Pre množstvo silných hereckých charakterov, ktoré stvárnila, ju často označujú za chladnú severanku. Jedna z našich najlepších herečiek však v sebe skrýva omnoho viac. Anna Javorková (67).

Narodila sa 8. októbra 1952. Pochádza z dedinky Hubová pri Ružomberku, ktorá je známa svojím dlhoročným ochotníckym súborom. Vzťah k divadlu rezonuje v tejto oblasti veľmi silno. Korene tu mal dokonca aj legendárny herec Jozef Kroner (†73), preto nie je prekvapením, že práve odtiaľto pochádza ďalší významný herecký talent v podaní Anny Javorkovej. Umelkyňa sa narodila do početnej rodiny ďalších šiestich detí.

V minulosti priznala, že jej rodičia sa museli poriadne obracať, aby všetkých súrodencov uživili. Keď sa rozhodla vydať na „komediantskú dráhu“, paradoxne jej v tom vôbec nebránili. „Mala som skvelých a veľkorysých rodičov. Vďačím im za veľa,“ priznala v minulosti. Jej talent bol pritom nespochybniteľný. Už ako 22-ročná študentka VŠMU sa v roku 1974 stala členkou Činohry SND a jej súčasťou je dodnes. Mnohí divadelní kritici o nej hovoria ako o najvýraznejšom zjave z konca 20. a začiatku 21. storočia.

 

Divadelný talent v nej ako prvý vycítil profesor Jozef Budský (†77). Už počas druhého ročníka na VŠMU ju obsadil do postavy Lízy Bričkinovej vo Vasilievovom Pokojnom úsvite a vzápätí dostala šancu alternovať sa s Božidarou Turzonovovou (78) v úlohe Kitty Duvalovej v Saroyanovom Čase tvojho žitia.

„Pamätám si ju ešte z Vysokej školy múzických umení, kde som ju ako asistent profesora Záborského učil umelecký prednes. Bolo to nádherné dievča z Hubovej, krv a mlieko, vtedy s vrkočmi. Neskôr sme spolu hrali v Čase tvojho žitia, kde zaskakovala za tehotnú Božidaru Turzonovovú. Režisér profesor Budský, ktorý ju mal veľmi rád a cítil v nej potenciál veľkej herečky, ju obsadil do tejto alternácie ešte ako študentku druhého ročníka VŠMU. Urobil jej však medvediu službu, pretože nám ju predstavil so slovami: ‚Kolegovia, vážte si, že s takýmto veľkým talentom budete hrať.‘ Podotýkam, že v tejto inscenácii hrala elita slovenského herectva – Gustáv Valach, Jozef Kroner,“ zaspomínal si pred rokmi na herecké začiatky obľúbenej kolegyne dnes už nebohý Juraj Slezáček (†73) pre časopis Slovenské divadlo.

Keď túžiš po láske, dávaj lásku. Keď chceš mať priateľov, buď priateľom. Keď chceš milosrdenstvo, buď milosrdný. Keď túžiš po kráse, skrášľuj svet okolo seba pre druhých.
životné motto

Divadelný život

Ako mladučkú herečku ju na umeleckej dráhe sprevádzala generácia veľkých osobností. „Nemôžem vymenovať všetkých, ale nedá mi nespomenúť Ivana Mistríka, Ivana Rajniaka, Štefana Kvietika, Hanu Meličkovú, Evu Polákovú, Zdenu Gruberovú, ktorí vo mne budili nesmierny obdiv, úctu a rešpekt. Žiarili veľmi silno na divadelnom nebi a bolo sa od nich čo učiť. Žili divadlom a pre divadlo, boli s ním bytostne spätí. Vyžarovali energiu, ktorá nútila mladších držať sa v odstupe úcty a pokory,“ uviedla A. Javorková v jednom rozhovore.

Pre nedostupný vzhľad a bezchybnú krásu už od začiatku kariéry stvárňovala silné ženy v náročných životných situáciách. Za túto výsadu je po rokoch vďačná a rozhodne nemá pocit zaškatuľkovania. V minulosti povedala, že dramatické postavy sú bližšie jej naturelu. Predviedla sa v úlohe Schillerovej Márie Stuartovej, Shakespearovej Júlie, Alexandry v Čechovovom Platonovovi, Kataríny v Dostojevského Bratoch Karamazovovcoch, Máše v Čechovových Troch sestrách, Maryše v dráme bratov Mrštíkovcov a v mnohých ďalších. „Myslím, že som nikdy nemala vysnívané roly. Boli postavy, ktoré by som si rada zahrala, ale keď som nebola poctená výberom na ne, neprežívala som to dramaticky,“ povedala.

Jednou z mála výnimiek v rámci jej bohatého hereckého repertoáru bola postava Aničky, Jánošíkovej milej, v prvom naštudovaní legendárneho muzikálu Na skle maľované, kde sa predstavila po boku Michala Dočolomanského (†66). Jej častými hereckými partnermi boli aj Jozef Vajda, Dušan Jamrich či Marián Geišberg. Práve s D. Jamrichom (73) hviezdila v Divadle Jána Palárika v Trnave v hre Mira Gavrana Tajomstvo Grety Garbo. Každé jedno predstavenie bolo beznádejne vypredané a jej excelentný výkon diváci zakaždým odmenili dlhým potleskom. Zaujímavé je, že už roky pred tým herecký bard Mikuláš Huba (†66) prirovnal A. Javorkovú k záhadnej Grete Garbo, čo rozhodne nebola náhoda. Paradoxné je, že čím je staršia, tým viac na javisku pociťuje trému.

FOTOGRAFIE HERECKEJ LEGENDY NÁJDETE V GALÉRII

„Priznám sa, že mi nie je jedno, ako ma vnímajú ľudia, či už ako človeka, alebo herečku. Asi to súvisí s poskytovaním rozhovorov do časopisov, rozhlasu a televízie. Keďže o svojom súkromí veľmi nerada hovorím, väčšinou sa otázky týkajú mojej práce. Herec by mal mať v sebe pokoru, skromnosť, mal by sa držať hereckej etiky a rozhodne by mal mať kvôli svojmu hereckému rastu neustálu dávku pochybností o sebe, o nevyhnutnom samovzdelávaní ani nehovoriac. Iste, mal by mať aj zdravú dávku dravosti, exhibicionizmu i sebavedomia. Čo sa týka mňa, možno som o sebe až príliš pochybovala,“ priznala otvorene. V aktuálnej sezóne má v repertoári predstavenia Rodáci, Kubo, Mercedes Benz či Karvašovu Polnočnú omšu.

Na televíznych obrazovkách debutovala filmom Škriatok z roku 1974. Zahrala si aj v Jedenástom prikázaní, v snímke Ako sa Vinco zaťal a v mnohých ďalších filmoch. Na istý čas sa z obrazovky vytratila, vrátila sa v roku 2009 v jojkárskom seriáli Odsúdené, kde sedela za mrežami za eutanáziu a jej intelekt vysoko prevyšoval ostatné spoluväzenkyne. V tejto postave bola Anna Javorková pre mnohých vynikajúca, čo však vzhľadom na jej bohaté skúsenosti a talent nebolo žiadnym prekvapením. Novinárom sa už roky úspešne vyhýba a údajne si ešte v čase nakrúcania Odsúdených vymohla právo byť mimo mediálneho zájmu.

Keďže je herečkou „zo starej školy“, súkromie si stráži. Kolegyne aj kolegovia si ju však pri spoločnej práci nevedia vynachváliť. „Pomôže, poradí, ale nepoučuje. Je ako mama,“ zverili sa v minulosti pre Život. S pedagogickou činnosťou má bohaté skúsenosti, pretože na bratislavskom cirkevnom konzervatóriu učila javiskovú reč a umelecký prednes.

Článok pokračuje na nasledujúcej strane.

Ilustračná snímka

10 rád, ako sa nenakaziť jedlom? Tieto pravidlá by ste mali dodržať!

Populárne články
V mladosti ju francúzska tlač prirovnala k herečke Brigitte Bardot.

Naša Brigitte Bardot: Chalupová sa preslávila vo svete, na emigráciu však nepomyslela

Znak neistoty alebo dominantnosti? MEGHAN sa drží HARRYHO obidvoma rukami.

Meghan chcela zatieniť Dianu: Do manželstva s Harrym vraj išla s jasným cieľom. Aké má ambície?

Ilustračná snímka

Nebola chorá, len zrazu začala spomínať smrť. Tušila, že sa to stane?

Tereza Nvotová

Netradičný film s hororovou zápletkou: TEREZA NVOTOVÁ prichádza s novým projektom

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 14. do 20. augusta?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Grafiti sú novodobá pliaga. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia