Celoživotnou láskou Stana Dančiaka (†75) bola manželka Darina, mimochodom jedna z prvých letušiek v Československu.

 „Začala som pracovať najskôr v Redute, kde sa predávali letenky a odkiaľ odchádzali cestujúci na letisko. Potom som absolvovala prvý slovenský konkurz na letušky. Dovtedy okrem jednej Slovenky pracovali na palubách lietadiel v aerolíniách, vtedajších ČSA, len české letušky. Bol to verejný konkurz, na ktorý sa vtedy prihlásilo veľa dievčat aj z externého prostredia. Z nich vybrali dve a z nás, ktoré sme tam už pracovali, takisto dve. Bola som v tomto prvom kvartete a bola som veľmi šťastná,“ uviedla hercova manželka pred rokmi pre týždenník Šarm.

Už ako letušku si ju všimol slávny manžel na letisku. Ich prvé ozajstné stretnutie však prebehlo o niečo neskôr. „Otec, ktorý nás spolu s mamou vždy vychovával rodinne, nás so sestrou Evou zvyčajne v nedeľu volal hrať karty. Tam bol medzi prítomnými aj Stanko. Registrovala som ho aj obdivovala od filmu Kým sa skončí táto noc. To bol v tom čase film, na ktorý sa chodilo a ktorý bol viac ráz ocenený v zahraničí. Stano ho nakrúcal v roku 1965 ako čerstvý absolvent herectva. Po stretnutí pri kartách sme spolu začali chodiť,“ doplnila.

V marci 1968 sa dvojica vzala, a kým herec žal úspechy na divadelných doskách, manželka pracovala v ČSA až do dôchodku. Lietať však prestala pár rokov po svadbe, potom ako sa dvojici narodil prvorodený syn Stanislav (51), dnes známy scenárista a dramaturg. „Mama väčšinou lietala po svete, občas bola v Prahe a občas doletela domov. Otec si budoval kariéru. Brat Stano býval u babky aj u susedov. Otec maličkého Stana naučil, že keď ide traktor, má vykríknuť: ‚Buba letí!‘ (Herec volal manželku Darinku celý život Buba, pozn. red.) Stano sa hodil o zem, schoval sa. Raz túto scénku urobil pred mamou. Keď to videla, rozplakala sa a povedala, že už nebude lietať. Otec bol veľký demokrat, nikdy jej nezakázal lietať, no svojím spôsobom ju donútil, aby už ostala doma,“ povedala nám v minulosti so smiechom dcéra Zuzana, ktorá sa rovnako ako otec stala herečkou.

Ako jediný sa od umeleckej profesie odklonil najmladší syn Martin (38). Vyštudoval medzinárodné vzťahy na Univerzite Komenského a dnes pracuje v TV Markíza ako šéfredaktor online portálov. Pre umelca bola rodina všetkým a rovnako on bol všetkým pre svoju rodinu. „Otec bol úplne obyčajný človek. Doprial nám lásku a nikdy nebol až tak silno kariérne postihnutý, že by deti odložil. Aj ľuďom sa predstavoval ako Stano Dančiak – obyčajný človek,“ priznala dcéra Zuzana.

Aby rodine zo žiadnej stránky nič nechýbalo, veľa pracoval, vlastne nielen on, ale celá jeho generácia výnimočných umelcov žila v rýchlom pracovnom tempe. „Ráno skúšali Hamleta, poobede išli do dabingu robiť ruskú rozprávku, potom leteli do štúdia, kde hrali komédiu, a večer v divadle zas hrali niečo iné. Otec po takom dni, keď stvárnil päť postáv, prišiel domov strašne vyčerpaný. S nikým sa nerozprával, lebo dožíval postavu, ktorú hral ráno, a ešte ho čakali ďalšie štyri,“ opísala jeho pracovné tempo Zuzana.

To sa podpísalo na hercovom zdraví. S diagnózou diabetes mellitus si pichal štyrikrát denne inzulín. Postupne začal strácať zrak. Absolvoval osem operácií, no pre cukrovku a vrodenú chybu sietnice napokon o zrak prišiel. Ťažkú životnú situáciu bral napriek tomu s humorom. „Nepredpokladal som, čo sa mi v živote stane, a tak som na takúto situáciu netrénoval. Neučil som sa so zatvorenými očami triediť bankovky, telefonovať. Ale nedá sa zastať. Musím sa učiť žiť inak. Chcem byť súčasťou tohto sveta, a tak sa snažím. Človek sa za jazdy učí, aj keď sa menia podmienky,“ povedal nám v roku 2008, keď sa stále tešil priazni divákov aj z pracovných príležitostí v divadle alebo v seriáli Ordinácia v ružovej záhrade v TV Markíza.

Po celý čas sa o neho starala manželka a milované deti. „Manželka sa stará bez reptania – nemôžem sa vôbec sťažovať. Veď taký Paľko Mikulík ostal sám a to bolo strašné. Ja som ho našiel v izbe v Košiciach a privolával som záchranku! To, že zostal odkázaný na cudzích, sa dalo predpokladať, pretože bol v takom štádiu života, ale sám za seba musím povedať, že rodina je najviac. Všade inde môže byť pretvárka, ale v rodine neznejú falošné tóny. Moja žena sa o mňa stará, má toho veľa. Neviete si predstaviť, čo všetko musí zažiť človek trpiaci takouto zrakovou nedostatočnosťou. A čo musia prežiť jeho blízki! Prichádzam každý deň na nové veci, ktoré neviem riešiť...“

Celý príbeh legendárneho herca nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 22. októbra 2020).

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Duch ruže

Najväčší surový ružový diamant čaká na nového majiteľa: Kupec sa poriadne buchne po vačku

Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia