku Skrytý prameň (1973), kultovú komédiu Sebechlebskí hudci (1975), životopisnú drámu Svědek umírajícího času (1990), film Rivers of Babylon (1998) alebo drámu Dážď padá na naše duše (2002). Na televíznych obrazovkách zaujal napríklad v tituloch Jožko Púčik a jeho kariéra (1983), Veľká rošáda (1988), Rozmar starej dámy (1990), Pod vládou ženy aj na svitaní (1993) alebo Kráľovská hra (1999). S Mariánom Zednikovičom vytvorili nezabudnuteľnú dvojicu v minigroteskách Lord Norton a sluha James (2002). Zahral si aj v známych seriáloch Lekár umierajúceho času (1983) a Alžbetin dvor (1986).

 

Predstaviteľ desiatok divadelných a filmových postáv sa zapísal do pamäti divákov aj ako výrazný dabingový herec. Svoj charakteristický hlas prepožičal inšpektorovi Derrickovi z rovnomenného nemeckého seriálu (1974), mimozemšťanovi Alfovi z planéty Melmac v populárnom americkom televíznom seriáli (1986) a nahovoril aj animovaný televízny seriál Zbojník Jurošík (1991).

 

Stano Dančiak získal Cenu Zväzu slovenských spisovateľov a dramatických umelcov. Z rúk prezidenta Slovenskej republiky si v roku 2003 prevzal štátne vyznamenanie Pribinov kríž II. triedy. V roku 2011 ho uviedli do siene slávy počas galavečera diváckej ankety OTO.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Turbulentné obdobie prekonali. Vzťah herečky Hany Gregorovej a jej partnera funguje.

Útek z Prahy aj s milencom: Gregorová predáva luxusnú vilu po Brzobohatom. Kde našla útočisko?

Alexander Daško s husľami, ktoré mu otvorili cestu do veľkého sveta.

Ohnivé husle: Z rómskej osady to Alexander Daško dotiahol až medzi umelecké celebrity

Ilustračná snímka

Nebudeš šťastná! Kamarátkina babka ma varovala, no ja som ju vysmiala. Teraz plačem

Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu

VOJVODKYNI CAMILLE sa na sociálnej sieti ušli urážky: Čo jej ľudia nevedia odpustiť?

Agáta Prachařová a Jakub Prachař

HANYCHOVÁ A PRACHAŘ sú oficiálne rozvedení: Reakcia Agáty hovorí za všetko

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia