Články v našom časopise vznikajú na základe rôznych podnetov. Ale aby bol článok darčekom 90. narodeninám milovanej babičky, to sa ešte nestalo.

Keď vyše osemdesiatročná pani Alžbeta prvýkrát letela lietadlom a videla more, odfotografovala sa pre príbuzných s ceduľkou, na ktorej stálo: Zvládla som to! A presne toto sa dá povedať o jej celom živote.

Čiperná dáma, ktorá tesne pred Štedrým dňom oslávila deväťdesiatku, je pre svoje vnučky tou najkrajšou a najinšpiratívnejšou osobou.

Ozvali sa nám do redakcie, vyrozprávali jej príbeh a vyslovili želanie, že by chceli takouto formou poďakovať za to, ako ich v živote viedla, za to, že im vštepovala správne hodnoty a ukázala, že vek nie je žiadna prekážka.

Veria, že jej príbeh môže byť inšpiráciou pre viacerých, i podstatne mladších čitateľov.

Ja letím!

Pani Alžbeta celý život snívala o tom, že by chcela zažiť cestu v lietadle. Na osemdesiate narodeniny sa jej sen splnil. Odletela do Londýna. O dva roky nato si zaletela na omšu do Chrámu svätého Petra vo Vatikáne a v 85 rokoch prvýkrát uvidela more.

Tým sa jej cestovateľské zážitky neskončili. Ako 86-ročná nastúpila do lietadla smer Zürich a absolvovala dokonca plavbu loďou. V zrelom veku s vnučkami precestovala osem krajín.

„Moje krásne dve Dorky (tak im hovorí) mi dali veľa lásky a povodili ma po cudzine. Ťažko vybrať najkrajší výlet, všetky boli krásne.“

Nikdy by si nepomyslela, že sa jej splní sen a uvidí matičku Zem z výšky. Už je to desať rokov, čo prišli Renáta (33) a Martina (33) za ňou, že pre ňu majú narodeninové prekvapenie.

„Myslela som si, že to bude dajaká maličkosť, ale keď si vypýtali občiansky preukaz, zneistela som. Vraj poletíme do Londýna! Mala som obrovskú radosť. A to som vtedy nevedela, že ešte zažijem viac výletov. Všade sa mi páčilo, všetkým som bola nadšená. Maďarsko, Rím, Sicília, Londýn, Viedeň, Poľsko, Česko, Švajčiarsko..., odvšadiaľ mám veľa krásnych zážitkov.“

Ani lieky netreba

Keď je reč o prvom lete v živote, hovorí, že nemala žiadne obavy. Práve naopak, rada spomína na to, ako od letušky dostala čokoládu, pretože bola najstarší pasažier na palube.

„Bola to radostná cesta, stále som iba vtipy rozprávala. Zakaždým som sa na letisku cítila dobre, vždy sme žartovali. Keď sme leteli do Ríma, fúkal veľký vietor a uchytil mi klobúk. Nevedela som, či ho mám ísť lapať, alebo si ísť rýchlo kúpiť druhý.

A potom, keď som na letisku prvý raz uvidela Škótov... Vravela som si: ,Panebože, tamto tí, to sú čo?‘ Nohy a postavu to malo ako chlap, a k tomu sukňu... Ženy nosia nohavice, to je dnes už bežné, ale aby bol chlap v sukni? Keby si v minulosti žena obliekla nohavice, tak by ju aj z dediny vyhnali,“ konštatuje pobavene.

Najviac prekvapený z jej dobrodružstiev však bol jej lekár. „Priznala som sa mu, že keď som bola letecky v cudzine, tak som zabudla aj lieky užívať.“

A doktor nato iba povedal, že veď keď som sa dívala na toľkú krásu, lieky mi ani nebolo treba. Aj toto je dôkaz toho, že je úplne zbytočné trápiť sa. Treba žiť a tešiť sa naplno zo života. Keď sa trápiš a súžiš, to je nanič.“

O ničom netuší!

Len čo vnučky Martina a Renáta dostali nápad, aby si ich milovaná babička našla vo svojom obľúbenom Živote článok o sebe, zahrali na ňu trochu divadlo.

„Babka, keďže budeš mať deväťdesiatku, chceli by sme spísať tvoje pamäti.“ Babička súhlasila, ale nezabudla vtipne podotknúť: „Ale to si musím dávať pozor, aby som sa vyjadrovala slušne, keď to chcete zapisovať.“

Vzácny nápad sa začal realizovať. Niekoľko desiatok minút dlhý záznam spomínania je istotne skvelý spôsob, ako archivovať vzácne spomienky milovaných členov rodiny.

Odporúčame to aj vám – urobte to! Ani neviete, ako budete po rokoch radi, že máte takú vzácnu vec. Babička sa s vnučkami rozprávala a na základe jej spomienok vznikol tento článok.

Mladé ženy hovoria o svojej babke Alžbetke, že je ako Babička Boženy Němcovej. Múdra, láskavá, skromná, obetavá, starostlivá a hlboko veriaca.

„Je to človek, ktorého si nesmierne vážime a obdivujeme, pretože napriek tomu, že sa v živote popasovala s mnohými ťažkými situáciami, stále sa vie schuti zasmiať a žartovať. Život sa snaží brať tak ako prichádza, aj s tŕňmi, a učí to aj nás.

Je úprimná a oddaná, nadovšetko miluje svoju rodinu a pre svojich blízkych by dokázala urobiť hocičo. A práve preto, že do našich rodičov a do nás vložila toľko lásky a porozumenia, snažíme sa jej to aspoň sčasti vrátiť,“ vyznávajú sa vnučky, ktoré celú túto milú konšpiráciu vymysleli.

Malá Alžbetka

Prísť na svet koncom 30. rokov v malej dedinke v Žilinskej kotline nebola práve výhra v lotérii. Briestenné je naozaj maličké, v tých časoch sotva 16 gazdovstiev. Ale iba takých skromných.

Otec pani Alžbety tiež mal kúsok políčka a malé gazdovstvo, ale živil sa i podomovým predajom. Núkal gombíky, ihly a rôzny drobný galantérny tovar. Slabo platená práca rodine neprinášala pocit blahobytu.

Deti v tých časoch nemali ani tušenia o tom, že existujú sladkosti, obyčajný cukor sa objavil v jedálnom lístku ako najväčšia vzácnosť iba na Vianoce. Napriek biede si Alžbetka nikdy na svoje detstvo nesťažovala. Jej spomienky sú krásne, plné ľudského pocitu spolupatričnosti.

„Síce mi často vyhrávali cigáni v bruchu, taká som bývala hladná, ale nedá sa zabudnúť na to, že ľudia sa vtedy mali radi, nezávideli si a nekradlo sa. To bol život ťažký, ale krásny a radostný. S láskou si na to spomínam,“ počujeme z nahrávky.

Až kým nenapadol sneh, chodievala do školy bosá. Šaty mala iba jedny, ušité z mamkinej starej sukne. Raz mali ísť zo školy na výlet, ale ona nešla, keďže nemala náhradné šaty.

Prízvukuje, že hoci boli v triede bohatšie aj chudobnejšie deti, vládol medzi nimi pocit spolupatričnosti. Nie raz sa tí, čo boli na tom lepšie, podelili o desiatu.

Ani to, že chodila do školy, nebola samozrejmosť. Na zápisné si musela zarobiť peniažky. Kým z halierových honorárov vyskladala potrebné dve koruny, musela pracovať u bohatších gazdov.

Kladivo v dievčenských rukách

Mladučká, sotva šestnásťročná, začala pracovať ako slúžka u riaditeľa banky a po vojne ako dvadsaťročná nastúpila do fabriky. Pracovala v zlievarňach Považských strojární, čo rozhodne nie je práca pre krehkú dievčinu.

Ale ona sa nedala: „Kladivom som chniapala, len mi tak medzi lopatkami ,liapalo‘ (praskalo, pozn. redakcie). Každý deň som chodila z domu do roboty 12 kilometrov pešo alebo na bicykli. Keď som sa po šichte vrátila domov, čakala ma ďalšia robota. Na to sa aj ťažko spomína, to by dnes mladí ľudia neuverili,“ povzdychne si.

Tvrdou prácou sa nakoniec prepracovala do kancelárie na lepšiu pozíciu a kladivo zamenila za písací stroj.

So smiechom dodáva, že fabrika fungovala aj ako sprostredkovateľňa sobášov. Nie jedno manželstvo tam vzniklo, a tak trochu aj to jej. Išla za družičku kamarátke z práce a jej budúci muž tam bol tiež.

„Neviem, či to dajako narafičili, aby sme sa zoznámili, na tej svadbe sme sa ani nerozprávali. Ale po nej ma začal zdraviť. Nebolo to ako dnes, že mladí sa dajú dokopy a po dvoch rokoch bývajú spolu bez sobáša. My sme sa s mojím mužom Emilom zoznámili na Vianoce a v máji sme už mali svadbu.“

Vychovali spolu tri deti, po čase prišli vnúčatá. V ťažkých chvíľach si pani Alžbeta často pomyslela, že sa možno nedožije ani päťdesiatky.

„Ale Pán Boh ma má asi rád, lebo už som tu skoro raz toľko,“ konštatuje. Dôchodok prežila ako vdova, neboli to najľahšie roky.

Za čím sa ženiete?

Pani Alžbetka si povzdychne, že jej je smutno z toho, ako dnes žije väčšina mladých ľudí.

„Nevedia, čo chcú, stále sa za niečím ženú. A to najväčšie bohatstvo im aj tak stále chýba. Lebo nemajú dostatok lásky a skromnosti. My sme často nemali čo jesť, ale vedeli sme sa zabávať, hoci sme boli narobení. Každú sobotu sa spievalo a tancovalo. A dnes? Každý sa za niečím ženie a o chvíľu sa už ani nebudú mať za čím hnať.“

Myslí si, že by sme mali kráčať životom v kresťanskom duchu a viac si všímať jeden druhého.

„Ľudia sa izolujú a je medzi nimi málo lásky k blížnym. Stále sú nespokojní, nevedia, čo vlastne hľadajú. Chvalabohu, naša rodina nie je taká, máme sa radi a želám si, aby aj po mojom odchode vydržala medzi jej členmi láska a porozumenie,“ hovorí babka Alžbetka.

S vekom sa bojovať nedá, lebo proti nemu niet lieku. A hoci tvrdí ešte aj to, že staroba nejde dozadu, ale dopredu, so svojím vekom si starosti nerobí. Nikdy nedúfala, že sa dožije takéhoto požehnaného veku a recept na dlhovekosť zhrnula do veľmi jednoduchej pravdy.

Keď sa jej lekár opýtal na návod, odpovedala: „Liek na dlhovekosť? Veľmi lacný. Hladovať a ťažko pracovať.“

Všetko najlepšie!

Dnes žije pani Alžbetka so svojím synom, ktorý sa vzdal práce, aby jej mohol pomáhať. Podobne aj dcéra s druhým synom sú jej oporou a taktiež ostatní členovia rodiny sa snažia, aby mala veselšiu starobu, aby jej vyšší vek neprekážal na ceste za dobrodružstvami a krásnymi zážitkami.

„Naša babička by naozaj mohla byť príkladom mladším i starším generáciám. Napriek ťažkému a skromnému životu dokázala, že aj v starobe sa dá plnohodnotne žiť a užívať si život, keď máš trochu odvahy, zdravia a milujúcu rodinu, ktorá za tebou stojí,“ hovoria vnučky, iniciátorky tohto prekvapenia.

Pred Vianocami sa celá rodina zišla pri slávnostne prestretom stole a pripila na Vaše zdravie, pani Alžbetka. Ku gratulantom sa pripájame i my z redakcie časopisu Život! Ako sa kedysi hovorilo – Nech Vás Pánbožko živí!

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Katherine Schwarzenegger

Schwarzeneggerova dcéra si vie vážiť skutočné hodnoty: Toto je jej najkrajší darček

Nakazeným je bývalý manžel VOJVODKYNE CAMILLY, 80-ročný Andrew Parker Bowles.

Ďalší výskyt koronavírusu v blízkosti kráľovskej rodiny: Jej členovia sú v ohrození

Ilustračná snímka

Čo všetko vyjadrila niekoľkými vetami... Múzy boli k Eve Krížikovej (†85) štedré od detstva

Záber, ktorý dojal fanúšikov.

Vyznanie IVANY GOTTOVEJ: Zverejnila dojemnú fotku, z jej posolstva sa tisnú slzy do očí

Námestie Giraltoviec je už niekoľko dní vyľudnené.

Nešťastná dohra lyžovačky a veľký paradox: Koronavírus zachránil Giraltovčanom futbal

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia