Ako jeden z mála slovenských divadelníkov sa presadil v zahraničí. Tento úspech mu však mnohí nedokážu odpustiť ani po rokoch. Herec na iný spôsob – Juraj Kukura (73).

Narodil sa v Prešove 15. marca 1947. Za svoje noblesné správanie vďačí rodičom, ktorí pracovali ako úradníci. Otec pochádzal zo železničiarskej rodiny a mal sedem súrodencov. Hercova mama ostala po vojne sama. „Môj otec schovával moju mamičku celú vojnu vo svojom elektroobchode, čo nebolo jednoduché. Spájalo sa to s obrovským rizikom, pretože v malom meste každý každého poznal. Jemu sa to podarilo. Zachránil ju, ale celá jej rodina zahynula v Treblinke. Keby nebolo jeho, nebola by ani moja mama,“ otvoril sa nedávno v 13. komnate v Českej televízii.

S rodičmi a so starším bratom sa neskôr presťahovali do Bratislavy. „Keď sme sem pricestovali, nemali sme kde bývať, lebo sme nemali hotový byt. Bývali sme preto v hoteli Carlton. Bolo to moje prvé stretnutie s hotelom a odvtedy je zo mňa veľký hotelový fanúšik,“ priznal. Po základnej škole ho otec poslal na stavebnú priemyslovku, ktorá bola, paradoxne, centrom mladých bohémov. K umeniu ho nikdy nikto neviedol, dokonca k nemu ani nemal vzťah.

„Okrem toho som nevedel dobre povedať písmeno r. Jedného dňa pri víne, bolo to počas strednej školy, to r zrazu vyskočilo, chytil som sa ho a ostalo mi až dodnes.“ K herectvu pričuchol v podstate náhodou, keď dobrého kamaráta sprevádzal na kasting do filmu Ivana Balaďu Tri gaštanové kone. Paradoxne, Juraja vzali, kamaráta nie. Po maturite, ktorú si trikrát zopakoval, sa prihlásil na VŠMU. Jeden rok bol jeho ročníkový profesor Ladislav Chudík, neskôr Jozef Budský. Medzičasom začal hrať v Divadle na Korze, keď mu v druhom ročníku na VŠMU prišla ponuka práve od Budského na stály angažmán do SND.

„Na počudovanie všetkých som túto ponuku odmietol. V tom čase sa zo strany moci rušilo Divadlo na Korze. Pripadalo mi neprirodzené, že všetci herci majú byť vyhodení a ja to vyriešim tým, že odídem do SND,“ zaspomínal si po rokoch. V roku 1971 sa stal členom bratislavskej Novej scény. Do umeleckého súboru Činohry SND nastúpil až v roku 1976.

Divadelné roky

Hoci na doskách Národného divadla stvárnil úžasné titulné postavy ako Othello, Kráľ Lear, Platonov, Chlestakov v hre Revízor, až do dnešných dní je pre túto umeleckú pôdu tak trochu kontroverznou postavou. Pri výške 187 centimetrov, noblesnom držaní tela, mužných črtách a zamatovom barytóne sa rýchlo stal zbožňovanou hviezdou 70. rokov, po ktorej začali poškuľovať aj mnohé zahraničné produkcie. Nemecký jazyk ovládal vďaka tajnému sledovaniu rakúskej televízie. V roku 1984 preto mohol v Alpách nakrúcať koprodukčný seriál Via Mala.

Nakrúcanie sa však oproti pôvodnému harmonogramu predĺžilo. Filmexport herca síce ubezpečil, že povolenie na predĺženie pobytu v zahraničí pre neho zariadi, no nestalo sa to. „Mal som prísľub, že môžem ďalej nakrúcať. Napriek tomu ma odsúdili na 3,5 roka väzenia nepodmienečne a zhabanie celého majetku. Zrejme aby ma dostali z tejto republiky,“ uviedol herec pre týždenník Život. V mnohých rozhovoroch na margo toho zopakoval, že na emigráciu nikdy nepomyslel. „U mňa to vlastne nebola emigrácia, ale exil. A na tom trvám!“

Po nedobrovoľnom pobyte za hranicami krajiny si musel svoj život budovať od základov. Medzičasom propaganda ŠtB rozhlásila, že ušiel, lebo mal na krku niekoľko trestných činov. Tvrdili, že bol zapletený do pašovania krvi na Západ, že mal problémy s drogami, ba dokonca, že sa v Nemecku živil pornografiou. Rozhodne to pre neho neboli ľahké chvíle. Našťastie, počas nakrúcania v zahraničí s ním bola manželka Táňa a vtedy päťročný syn Filip. Inak by svoju rodinu niekoľko rokov nevidel.

˃˃˃ Fotografie legendárneho herca nájdete v galérii. ˂˂˂

„Ostali mi len spomienky. Zobrali mi dom, prácu, povesť.“ Napriek tomu sa Kukura vo svete nestratil. V čase, keď vôbec netušil, čo bude robiť a z čoho uživí rodinu, zavolal mu svetoznámy režisér Peter Zadek. „Dostal ponuku robiť štyri roky intendanta v Schauspielhause v Hamburgu, najväčšom nemeckom divadle, a mňa chcel vziať so sebou. Viete, čo to pre mňa znamenalo? Vedel som, že na štyri roky mám zabezpečenú existenciu pre svoju rodinu.“

Zadek mu ponúkol úlohu Antonia v predstavení Vojvodkyňa z Amalfi, rolu, ktorú kedysi v Československu odmietol a o ktorej tvrdil, že je to tá najhlúpejšia rola v divadelnej histórii. Nečakane mu však dala šancu ukázať, čo v ňom je. Svoj talent ukazoval v európskych a nemecky hovoriacich divadlách, ako je napríklad spomínaný Schauspielhaus v Hamburgu, Residenztheater v Mníchove, Stadttheater v Bazileji, Theater Bonn alebo Kammerspiele v Mníchove. Príležitostí sa mu dostalo aj vo filme či v televízii. Vďaka tomu precestoval svet. Natáčal na ľadovci v Grónsku, na Fidži, na púšti v Namíbii, v Austrálii, v Brazílii, Mexiku, v Južnej Afrike. „Nakrútil som asi 150 filmov a z toho asi trikrát som točil v Hamburgu.“ Bol tiež súčasťou mnohých nemeckých seriálov ako Hotel Paradies, Kobra 11, Miesto činu, Klinika pod palmami či Helicops. Vo filme Vinnetou sa vracia si zahral zloducha po boku legendárneho apačského náčelníka Pierra Bricea.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia