Anna Lukačovičová (59) pracuje v IT firme, no jej záľuba je skutočným umením. Vyrába kvety z cukrovej hmoty, ktoré svojou dokonalosťou vyrážajú dych.

Stôl Anny Lukačovičovej v obývačke bratislavského bytu pripomína výtvarný ateliér. Štetce, drôtiky, práškové farby, fľaštičky, nitky, formičky, špeciálne valčeky... To všetko potrebuje, aby mohla vytvoriť kvety, ktoré pripomínajú tie živé.

Keď však obliznete lupeň, chutí sladko a kvetiny sú veľmi krehké. Sú vyrobené z cukrovej hmoty, ktorú si Anna pripravuje sama doma v mixéri podľa vlastného receptu. Práškový cukor, bielky, želatína, voda a prášok, ktorý sa dáva do žuvačiek, aby boli pružné.

„Jeden kolega si moje kvety z torty vystavil doma a sťažoval sa, že sa mu do nich nasťahovali mravce,“ smeje sa sympatická žena, kým prstami šikovne vytvára stred budúceho klematisu z nitiek a drôtikov.

Dá sa pochopiť, že človek má chuť dokonalý hotový kvet vložiť do vázy alebo vystaviť. Tieto krehké cukrové rastlinky však zvyčajne zdobia torty či iné cukrárske diela.

Anna so svojou kyticou viackrát uspela na veľkej amatérskej cukrárskej súťaži Squires Kitchen, ktorá sa každý rok koná v anglickom Farn­hame a cukrové kvety sú jednou z kategórií. Tento rok sa však stala absolútnou víťazkou. Získala prvenstvo v oboch hodnoteniach – jej kyticu ohodnotili zlatou medailou za celkový dojem a dostala i prvé miesto za kvalitu vyhotovenia kytice.

Najkrajšie sú z prírody

Annin syn žije v Londýne a o súťaži sa dozvedela pri jednej z návštev.

„Kedysi som robila patch­workové vianočné ozdoby a potom som začala robiť kvety, aby som nimi ozdobila torty, ktoré pečiem. Prvé mali hrubé lupene a dnes sa mi zdajú hrozné, ale vtedy som bola šťastná, že som ich urobila. Vôbec som nevedela, ako postupovať,“ usmieva sa Anna pri spomienke na svoje začiatky z roku 2014.

Tento rok sa Anna stala absolútnou víťazkou kategórie Kvety v anglickej súťaži Squires Kitchen,na snímke s porotcomAlanom Dunnom.
Tento rok sa Anna stala absolútnou víťazkou kategórie Kvety v anglickej súťaži Squires Kitchen,na snímke s porotcomAlanom Dunnom.
Zdroj: Archív A. L.

Syn ju vtedy zavolal na súťažnú cukrársku výstavu do Farnhamu a o rok neskôr sa zúčastnila so svojím aranžmánom, ktorý mal byť zhotovený podľa súťažných kritérií zo zelených a bielych kvetov. Anna si vybrala orchidey.

„Netušila som, či mám nejakú šancu, dostala som však cenu poroty. O rok neskôr som získala bronz so strelíciami a vlani môj aranžmán dostal striebro,“ vymenúva Anna.

Tento rok bola zadaním kytica z aspoň troch rôznych odrôd kvetov v ľubovoľnej miske. Mali to byť botanicky rozoznateľné kvety alebo kvety podľa vlastnej fantázie.

„Ale kto vytvorí krajšie kvety ako príroda?“ pýta sa Anna.

Čaká ju Cake International

Hlavným porotcom súťaže Squires Kitchen v kategórii Kvety je Alan Dunn, známy anglický expert na výrobu cukrových kvetov, ktorý o nich píše knihy a vedie kurzy tohto druhu cukrárskeho umenia. Na súťaži sa okrem Angličaniek zúčastnili aj Rusky, Bulharky či Číňanky. Annina práca ho však uchvátila.

„Pri hodnotení mi povedal, že tentoraz nemali o čom rozhodovať, bolo to jednoznačné,“ teší sa Anna.

Súťažnej kytici venovala obrovské úsilie a veľa času.

„V kytici som použila bazu a len výroba guľôčok bazy mi trvala 2 týždne. Ďalší druh boli amarylisy, kde vyrastajú 3 kvety z jednej stonky. Kým sa mi ako-tak pozdávali, vyrobila som množstvo amarylisov a väčšina letela do koša. Pracovala som na tej kytici celý mesiac,“ rozpráva Anna

V prvých ročníkoch posielala svoje súťažné práce do Anglicka kuriérom, vždy však prišli poškodené.

„Je to veľmi krehké, zakaždým sa niečo zlomilo. Keď mi prišli prasknuté strelície, u syna som ich musela rýchlo robiť nanovo pred súťažou. A to som už zažiť nechcela. Tento rok sme teda kvety zbalili do kufra. Vložili sme do neho škatuľu a tavnou pištoľou sme na ňu prilepili polystyrény, aby kytica v kufri mohla stáť a mohla ísť so mnou na palubu lietadla. Drôtiky som mala vedľa v taške. Sestra sa smiala, že s tým idem opatrne ako so svätou almarou,“ smeje sa Anna.

Táto kytica Anne priniesla v Anglicku víťazstvo.
Táto kytica Anne priniesla v Anglicku víťazstvo.
Zdroj: Archív A. L.

Ďalšou métou je pre ňu veľká súťaž Cake International, ktorá sa bude konať v apríli v Londýne. Zadanie organizátorov je naozaj výzvou. Súťažiaci budú musieť vytvoriť z cukrových kvetov svadobnú kyticu. A ako bude vyzerať?

„To ešte neviem, ale už nad tým musím začať premýšľať,“ hovorí Anna vážne.

„To áno, mame najdlhšie trvá, kým sa vôbec rozhodne, čo ide robiť,“ smeje sa Annin syn Braňo, ktorý je dizajnérom.

Vzápätí od mamy schytá spoza stola dobre mierený zásah guľôčkou cukrovej hmoty. Prekárajú sa, no Annu v jej záľube podporuje celá rodina – manžel aj traja synovia. Vedia, že ju opäť čaká maratón veľmi náročnej, jemnej práce. A potom na veľkú medzinárodnú londýnsku súťaž opäť poputuje krehká cukrová krása zo Slovenska.

Vyskúšajte si vytvoriť cukrový kvet doma. Postup nájdete v galérii!

Poslať emailom
Diskusia ()
Umelec Dan Tanenbaum zarába na netradičnom nápade.

Zo záľuby tisícový biznis: Neuveríte, z čoho umelec Dan vyrába tieto predmety!

Populárne články
Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Herečka Eva Longoria

Zúfalá manželka Eva Longoria: Kvôli práci ma nespoznáva vlastný syn!

V horách s chladnejšou zimou si obyvatelia stavajú tehlové domy.

Rozdeľuje ich pôvod, ale spája „Voňajúci pán“. Do mŕtvych investujú viac než do seba

Neprehliadnuteľný a nesmierne elegantný v Rostandovom Cyranovi z Bergeracu.

Nevídaný zážitok a úspech: Hercovi Štefanovi Bučkovi tlieskal Štrasburg, Paríž aj Berlín!

Ilustračné foto.Sponzorované

Pomôžme stovke bojovníkov postaviť sa osudu

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia