Už 73 rokov vyšetrujú českí kriminalisti a nezávisle od nich aj historici záhadné okolnosti smrti Jana Masaryka (†62), nekomunistického ministra zahraničných vecí v komunistickej vláde Klementa Gottwalda.

Aj po poslednom, práve skončenom vyšetrovaní visí nad smrťou syna prvého československého prezidenta T. G. Masaryka veľký otáznik. Český Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu priznal, že ani jeho vyšetrovanie neprinieslo jednoznačnú a definitívnu odpoveď na otázku, či v tomto prípade išlo o vraždu, samovraždu alebo nešťastnú náhodu.

Tri verzie smrti

Prvý povojnový minister zahraničných vecí zomrel v noci z 9. na 10. marca po páde z okna služobného bytu v Černínskom paláci na Loretánskom námestí hore na Hradčanoch, kde sídlilo ministerstvo, ktoré viedol. Podľa oficiálnej verzie čerstvého komunistického režimu spáchal Jan Masaryk samovraždu. Aj najmenšie pochybnosti o výsledku vyšetrovania vedeného pod dohľadom Štátnej bezpečnosti, komunistického ministerstva vnútra a sovietskych poradcov boli nemožné. Téma smrti Jana Masaryka bola pre československú verejnosť tabu.

Novému vyšetrovaniu pootvorila dvere až Pražská jar. Správa vyšetrovacej komisie prokuratúry zverejnená v roku 1969 konštatovala, že minister zahraničných vecí vypadol z okna na druhom poschodí nešťastnou náhodou. Prvé porevolučné vyšetrovanie v roku 1995 prinieslo na svet novú hypotézu: smrť Jana Masaryka bola výsledkom vynútenej samovraždy, ku ktorej došlo počas nezákonnej domovej prehliadky. Tá vraj hlavu československej diplomacie tak vystresovala, že sám vyskočil z okna ministerského bytu. K inému výsledku dospelo vyšetrovanie v rokoch 2001 až 2003, podľa jeho záverov bol Jan Masaryk zavraždený. Ale kto bol jeho vrahom, to už vyšetrovatelia nezistili.

Pred piatimi rokmi sa kriminalisti pokúsili dať odpoveď aj na túto zásadnú otázku. No aj štvrté vyšetrovanie diplomatovej smrti sa skončilo fiaskom. Meno vraha ani objednávateľov vraždy nezistili, dokázali sa iba prikloniť k verzii, že Jan Masaryk bol zavraždený. Ale tri vyšetrovania sa zhodli na tom, že prvé bolo zmanipulované, vedené komunistickými vyšetrovateľmi tak, aby dospelo k záveru, že Jan Masaryk dva týždne po februárovom komunistickom puči si sám a dobrovoľne, bez cudzej „pomoci“ siahol na život.

Úrad dokumentácie a vyšetrovania zločinov komunizmu obnovil vyšetrovanie smrti Jana Masaryka v jeseni 2019. Uľahčiť kriminalistom a historikom vyšetrovanie mala unikátna nahrávka s výpoveďou policajta Vilibalda Hofmanna, ktorý bol medzi prvými na mieste činu. Okrem iného vypovedal, že s telom nebohého ministra zahraničných veci oblečenom v pyžame sa ešte pred fotografovaním a zdokumentovaním hýbalo. Nahrávka s prekvapujúcim svedectvom vznikla v roku 1968 ako reakcia na výsluch Vilibalda Hofmanna na generálnej prokuratúre, kde mu predložili fotografie Masarykovho tela ležiaceho na druhom nádvorí Černínskeho paláca. Na nahrávku upozornila vyšetrovateľov prípadu česká spisovateľka Václava Jandečková.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Celebrity, ktoré požiadali mužov o ruku

Tieto ženy nečakali. Krásky šoubiznisu, ktoré požiadali muža o ruku

Populárne články
Partner Ondřej Koptík Hane pomáha s prácami okolo domu.

Gregorová žije už pol roka mimo domova: Kde našli s milencom útočisko?

Marie Motlová († 67) svoj žiaľ utápala v alkohole.

Ako zo zlého filmu: Herečku Motlovú osud poriadne potrápil

Dominika oslavovala narodeniny

Cibulková ešte v plienkach! To je zmena, na týchto fotkách ju nespoznáte!

Ilustračná snímka

Dôverný list Zázvorkovej! Mrazivé tajomstvo vyplávalo na povrch až 19 rokov po smrti Brodského

So Sionem Finau Moala-Mafim, generálnym riaditeľom tongského ministerstva turizmu.

Pandemický svetobežník: vďaka koronavírusu sa zoznámil s kráľom či premiérom v ďalekej Tonge

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia