Príbehy

Roky vraždil bez povšimnutia. Člena komunistickej strany nikto nepodozrieval

16.8. 2017 2:00
Diskusia ()
Počas súdneho procesu musel byť Andrej Čikatilo v klietke, aby ho nenapadli rozzúrení príbuzní jeho obetí.
Počas súdneho procesu musel byť Andrej Čikatilo v klietke, aby ho nenapadli rozzúrení príbuzní jeho obetí.
Zdroj: Getty Images
Príbehy

Roky vraždil bez povšimnutia. Člena komunistickej strany nikto nepodozrieval

16.8. 2017 2:00
Diskusia ()
Počas súdneho procesu musel byť Andrej Čikatilo v klietke, aby ho nenapadli rozzúrení príbuzní jeho obetí.
Počas súdneho procesu musel byť Andrej Čikatilo v klietke, aby ho nenapadli rozzúrení príbuzní jeho obetí.
Zdroj: Getty Images

Stal sa námetom niekoľkých hororov, proces s ním sa zapísal do dejín súdnictva a pozostalým jeho obetí ostali iba oči pre plač. Sériový vrah a kanibal Andrej Romanovič Čikatilo.

Popísalo sa o ňom mnoho. Špecialisti zanalyzovali jeho osobnosť na omrvinky, jedno je však isté: nebyť skostnatelosti sovietskeho politického alibizmu, skončil by Čikatilo za mrežami oveľa skôr a mnohé z jeho obetí mohli žiť.

Smutné detstvo

Prišiel na svet 16. októbra 1936 v ukrajinskej dedinke Jabločnoje. Rodina žila v biede v jednej malej miestnosti a hoci jeho rodičia pracovali v kolchoze, namiesto platu si mohli na malom políčku iba čo to vypestovať. To však na ich obživu nestačilo. Čikatilo neskôr spomínal, že chlieb jedol po prvýkrát ako dvanásťročný.

Údajne mu matka často vravela, že pred jeho narodením, počas hladomoru, jeho štvorročného brata Stepana uniesli susedia a zjedli. Táto často spomínaná informácia však nebola dodnes dokázaná, takže je možné, že si to Čikatilo počas výsluchov vymyslel na „ospravedlnenie“ vlastného kanibalizmu. Ale nepredbiehajme.

Jeho detstvo nebolo i tak bohvieako šťastné. Čoskoro sa začala druhá svetová vojna a po útoku nacistov na Sovietsky zväz otec Roman Čikatilo narukoval. Skončil zranený v nemeckom zajatí. Malý Andrej zostal s matkou. Prišli o chatrný dom, pred hrôzami vojny sa skrývali v pivniciach. Chlapec sa po nociach pomočoval, za čo ho matka tvrdo trestala.

V roku 1943, keď bol ešte Roman Čikatilo v nemeckom zajatí, jeho manželka Anna porodila dcéru Tatjanu. V tom čase boli mnohé ukrajinské ženy znásilnené nemeckými vojakmi, takže otcom Andrejovej mladšej sestry bol s najväčšou pravdepodobnosťou niektorý z nich.

Problém so ženami

Andrej Čikatilo v septembri 1944 nastúpil do školy. Bol tichý, plachý a fyzicky slabý, doma ho matka trestala prakticky za všetko a v škole ho zasa šikanovali spolužiaci. Chlapec sa čoskoro uzavrel do seba. Najradšej bol sám.

Záľubu našiel v čítaní, problém mu však robila silná krátkozrakosť. No napriek tomu mal vynikajúci prospech. Už ako štrnásťročný sa stal redaktorom školských novín a predsedom školského komunistického výboru.

Jeho citový život nebol bohviečo. V prítomnosti žien bol plachý. Hoci sa ako sedemnásťročný cez inzerát v školských novinách zoznámil s istou Liljou Baryševovou, nikdy ju nepožiadal o stretnutie. S deťmi problém nemal. Dokonca raz, keď vystrájali s jedenásťročnou kamarátkou jeho sestry Tatjany, zistil, že má ejakuláciu...

Po neúspešnom pokuse o prijatie na Moskovskú štátnu univerzitu v roku 1954 odcestoval do Kursku, kde na odbornej škole vyštudoval za komunikačného technika. Našiel si tam dokonca aj o dva roky mladšiu priateľku, no dievča sa s ním po osemnástich mesiacoch rozišlo. Dôvodom bol nefungujúci sexuálny život.

Po skončení dvojročnej odbornej školy sa odsťahoval do Uralska, kde študoval popri zamestnaní korešpondenčné kurzy inžinierstva na Moskovskom elektrotechnickom inštitúte.

Obťažovanie žiakov

Na povinnú vojenskú službu nastúpil Čikatilo v roku 1957. Slúžil v strednej Ázii ako pohraničiar, neskôr ho prevelili na KGB. Pred ukončením vojenčiny v roku 1960 vstúpil do komunistickej strany a po skončení sa vrátil do Jabločného.

Zoznámil sa s rozvedenou ženou. Vzťah fungoval tri mesiace a opäť krachol. Dôvod bol rovnaký. K tomu všetkému sa ešte jeho bývalá zdôverila kamarátkam, že je impotent, takže Čikatilo v roku 1961 opäť zbalil kufor a nabral smer na Rostov na Done.

V neďalekom mestečku si prenajal malý byt. Zamestnal sa ako komunikačný inžinier. Onedlho sa k nemu prisťahovala jeho sestra Tatjana, ktorá sa však po polroku vydala a našla si nové bývanie.

Rozhodla sa osamelému bratovi pomôcť a zoznámila ho s Fedosiou Odnačevovou. O dva týždne bola svadba, písal sa rok 1963. O rok neskôr sa Čikatilovcom narodila dcéra Ljudmila a v roku 1969 syn Jurij.

Vo vyšetrovacom spise sú desiatky desivých fotografií, väčšina z nich nepublikovateľných.
Vo vyšetrovacom spise sú desiatky desivých fotografií, väčšina z nich nepublikovateľných.
Zdroj: Getty Images

Keď absolvoval korešpondenčný kurz ruskej literatúry a získal titul na Rostovskej univerzite, začal v Novošachtinsku pôsobiť ako ruštinár. Síce mal vedomosti a bol vzdelaný, no nedokázal v triede udržať disciplínu.

Kriminálnu kariéru začal v máji 1973, keď v bazéne sexuálne obťažoval svoju 15-ročnú žiačku. O pár mesiacov neskôr sa s ďalšou zamkol v triede. Keď sa zistilo, že chodí „šmírovať“ na dievčenský internát, predvolal si ho riaditeľ školy a Čikatilo dobrovoľne odstúpil.

Našiel si ďalšie učiteľské miesto. O to však prišiel v rámci znižovania stavov a zasa sa „presídlil“ na inú školu. Doučil v marci 1981, keď sa prišlo na to, že obťažuje aj chlapcov, aj dievčatá. Zamestnal sa v továrni na stavebné materiály v Rostove na Done.

Vražedná kariéra

Prvú vraždu spáchal ešte ako učiteľ. Deväťročnú Jelenu Zakotnovú zavraždil 22. decembra 1978, keď býval v meste Šachty. Jej telo našli o dva dni neskôr pri moste na rieke Gruševka. Predtým sa ju pokúsil znásilniť, udusil ju, trikrát bodol do brucha a popritom ejakuloval.

Hoci mali kriminalisti dôkazy, na základe ktorých mohli Čikatila zatknúť, neurobili to. Bol v komunistickej strane a súdruhovia predsa nevraždia. Teda, podľa sovietskych princípov. Za mrežami napokon skončil Alexander Kravčenko (25), robotník s iným znásilnením na konte. V júli 1983 ho popravili.

Druhou Čikatilovou obeťou bola 17-ročná Larisa Tkačenková, ktorú 3. septembra 1981 vylákal do lesa pri Done, že budú piť vodku. Tam sa na ňu vrhol a pokúsil sa ju znásilniť. Ústa jej zapchal blatom, aby nemohla kričať a uškrtil ju.

Telo potom zahádzal konármi, lístím zo stromov a útržkami novín. Mŕtvolu našli na druhý deň. V júni 1982 vraždil znova. Svoju úchylku už nedokázal ovládnuť. Ľudia si šuškali o tajomnom rostovskom mäsiarovi či rozparovačovi.

Prvé zatknutie

Mŕtvol pribúdalo, chlapci, dievčatá, ženy... Svojim obetiam vypichoval oči, rezal genitálie, odrezával pery, niektoré časti aj konzumoval. Z Moskvy bol do Rostova vyslaný vyšetrovací tím. Vyšetrovaním bol poverený špecializovaný forenzný analytik Viktor Burakov. Sériový vrah však naďalej unikal.

Uvádzalo sa, že vraždu má na svedomí gang obchodujúci s ľudskými orgánmi, satanisti alebo duševne chorý človek. Policajti vypočúvali homosexuálov, pedofilov, preverovali alibi ľudí, ambulantne liečených na psychiatrii.

Vyšetrovatelia v tom mali totálny guláš, riešili viac ako tisíc nesúvisiacich trestných činov. Paradoxom je, že mnohí svedkovia videli Čikatila s obeťami krátko pred vraždami, no nik tomu neprikladal význam. Veď súdruh...

Všetko viselo na vlásku, keď 13. septembra 1984 jeden z detektívov pozoroval Čikatila, ako sa na autobusovej stanici v Rostove snažil nalákať mladé ženy. Zatkol ho. Policajti pri prehliadke našli v jeho taške nôž a lano. Čikatilo sa zhodoval s popisom muža, čo videli v marci s chlapcom, ktorého potom našli zavraždeného.

Vzali mu krv a zistili, že má krvnú skupinu A. No vzorky nájdené na šiestich obetiach mali krvnú skupinu AB. Čikatilo vyviazol iba s obvinením z krádeže majetku u svojho predošlého zamestnávateľa, dostal rok väzenia, ale napokon ho 12. decembra 1984 pustili na slobodu.

Vyšetrovanie pokračuje

Andrej Čikatilo si potom našiel prácu v továrni na lokomotívy v Novočerkasku a vydržal nezabíjať až do 1. augusta 1985. Vtedy počas služobnej cesty do Moskvy stretol 18-ročnú Nataliu Poklistovú, na železničnom peróne, neďaleko letiska Domodedovo. Vylákal ju do lesa, zviazal, 38-krát bodol a uškrtil.

Kriminalisti kontrolovali záznamy cestujúcich jednotlivých letov, Čikatilo však do Moskvy pricestoval vlakom. O pár týždňov vraždil opäť. V novembri 1985 bol vyšetrovací tím rozšírený o pätnásť prokurátorov a dvadsaťdeväť detektívov.

Prešetrovali staré vraždy, na výsluchy znova chodili homosexuáli a pedofili. Na železničných staniciach v Rostove hliadkovali policajti a policajtky v civile.

Do vyšetrovania sa zapojil aj psychiater Alexander Buchanovský, ktorý vypracoval 65-stranový profil hľadaného sériového vraha. Mal to byť samotársky muž vo veku medzi 45 a 50 rokov, s ťažkým detstvom, ktorý má problémy so ženami.

Čikatilo pozorne čítal všetky novinové správy o vyšetrovaní a snažil sa mierniť. Vydržalo mu to skoro rok. Pri ďalšej vražde zmenil taktiku, takže neskôr v jeseni 1986 sa vyšetrovatelia domnievali, že vrah sa odsťahoval, alebo že vraždí iba v lete. Čikatilo vraždil najmä počas služobných ciest mimo rostovskej oblasti.

Konečne za mrežami

Poslednou Čikatilovou obeťou bola 22-ročná Svetlana Korostiková, ktorú zabil 6. novembra 1990 v lese blízko železničnej stanice Donleskoz. Keď sa vrátil naspäť a umýval si pri pumpe ruky a tvár, všimol si ho tajný. Čikatilo mal kabát od trávy a na lakťoch mal blato.

Policajt ho legitimoval a prepustil ho. V kancelárii do správy zapísal Čikatilove údaje. O týždeň neskôr bolo nájdené telo Korostikovej a polícia rozbehla pátranie.

Policajti vypočuli Čikatilovych bývalých kolegov zo školy, keď sa dozvedeli, že bol nútený odísť z dvoch škôl pre obscénne správanie, rozhodli sa ho sledovať. Po niekoľkých dňoch, 20. novembra 1990, ho zatkli.

Čikatilo okamžite vydal vyhlásenie, že je to omyl, že aj v roku 1984 ho zatkli pre podozrenie z vrážd. Pri lekárskej prehliadke sa zistilo, že má poranený prst. Lekári došli k záveru, že ide o ľudské pohryznutie. Pohryzol ho Viktor Tiščenko, jeho predposledná obeť. Do cely mu nasadili ďalšieho väzňa – tajného, ktorý mal z neho vytiahnuť niečo viac. Mali desať dní na to, aby mu dokázali vinu, inak by ho museli prepustiť.

Nasledovali rozbory krvi, slín a spermy, pričom bola zistená zaujímavosť: Čikatilo mal krvnú skupinu A, no testy jeho spermií dokázali skupinu AB. Zadržaný dookola tvrdil, že je nevinný, priznal sa iba k obťažovaniu žiakov počas pôsobenia v škole.

K výsluchom bol 29. novembra prizvaný psychiater Buchanovský, ktorý Čikatilovi prečítal svoj 65-stranový posudok. Čikatilo sa rozplakal a lekárovi sa priznal. Bolo to na poslednú chvíľu. Neskôr všetky vraždy podrobne popísal, dokonca nakreslil aj náčrty s polohou tiel.

Na otázku, prečo obetiam vypichoval oči, odpovedal, že veril, že obraz vraha sa zachová v očiach obete. Neskôr vraj pochopil, že je to iba povera. Vyšetrovateľom opisoval, že ochutnal krv a niektoré časti tiel obetí.

Dohromady sa priznal k 56 vraždám, obvinený bol z päťdesiatich troch. V Moskve podstúpil dvojmesačné psychiatrické vyšetrenie, ktoré potvrdilo, že je duševne spôsobilý. Rovnako sa potvrdila hraničná porucha osobnosti so sadistickými rysmi.

Rozsudok a smrť

Súd s týmto sériovým vrahom sa začal 14. apríla 1992 v Rostove. Počas procesu musel byť zavretý v klietke, aby ho rozzúrení príbuzní jeho obetí nezlynčovali. Trvalo dva dni, kým boli kompletne prečítané zoznamy obvinení a prejednali sa jednotlivé vraždy.

Čikatilo nespolupracoval, na otázky odpovedal odmietavo, chvíľami vykrikoval, obnažoval sa, ba dokonca spieval hymnu. Po niekoľkých týždňoch stiahol priznanie k šiestim vraždám, neskôr priznal iné štyri obete, ktoré neboli v obžalobe zahrnuté.

Rozsudok zaznel 15. októbra. Dostal trest smrti. Odvolal sa, no jeho odvolanie bolo zamietnuté v lete v roku 1993. Čikatilo potom požiadal o milosť prezidenta Borisa Jeľcina. Neúspešne. Trest bol vykonaný 14. februára 1994 jediným výstrelom do hlavy.

Poslať emailom
Diskusia ()
Ilustračná snímka

Čo vedci skúmajú? Ako bude svet vyzerať o desaťročia či prekvapujúce zistenia o ľudskom tele

Populárne články
Ilustračná snímka

Neuveriteľné! Žena prežila pád z deviateho poschodia, VIDEO

Ilustračná snímka

Náročná príprava Milana Ondríka: Keď potrebuje vypustiť ventil, nevysedáva v krčme

Vzdelaná, inteligentná, pracovitá, ale v osobnom živote nešťastná. Taká bola ALICE MASARYKOVÁ.

Masaryk ju kŕmil aj prebaľoval. Prezidentova dcéra sa s otcom porovnávala, no obdivovala ho

Herečka a recitátorka s kamarátkou Jarkou Karasovou, ktorú už po druhý raz objavila v televízii.

Skutočné priateľstvo: Eve Kristínovej (91) sa splnil sen. Našla svoju dávnu kamarátku

Ilustračná snímka

Očkovať či neočkovať? Odborníci búrajú mýty súvisiace s vakcináciou

CO2 sa nikdy nezbavíme. Je to pravda?

Zbavíme sa niekedy CO2?

Zobraziť viac
Diskusia