Gymnazisti zo Školy pre mimoriadne nadané deti v Bratislave dosiahli fantastický úspech na Medzinárodnej olympiáde metropol v Moskve. Vo fyzike, v matematike, chémii a informatike sa umiestnili hneď za tímami zo Šanghaja a z Moskvy!

V pracovni riaditeľky PhDr. Jolany Laznibatovej, CsC., v Škole pre mimoriadne nadané deti a gymnáziu na Skalickej ceste v Bratislave (ŠPMNDaG) je rušno.

Študenti s bronzovými medailami na krku, ktorí sa nedávno vrátili z Moskvy, sa tam na slávnostnom vyhlásení výsledkov stretávajú so spolužiakmi, ktorí si deň predtým prevzali Medzinárodnú cenu vojvodu z Edinburghu (DofE) od veľvyslanca Spojeného kráľovstva v SR.

„Je to rozvojový program, ktorý dáva mladým ľuďom vo veku 14 až 24 rokov šancu rozvinúť svoje schopnosti a naplniť svoj potenciál v učení cudzieho jazyka, rozvíjaní umeleckého talentu a v prínose pre spoločnosť formou dobrovoľníckej činnosti.

V minulom školskom roku prvýkrát v histórii šiesti naši žiaci celkovo z desiatich na Slovensku získali zlato, v tomto školskom roku z 24 našich žiakov šiesti získali bronz a ostatní strieborné medaily,“ spresňuje zástupca riaditeľky PhDr. Milan Bujňák.

Riaditeľka gymnázia Jolana Laznibatová s úsmevom dodáva: „Naše gymnázium je síce zamerané na prírodné vedy, tu však vidieť, že študentov pravidelne oceňujú aj v iných oblastiach. Ale v prírodných vedách sme veľmi silní súperi. Na Medzinárodnej olympiáde metropol v Moskve sa naši septimáni zúčastnili už tretí raz a zopakovali neuveriteľný minuloročný úspech. Dokonca boli ešte lepší než vlani.“

Záverečný ceremoniál bol pre účastníkov olympiády zážitkom.
Záverečný ceremoniál bol pre účastníkov olympiády zážitkom.
Zdroj: Archív ŠPMNDaG

Olympiáda metropol

Septimáni z ŠPMNDaG získali v Moskve súhrnné tretie miesto na prestížnej svetovej olympiáde v matematike, fyzike, chémii a informatike medzi 45 tímami z iných metropol z 31 krajín.

„Túto súťaž vyhlasuje primátor Moskvy a oslovuje s ponukou účasti primátorov iných svetových miest. Pred tromi rokmi nás cez Magistrát hlavného mesta SR Bratislavy vyzval Bratislavský samosprávny kraj s ponukou zostaviť tím za našu metropolu a zúčastniť sa na druhom ročníku súťaže.

Oslovili sme aj bilingválne gymnáziá so zameraním na ruštinu a odborné školy v Bratislave, ktoré sa orientujú napríklad na chémiu, no z ich žiakov sa nepodarilo zostaviť súťažný tím. Napokon sme súťažiacich vyberali len spomedzi študentov nášho gymnázia.

Na olympiáde boli zastúpené všetky kontinenty okrem Austrálie: Európa, Amerika, Afrika aj Ázia. Je to nesmierne náročná súťaž, napríklad študenti z ázijských veľkomiest i z Moskvy majú v prírodných vedách vynikajúcu vedomostnú úroveň. O to cennejšie je, že naši žiaci získali aj päť individuálnych bronzových medailí a tento rok dokonca získali tretie miesto v individuálnej súťaži blitz-contest v rámci olympiády,“ vysvetľuje Milan Bujňák.

Hekeri aj minerálka

Osemčlenný študentský tím napĺňa pracovňu riaditeľky smiechom. V matematike za Bratislavu bojovali Daniel Belan a Lívia Čerešňová, vo fyzike Michal Horanský a Jakub Pravda, v chémii Alex Uraz a Oliver Sporka, v informatike Tomáš Šimek a Adriana Janáčková. A hoci všetci súťažili vo svojich obľúbených predmetoch, zhodujú sa, že to bolo nesmierne ťažké.

Na otázku riaditeľky školy, kto získal zlato vo fyzike, Mišo Horanský ohodnotil súperov jednoznačne: „Singapur. ‚Drviči‘, ktorí sa príprave na túto olympiádu venujú štyri roky.“

Vo fyzike uspeli Jakub Pravda a Michal Horanský (vpravo).
Vo fyzike uspeli Jakub Pravda a Michal Horanský (vpravo).
Zdroj: Archív ŠPMNDaG

On sám priznáva, že je trochu sklamaný – od individuálnej striebornej medaily ho totiž delil jediný bod.

„Treba si uvedomiť, že napríklad tímy z ázijských metropol sa vyberajú spomedzi niekoľkých miliónov študentov. A sú naozaj fantasticky pripravené. Platí, že sú to tí najlepší z najlepších,“ dodáva Alex Uraz.

„Ale aj my sme naozaj veľmi-veľmi dobrí,“ vyhlási Tomáš Šimek bez falošnej skromnosti a v pracovni opäť znie smiech.

Všetci sa zhodujú, že na súťaži okrem vedomostí rozhodovala aj taktika. Mohli sa totiž rozhodnúť, koľko z určeného času jednotlivým úlohám venujú, preto sa hneď na začiatku snažili odhadnúť, kde by mohli získať najviac bodov.

„Vedel som, že mojou silnou stránkou je biochémia, preto som sa prednostne venoval úlohám z tejto oblasti,“ vysvetľuje Alex.

„Podobné to bolo vo fyzike. Bola tam mechanika, optika, analýza elektrodynamiky. Bolo treba zvážiť, kto má z ktorej oblasti aké kvalitné vedomosti, a sústrediť sa na svoju silnú stránku,“ dopĺňajú Michal s Jakubom.

Praktická časť z jednotlivých predmetov trvala päť hodín, teoretická časť na ďalší deň šesť hodín. Chemici mali zadania z anorganických syntéz a titrácií, v závere sa vážili výťažky a prideľovali sa body. Na fyzike napríklad merali tlak CO2 v bublinách minerálky, informatici zase dostali naozaj aktuálne zadania. Napríklad hypotetické nabúranie do počítačovej siete ako heker a zámernú zmenu údajov.

„My na informatike sme mali výhodu, že sme výsledky videli okamžite,“ hovorí Adriana, ktorá bola medzi informatikmi jedným z mála dievčat a tiež si odniesla individuálnu bronzovú medailu.

Oliver Sporka (vľavo) a Alex Uraz súťažili v chémii.
Oliver Sporka (vľavo) a Alex Uraz súťažili v chémii.
Zdroj: Archív ŠPMNDaG
Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

Ilustračná snímka

Niektorí z nás majú dar. Vidia auru, ktorá im jasne napovedá, s kým majú do činenia

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac