„India prináša možnosť venovať sa tomu, čomu sa človek naozaj venovať chce. Aj keď to je každý deň niečo iné,“ hovorí Slovenka Lucia Giri, ktorá v krajine kontrastov našla svoj druhý domov.

Mladá fotografka je presvedčená, že každý, kto sa raz ocitne v Indii, zažije svet obrátený naruby. „Cítite sa ako vo filme, obklopuje vás hudba, vône, farby, chute. Akoby ste boli na úplne inej planéte, kde neexistujú pravidlá, čas a kde je všetko naopak,“ hovorí Slovenka, ktorá sa do Indie vybrala pred deviatimi rokmi. V Puné, deviatom najľudnatejšom meste krajiny, sa venuje umeleckej fotografii. Jej sériu autoportrétov v roku 2019 vystavili pod záštitou National Geographic v štátnej galérii umenia v Hajdarabáde, pripravujú sa aj samostatné výstavy na Slovensku.

S tancom do sveta

Rodáčka z Prešova sa od pätnástich rokov venuje brušnému tancu, ktorý ju v roku 2011 prvýkrát priviedol do Indie. S tanečnou šou precestovala takmer celú krajinu. Keď po návrate domov dokončila bakalárske štúdium, začalo sa jej cnieť po farebnom svete. „O pár mesiacov som do Indie prišla opäť. Celý život bol zrazu hore nohami, ale bolo to úžasné. Opäť som mala možnosť učiť sa všetko od začiatku, hľadať nové riešenia. Odvtedy som šla do Indie niekoľkokrát a nakoniec som tu zostala,“ spomína Lucia.

Počas práce pre eventovú agentúru sa začala zaujímať o spirituálny svet, ktorý je pre Indiu charakteristický. Popri tanci si urobila kurzy hathajogy aj masáží, navštevovala ašramy, venovala sa štúdiu ajurvédy, meditáciám, rejki a práci s tibetskými misami. Všetko neskôr zúročila v centre pre ženy ONA Women Centre, ktoré založila v srdci Puné.

(Ne)randenie po indicky, alebo láska ako biznis

Rozhodnutie zostať v Ázii výrazne ovplyvnila aj láska. Slovenka tu spoznala svojho manžela, v Indii zažila aj tradičnú svadbu plnú rituálov trvajúcu niekoľko dní. Hoci priebeh budovania ich vzťahu sa podobal európskym zvykom, v Indii je skôr výnimkou.

„Muži z vyššej vrstvy dokážu minúť neuveriteľné peniaze, aby si získali pozornosť ženy. Mnoho párov však randenie nezažije, manželstvá im dohodnú. Rodiny sa stretnú, prečítajú patriky budúcej nevesty a zaťa, v ktorých zistia, či sa k sebe hodia podľa astrológie. Niektorí budúci manželia sa pred svadbou spoznávajú a môžu sa rozhodnúť, že sa nevezmú, no niektoré páry, najmä z chudobných vrstiev, túto možnosť nemajú. Ani tí najväčší boháči nemajú slobodnú voľbu. Rodiny vyberajú nevesty a zaťov podľa majetku a podľa toho, čo im spojenie rodín prinesie. To nie je o láske, je to biznis,“ hovorí Lucia, ktorá po svadbe našla manželov profil na svadobnej internetovej zoznamke. Nevedel o tom, túto záležitosť majú na starosti matky budúcich ženíchov.

Mladá fotografka v Indii zažila tradičnú viacdňovú svadbu.
Mladá fotografka v Indii zažila tradičnú viacdňovú svadbu.
Zdroj: Archív L.G.

Smog, špina a nekonečná radosť

Slovenka v Indii spoznávala úplne iný život. Od maličkostí, ako je pranie v studenej vode, až po zásadné veci, ako dávanie sľubov, ktoré ľudia zväčša nikdy nesplnia. Negatívne ju prekvapili aj zápchy a smog. „To si človek z pozerania fotografií či videí ani nedokáže predstaviť. Nedávno som taxíkom prechádzala vzdialenosť dva kilometre jednu hodinu. Puné je každým dňom špinavšie a ťažko sa tu dýcha. Teraz sa rúbu posledné stromy, aby sa postavili luxusné bytovky či obchodné domy. Výstavba je nezastaviteľná, hranice mesta sa rozširujú každý deň. Pritom obrovské množstvo už existujúcich budov je nedostavaných alebo neobývaných, takže určite nejde o potrebu ľudí,“ vysvetľuje.

Všetko vyvažujú pozitíva, ktoré jej doma chýbali. Indovia radi a často tancujú, spievajú a prežívajú každú minútu naplno, a to bez posilňovania sa alkoholom. Zapôsobilo na ňu dodržiavanie a odovzdávanie sa rituálom. „Či je to iba ranná modlitba, alebo veľká púdža pre bohyňu Lakšmí počas sviatku Díválí, berú to veľmi vážne. Najkrajšia je však ľudskosť a skutočné žitie. Ľudia sa na ulici oslovujú, rozprávajú, pomáhajú si. Niekedy aj za cenu toho, že skutočne poradiť nevedia, niečo si vymyslia, len aby pomohli,“ smeje sa Lucia.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

NAJMOCNEJŠIE ČEĽUSTE: Viete, ktoré zvieratá majú najsilnejší stisk?

Populárne články
Ilustračná snímka

Oči sa nám stretli takmer po dvadsiatich šiestich rokoch. Je to vôbec možné?

Ilustračná snímka

Teraz budem hovoriť ja! Boj na súde graduje: Získa BRITNEY SPEARS späť svojprávnosť?

Naša prezidentka oslavovala narodeniny svojho miláčika.

Zuzana Čaputová s najmladším členom rodiny: Na nových fotkách celá žiari!

Marcel svoju prácu miluje a robí ju naozaj precízne.

Merčiak odomkol 13. komnatu: Odhalil starosti a radosti v rodine aj zákulisie náročnej práce

Janka pracuje na dialýze a pomáha ľuďom s poškodenými obličkami.

Sestrička s vlčou chorobou: Hoci má ťažké autoimunitné ochorenie, pomáha iným pacientom

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Pes žerie aj posediačky. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia