„Tvoriť zaujímavé a pekné vecije akýmsi darom a ja sám často obdivujem, čo mi pod rukami vzniká,“ hovorí umelec Karol Krčmár (64) o svojej práci, ktorá mu len prednedávnom priniesla prestížne ocenenie.

Nie je to tak dávno, čo sme sa na stránkach nášho časopisu oboznámili s tvorbou výtvarníka a dizajnéra Karola Krčmára. Ten celý svoj život obetoval umeleckej činnosti. S presadzovaním dizajnu v našich zemepisných šírkach je to však podľa jeho vlastných slov naozaj veľmi ťažké.

„V krajinách východného bloku poznačených ideológiou komunizmu boli viac než polstoročie potláčané prirodzené prejavy individuality, vlastného a samostatného myslenia. Nositelia tejto ideológie majú ešte aj dnes vplyv na spoločnosť, čo zapríčiňuje odchod mladých ľudí a mozgov do zahraničia.

Kde nie je úcta k duševnému vlastníctvu národa, tam je priestor na uplatnenie iného duševného vlastníctva, čo sa vo veľkom deje na všetkých úrovniach,“ hovorí umelec z vlastnej skúsenosti.

Už viac než dvadsať rokov sa mu totiž nepodarilo uplatniť svoje návrhy drevených hračiek CARLO vo výrobe a obchode. Napriek tomu sa nevzdáva a naďalej tvorí.

„Niekedy si pripadám, akoby som bol iba sprostredkovateľom tých posolstiev v podobe dizajnových návrhov a je mi ľúto, ak ich nemôžem doručiť. Ak sa k tomu vyskytne príležitosť, urobím to,“ prezrádza dizajnér, ktorý sa len nedávno prihlásil do súťaže Mladý obal Coffee Mania 2018.

Bol to už dvadsiaty tretí ročník súťaže Mladý obal a tento rok organizátori po prvýkrát ponúkli priestor dizajnérom bez obmedzenia veku. Práve to pána Krčmára motivovalo, aby sa kolegom z rovnakej brandže pripomenul.

Myslime ekologicky

Usporiadateľom súťaže je papierenská obalová spoločnosť, ktorá každoročne inšpiruje mladých umelcov k navrhovaniu nápaditých ekologických obalov.

Keďže jeden takýto návrh ležal Karolovi Krčmárovi odložený v šuplíku, umelec mal o dôvod viac svoje dielo s názvom Skladná tácka Vlna na 4 kelímky s kávou dotiahnuť do dokonalosti a poslať do súťaže.

Skladná tácka vlna získala tretie miesto v dizajnérskej súťaži.
Skladná tácka vlna získala tretie miesto v dizajnérskej súťaži.
Zdroj: Archív K. K.

Návrh vytvoril, ako inak, z ekologického materiálu – vlnitej papierovej lepenky. Keďže vznikol ešte pred samotnou súťažou, viaže sa naň zaujímavý príbeh.

„Raz ma prostredníctvom telefónu oslovil jeden známy žijúci v Austrálii, či by som nevedel navrhnúť skladnú tácku na štyri kávové ,kelímky‘. Pracoval v priemysle rýchleho občerstvenia, kde používali jeden druh skladnej papierovej tácky, údajne používanej na veľkom území Austrálie.

Vraj je na jej rozloženie potrebných asi päť úkonov, čo zdržiava zamestnancov pri predaji kávy a potom je aj dosť technická, na pohľad nie veľmi pekná. Požiadal som ho, aby mi ju poslal. Keď som ju držal v rukách, zdala sa mi byť úžasná a hneď som zavrhol myšlienku na jej prekonanie.

Moja hlava však funguje ako úrodná zemina v kvetináči. Ak tam spadne nejaké semienko, či chcem, alebo nie, vyrastie. Tak rástol aj tento podnet s táckou, pričom sa moje myšlienky pohupovali na pomyselných vlnách obmývajúcich Austráliu. Kým tento nápad narástol do zrelého plodu, uplynul asi rok,“ prezrádza nám autor diela.

Ten sa pri jeho výrobe z veľkej časti inšpiroval samotným materiálom, z ktorého tácku vytvoril.

„Zaujali ma fyzikálnomechanické vlastnosti vlnitej lepenky, ako aj osobitý dekoratívny charakter na strane vlnkovej časti. Provokovala ma skutočnosť, že tento materiál sa dá ohýbať len v jednom smere a kolmo na tento smer sa dá pri tvarovaní len zalomiť.

Pri tomto skúmaní mi napadlo, že vlnitá lepenka má ‚vlnitý charakter’, a preto by som ju mal skúsiť zalamovať v oblúkových alebo vlnitých líniách, čo ostatne korešpondovalo aj s predstavou vĺn obmývajúcich austrálske brehy. Aby sa skĺbila funkcia s pekným ladným tvarom, na to je potrebné dlhé hľadanie a skúmanie styčných bodov.

Myslím, že pri tvorbe tácky Vlna sa mi to podarilo. Dá sa pritom rozložiť z plochého zloženého stavu do priestorového užívateľského za jednu sekundu. Bol som nadšený, keď som mal možnosť moje domnienky a predstavy po prvýkrát vyskúšať.

Celý proces tvorby sa ani nedá dopodrobna opísať. Ponorím sa do problému ako plavec do vody a neuvedomujúc si každý pohyb rukou, nohou, hlavou, proste plávam, plávam, až sa doplavím do cieľa,“ popisuje vzrušujúci proces svojej tvorby.

Pre tieto sa už desiatky rokov snaží nájsť výrobcu.
Pre tieto sa už desiatky rokov snaží nájsť výrobcu.
Zdroj: Archív K. K.

Nie je dôležité vyhrať, no...

Do súťaže bolo prihlásených až 948 návrhov od dizajnérov zo 61 krajín sveta. Dizajnové návrhy pritom neboli posudzované na základe fotografií alebo videa, do Prahy bolo potrebné zaslať hlavne funkčné prototypy.

„Práve pri odovzdávaní cien bol spomenutý kuriózny prípad dizajnéra zo Sibíri, ktorý požiadal usporiadateľov o výnimku, pretože na letisko, odkiaľ môže poslať svoje návrhy, to má tri dni cesty ďaleko, takže by bolo preňho jednoduchšie poslať obrazové podklady prostredníctvom e-mailu.

Usporiadatelia mu s poľutovaním oznámili, že to nie je možné, a tak musel zobrať batoh a cestovať,“ spomína umelec, ktorému sa vo veľmi silnej konkurencii podarilo uspieť a za svoj návrh získať tretie miesto v hlavnej súťažnej kategórii.

Či sa však vďaka medzinárodnému úspechu umelcovi otvoria dvere do sveta zaujímavej spolupráce, je zatiaľ otvorené.

„Treba len veriť a dúfať,“ nádeja sa a na záver dodáva: „Mám v zásobe toľko nevyužitých návrhov, že mojím jediným záujmom je, dostať ich do pozornosti, aby mali svoj vlastný život užitočných a pre spoločnosť prospešných produktov,“ uzatvára.

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Karolína Chomisteková

Chomisteková končí na poste riaditeľky Miss Slovensko: Vystrieda ju tento mladík!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia