Po skone princa Philipa sa vynárajú dohady o možnej abdikácii kráľovnej ALŽBETY II. (95).

Vladárka Viktória (1819 – 1901) sa zaslúžila o to, aby sa Spojené kráľovstvo stalo jednou z najrozvinutejších krajín sveta. So súčasnou panovníčkou Alžbetou II. majú podobný osud: obidve stretli v ranej mladosti osudového muža, s ktorým spojili svoj život.

Sila a viera

Viktória sa vydala za čestného a zásadového muža, svojho bratranca Alberta. Do denníka si okrem iného napísala: „Pocítila som tie požehnané ramená, ktoré ma objímali v posvätných nočných hodinách.“ Keď v roku 1861 ovdovela, smútok ju úplne ochromil. Celé tri roky sa umárala, stiahla sa z verejného života. Ale keď sa verejne začalo hovoriť o jej abdikácii, razantne vystúpila v parlamente s vyhlásením, že si naďalej bude plniť úlohy kráľovnej. Žialila však až do konca života, do smrti nosila iba čierne šaty. Keď po 73 rokoch spoločného života odišiel do večnosti princ Philip (†99), manžel súčasnej kráľovnej, história akoby sa opakovala. Aj tentoraz sa skloňuje možná abdikácia.

Experti na kráľovský dvor sú však v tomto zajedno. Kráľovná Alžbeta II., hoci pred pár dňami dosiahla úctyhodný vek 95 rokov, sa tak skoro trónu nevzdá. Panovníčka sa totiž už v minulosti vyjadrila, že tak ako jej predchodcovia, aj ona plánuje zostať na tróne až do smrti. Stiahnuť sa úplne do úzadia jej nedovolí zmysel pre povinnosti, neuveriteľná vnútorná sila a viera. Nemecký magazín Gala napríklad tvrdí: „Kráľovná nie je spojená s Bohom iba z úradnej povinnosti ako hlava anglikánskej cirkvi. Je hlboko veriaca z vlastného rozhodnutia. Vo vianočnom príhovore v roku 2002 povedala: ‚Viem, ako veľmi sa môžem spoľahnúť na svoju vieru, ktorá ma prevedie dobrými i zlými dňami. Každý deň je novým začiatkom.‘ V tomto kľúčovom príhovore poddaným Spojeného kráľovstva odkázala, aby vždy a za každých okolností dôverovali Bohu.“

Článok pokračuje na následujúcej strane

Diskusia