Deň v zariadení pre seniorov trávi uznávaná recitátorka Eva Kristínová najmä čítaním a pozeraním televízie. Programy neprepína, vždy pozerá len spravodajskú televíziu.

Práve vďaka televízii a spravodajstvu sa opäť našli s kamarátkou Jarmilou Karasovou (77). Videla ju kdesi v ankete a zavolala jej. Bolo to koncom minulého roka. „S Evičkou sme sa po prvý raz stretli v čase, keď som robila v televízii na hereckom oddelení. Prišiel za mnou režisér a povedal mi, ktorí herci sa mu hodia, a ja som ich mala kontaktovať. V podstate sme sa s Evičkou po dva razy našli vďaka televízii. Robila som aj pomocnú režisérku v mládežníckej redakcii. Neskôr sme sa stretávali na národných stretnutiach, na ktoré som chodievala a ona na nich recitovala.“

Jarmila Karasová vedela, že Eva Kristínová žije posledné roky niekde v domove, ale nevedela kde, až kým sa jej sama neozvala. Odvtedy ju navštevuje. „Mali by sme si vážiť slovenské osobnosti, ako je Evička Kristínová. Mrzí ma, že napríklad Paľo Bielik, ktorý sa v roku 1935 blysol v úlohe Jánošíka a po vojne začal už ako režisér nakrúcať jeden veľký film za druhým, má len náhrobnú dosku medzi dvoma chodníkmi krematória, na ktorej už ani nevidno písmená. Spomienkou na neho je nenápadná tabuľa. Takmer nikdy tam ani sviečka nehorí... Istý čas chceli jeho hrob zrušiť, pretože miesto nebolo zaplatené. Vtedy zareagovala redakcia Života a predplatila ho na niekoľko rokov vopred. Želala by som si, aby urny Paľa Bielika a jeho manželky Marty preniesli do Terchovej, kde by mohli mať dôstojný pomník.“

˃˃˃ Fotografie z archívu Evy Kristínovej nájdete v galérii. ˂˂˂
Eva Kristínová
Narodila sa 5. augusta 1928 v Trenčíne. Členka Činohry Slovenského národného divadla stvárnila širokú škálu ženských postáv. Hovorí sa, že bola najmilšia Eva v Stodolovej Bačovej žene. Ako herečka bola aj Shakespearova Lady Macbeth či Brechtova Matka Guráž. Má za sebou zhruba 80 vážnych postáv. Počas SNP slúžila ako detská povstalecká spojka. V roku 1950 absolvovala divadelný kurz v Bratislave. Je známa aj ako recitátorka. S obľubou sa venuje najmä slovenským baladám. Naspamäť ovláda veľkú časť Hviezdoslavovej tvorby.

Zo dňa na deň

Eva Kristínová naposledy recitovala v zariadení pre seniorov Pri kríži v bratislavskej Dúbravke. Bolo to tesne predtým, ako zostala bezvládne ležať. „Robievala som celé programy, aby som tu nebola zbytočne. Vždy som hovorievala našej pani kultúrničke, nech nedáva dlhé termíny. Naposledy som vystupovala tesne pred Vianocami a ona naplánovala ďalšie vystúpenie v ľudovej škole umenia vo februári či v marci.

Povedala som jej: ‚Nedávajme také ďaleké termíny, lebo to je zo dňa na deň.‘ Aj to tak bolo...“ Jej prvým vystúpením pre susedov v paneláku na konci Dúbravky bola Hájnikova žena. Predviedla im ju v jedálni, rovnalo ako neskôr veľa ďalších vystúpení. „Už si ani nepamätám, kedy som sem prišla. Možno sú to tri roky, možno štyri. Ale najprv som bývala o niekoľko poschodí vyššie v byte, kam som si mohla priniesť vlastný nábytok. Mala som samostatnú kuchyňu a všetko, čo som potrebovala. Vlastne som mala šťastie, že som bola práve tam, pretože zo dňa na deň som sa jedno ráno už nemohla postaviť na nohy,“ spomína na ťažké chvíle staroby. „Tak to býva v takýchto zariadeniach. Stáva sa to často,“ dodáva.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Počas Veľkej noci nesmie chýbať oblievačka a šibačka.

Symboly VEĽKEJ NOCI: Kde sa vzali a aký je ich význam?

Populárne články
Gizka Oňová

Ona cvičí, on číta: Ako vyzerá karanténa u Gizky Oňovej?

Lady Gaga

Zábavou proti koronavírusu: Lady Gaga chystá televízny program plný hviezd

Monika Paločková so svojím tímom.

To všetko PRE TEBA! Slová lekárky Moniky dojali Slovensko, opísala deň boja s koronavírusom

Nadaný výtvarník Ivan Molnár (53) je samouk s kvalitami profesionála.

Majster replík: Profesionálny hasič má nevídaný talent, maľuje diela svetoznámych umelcov

S príchodom jari sa začnú sa ozývať žalúdočné a dvanástnikové vredy. Sezónu majú aj zápaly močového mechúra či kožné ekzémy.

Sezónne diagnózy: Niektoré choroby sa vracajú na jar i jeseň. Viete ktoré?

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia