Klienti Martiny Udičovej (35) sú ochotní zaplatiť za svoj deň D od 15 do 50 000 eur. Reč však nie je o svadbe, ale o zásnubách. Organizuje ich na talianskych hradoch či lodiach.

Prvý klient sa na Martinu obrátil pred štyrmi rokmi takýmto mailom: „Dobrý deň. Volám sa Pavel a som z Mexika. So svojou poľskou priateľkou Joannou žijeme vo Švajčiarsku. Chystáme sa do Ríma, kde by som ju rád požiadal o ruku. Mám v úmysle niečo špeciálne, ale potrebujem vašu pomoc.“

Po materskej ju už nechceli

Rodáčka z Bardejova neváhala a nového biznisu sa chytila najlepšie, ako vedela. Jej úlohou bolo splniť Mexičanovo želanie a vybrať 3 prestížne bary v centre Ríma, v ktorých by hrala tá istá obľúbená pesnička oboch zaľúbencov. Večer sa mal končiť luxusnou večerou.

„Dvojici som objednala osobného šoféra, ktorý ich vozil z miesta na miesto. Dievčina počas celého večera absolútne netušila, že nakoniec jej milý pred ňou pokľakne. Stalo sa to v hotelovej izbe, ktorú mali romanticky nachystanú. Pri prvom pokľaknutí som teda osobne nebola,“ spomína blondínka na svoje prvé kroky v podnikaní.

Ako je vôbec možné, že s týmto biznisom začala?

„Pred materskou som pracovala v jednom boutique hoteli v Ríme, kde sme organizovali pre hostí netradičné prechádzky mestom. Veľmi ma to bavilo. Keď som sa po narodení druhého syna chcela do práce vrátiť, môj vtedajší zamestnávateľ mi už zmluvu neobnovil. Dôvodom bolo, že som matka a nebudem taká flexibilná,“ odpovedá.

Kim bola zatiaľ prvou ženou, ktorá si u východniarky žijúcej v Taliansku objednala zásnuby. Partner Bruno ju prekvapil, aj on ju požiadal o ruku.
Kim bola zatiaľ prvou ženou, ktorá si u východniarky žijúcej v Taliansku objednala zásnuby. Partner Bruno ju prekvapil, aj on ju požiadal o ruku.
Zdroj: Archív Martiny Udičovej

Martina však v sebe nezaprela východniarsku dravosť a cieľavedomosť a skúsila si zarobiť inak. Jej rozhodnutie bolo evidentne správnym krokom, zatiaľ zorganizovala asi stovku prestížnych zásnub.

Za 150 eur nekúpi ani kyticu

Po tom, čo si založila webovú stránku, sa po prvom klientovi začali ozývať ďalší romantici. Píšu jej najmä Američania, Kanaďania, Indovia a Angličania. A hoci žije 14 rokov v Taliansku, ani pre slovenský, ani pre taliansky pár ešte zásnuby neorganizovala. Verí, že čoskoro sa to zmení.

„Dostávam veľa mailov aj od Turkov a Izraelčanov. Ich predstavy sú veľkolepé, ale, žiaľ, majú nízky rozpočet. Myslia si, že za 150 eur budú mať zásnuby, z ktorých všetci padnú na zadok. Pritom za túto sumu nezoženiem ani poriadnu kyticu.“

Martina, naopak, nedá dopustiť na Indov. Tí doslova milujú pompézne žiadosti o ruku. Buď prídu s vlastnými nápadmi, alebo im chrobáka do hlavy nasadí ona. Romantická večera pri sviečkach im nestačí.

„Pošlem im najskôr krátky dotazník, aby som o nich zistila čo najviac informácií, vyžiadam si spoločné fotky. Musím byť tak trochu aj psychologička, aby som zistila, čo by sa im mohlo páčiť. Samozrejme, dôležitý je aspoň približný rozpočet. Dopredu si zvyčajne pýtam polovicu zo stanovenej sumy. Je to záloha nielen pre mňa, ale aj pre mojich spolupracovníkov, bez ktorých by som si neporadila.

Klienti tiež oceňujú, že odpisujem veľmi rýchlo, prípadne mi môžu kedykoľvek zavolať. Záleží mi na tom, aby som každému vyhovela v čo najlepšej možnej miere,“ vraví mama dvoch nezbedníkov – deväťročného Leonarda a o dva roky mladšieho Michelangela.

Raj prekvapil Heral v sále plnej kvetov. Zaplatil za ňu 15 000 eur.
Raj prekvapil Heral v sále plnej kvetov. Zaplatil za ňu 15 000 eur.
Zdroj: Archív Martiny Udičovej

Kvarteto, koč a nóbl večera

Taliansko je plné prekrásnych miest, no podľa jej skúseností na zásnuby vyhrávajú Rím, Florencia, Portofino, Toskánsko a jazero Como neďaleko Milána. Požiadavku už mala aj na divadlo Taormina na ostrove Sicília, za ktorého prenájom bol zákazník spoza veľkej mláky ochotný zaplatiť 50 000 eur.

„Vo Florencii som chystala zásnuby pre Inda žijúceho v New Yorku. Jeho partnerka kedysi študovala práve tam a pre ňu išlo o mesto lásky. V jednom z hotelov som im našla prekrásnu miestnosť, ktorú sme skrášlili kvetmi v ružovej a bielej farbe. V strede sme na veľkú tabuľu napísali Vezmeš si ma? a počas súkromnej večere im hralo kvarteto. Celý špás stál 15 000 eur, pričom najdrahší bol prenájom miestnosti a kvetinová výzdoba.

Veľmi rada si spomínam aj na starší pár. Päťdesiatnik z Anglicka kúpil svojej milovanej prsteň a dopredu sa dohodli, že jej ho dá v Ríme. Nevedela však, kde a kedy presne. A tak ju ráno o siedmej vytiahol na prechádzku a pred Fontánou di Trevi ju požiadal o ruku. Následne nasadli do koča, ktorý ich previezol mestom,“ pokračuje Martina, ktorá je síce vydatá za Taliana, ale svojho slovenského priezviska sa nikdy nevzdá.

„Som hrdá Slovenka a chcem, aby sa ma cudzí pýtali na môj pôvod, keď sa im predstavujem. Po druhé, my sme mali svadbu v Taliansku, kde si žena necháva svoje dievčenské meno,“ objasňuje manželka chiropraktika a fyzioterapeuta Alessia Petruccianiho.

Jazero Como neďaleko Milána patrí medzi obľúbené zásnubné destinácie. Nie je to však lacný špás.
Jazero Como neďaleko Milána patrí medzi obľúbené zásnubné destinácie. Nie je to však lacný špás.
Zdroj: Archív Martiny Udičovej

Nájdu sa aj špekulanti

Martina si každú zákazku váži, no napriek tomu ich už viacero odmietla. Dôvod?

„Neviem vyhovieť, ak si niekto želá prestrieť napoludnie červený koberec pred Fontánu di Trevi, aby snúbenec pred svojou polovičku pokľakol, navyše bez ďalších svedkov. S podobnými žiadosťami sa na mňa obracajú len takí, ktorí si o tomto mieste nikdy nič neprečítali. Inak by vedeli, že je to nemožné. Tlačia sa tam davy turistov za každého počasia, od rána do neskorej noci.

Raz som povedala nie mladému mužovi, ktorý sa so svojou priateľkou rozchádzal a zas schádzal, pritom ona ho už raz pri žiadosti o ruku odmietla. Nechcela som ju teda dostať do nepríjemnej situácie. Odmietam aj nerozhodných pánov, ktorí si najskôr vyžiadajú romantiku na hrade, o týždeň je z toho historická vila a keď už mám skoro všetko dohodnuté, zmenia to na piknik na lúke.“

Najskôr odmietnutia, potom svadba

Hoci Bardejovčanka denne hľadá romantické lokácie a vymýšľa, čo by záujemcom ponúkla, inšpirovať sa svojimi zásnubami veru nemôže. Alessio si pred ňou pokľakol síce viackrát, ale nešlo o nič veľkolepé.

„Zoznámili sme sa v Londýne, kam som odišla po strednej škole za prácou a zároveň sa učiť angličtinu. Mala som 20 rokov. Po týždni od zoznámenia predo mnou pokľakol na vlakovej stanici a požiadal ma o ruku. Odmietla som ho s tým, že s

a absolútne nepoznáme. O mesiac neskôr to skúsil znovu, zasa som povedala nie. So svadbou som súhlasila až po tom, čo som sa po roku presťahovala z Londýna do Ríma a začali sme spolu bývať. Dokonca som nedostala prsteň len ja od Alessia, ale i on odo mňa. Teším sa, že ho nosí dodnes. Bolo to na pláži neďaleko Ríma,“ spomína s úsmevom.

Martina cíti aj vďaka vlastnej rodine v Taliansku silné zázemie.
Martina cíti aj vďaka vlastnej rodine v Taliansku silné zázemie.
Zdroj: Archív Martiny Udičovej

Verí, že jej drahý raz aj pre ňu prichystá výpravné prekvapenie. Nebude už síce zásnubné, ale pri niektorom z výročí ich sobáša.

Výherkyňa talianskej top súťaže

Dnes už o ruku nežiadajú iba muži.

„V septembri sa na mňa obrátila Američanka Kim s indickými koreňmi, ktorá sa chcela zasnúbiť s Brunom, Američanom s talianskymi predkami. Vybrali sme luxusný hotel La Posta Vecchia neďaleko Ríma. Namiesto prsteňa mala preňho nachystanú ružu.

Na počudovanie všetkých, ktorí sme tam boli, hneď ako si pred ním kľakla, urobil to aj on a vytiahol zásnubný prsteň. Nikto z nás to nečakal. Bolo to dojímavé,“ hovorí Martina, na ktorú sa obracajú aj lesbické a homosexuálne dvojice.

Tie preferujú zásnuby vyslovene v súkromí. Úroveň svojich služieb plánuje podnikavá trid­siatnička z roka na rok zvyšovať. Plány na rok 2019 má veľké.

„Mojím snom je zorganizovať zásnuby za účasti komorných súkromných koncertov, na ktorých by hrali známi speváci či skupiny. Aktuálne pracujem na tom, aby som pritiahla najlepších bollywoodskych tanečníkov do Talianska na želanie jedného z indických klientov. Počas ich vystúpenia si chce kľaknúť pred svoju milú a otvoriť škatuľku s prsteňom.

Taktiež chcem vyťažiť z môjho minuloročného víťazstva v prestížnej súťaži Talianske svadobné hviezdy, ktorú som vyhrala v kategórii najlepšieho organizátora zásnub v celom Taliansku. Je pre mňa veľkou cťou, že sa to podarilo mne ako cudzinke. Vďaka tomu som mala možnosť stretnúť sa s tými najlepšími odborníkmi z celého sveta v oblasti, v ktorej podnikám,“ teší sa.

Rodenej Bardejovčanke sa ani nesnívalo, že si zo súťaže Talianske svadobné hviezdy odnesie prvú cenu v kategórii zásnuby.
Rodenej Bardejovčanke sa ani nesnívalo, že si zo súťaže Talianske svadobné hviezdy odnesie prvú cenu v kategórii zásnuby.
Zdroj: Archív Martiny Udičovej
Poslať emailom
Diskusia ()
V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Populárne články
Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Marek má dve krásne dcéry, ktoré mu robia veľkú radosť. Herectvo ich zatiaľ neláka.

Herec Marek Majeský: Nechcem si cez deti kompenzovať svoje túžby

Aj keď sú tunajší veľkí zamestnávatelia minulosťou, obyvatelia Vrbového to majú blízko za prácou v Piešťanoch, v Jaslovských Bohuniciach či v Trnave.

Slovenské mestečko so svetovou atrakciou: Miestna šikmá veža sa nakláňa takmer o meter!

Lisa Edelstein

Odvážna hviezda zo seriálu Dr. House: Pre zvieratá donaha!

V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia