Zavretí vo svojich izbách, bez návštev príbuzných. Tak mnohí Seniori v zariadeniach sociálnych služieb prežívali izoláciu počas koronavírusu. Opustení však nezostali. Myslelo na nich celé Slovensko.

Generálnu manažérku ošetrovateľského centra a ZSS Slnečný dom, n. o., v Humennom Zuzanu Fabianovú zastihneme počas veľkého okamihu. „Prepáčte, oddnes sú u nás povolené návštevy, musím ísť k nim nahrať hlásenie,“ ospravedlní sa pani Fabianová a manažérka prevádzky Alena Mochnáčová s radosťou v hlase konštatuje: „Príbuzní sa už nevedeli dočkať. Volajú od rána, niektorí dokonca rovno bez ohlásenia prišli. Návštevy budú síce fungovať v obmedzenom režime a musia byť s ochrannými pomôckami, vopred ohlásené a evidované, ale veľmi sa tešíme. Máme krásnu veľkú záhradu, budú môcť prísť až traja príbuzní naraz, budú si môcť konečne po troch mesiacoch s našimi klientmi spolu posedieť, porozprávať sa. Fyzický kontakt sa síce neodporúča, ale to asi úplne neustriehneme. Ťažko zabránime dcére pohladiť mamu. Návštevy vnútri pri ležiacich pacientoch sú stále povolené iba vo výnimočných prípadoch. Predtým boli všetky stretnutia možné iba z päťmetrovej vzdialenosti cez bránku a vidieť ich bolo niekedy až bolestné. Teraz to bude naozaj oveľa lepšie a znesiteľnejšie,“ konštatuje Alena Mochnáčová.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Dobre to dopadne

Hoci všetci počas koronavírusu prežívali nepríjemné chvíle, izolácia dopadla zvlášť ťažko na seniorov v zariadeniach sociálnych služieb a ošetrovateľských centrách. „Naši to spočiatku zvládali dobre. Boli naozaj disciplinovaní, dodržiavali všetky opatrenia a darilo sa nám udržiavať aj ich pozitívne naladenie. Hovorili sme im, že to dobre dopadne a spoločne to zvládneme. Už predtým sme bežne používali germicídne žiariče, mali sme dezinfekčný plán, je tu výborná ošetrovateľská starostlivosť. Verili sme si, že proti prípadnej infekcii by sme dokázali hneď účinne zasiahnuť. Po mesiaci-dvoch sme však videli, že na ľudí dolieha osamelosť. Boli zvyknutí na časté návštevy príbuzných, chodili sem študenti, dobrovoľníci, klauni, často sa tu konali omše. A zrazu nič. Najhoršie bolo, že pre epidemiologické nariadenia sa klienti, ktorí sa napríklad vrátili z nemocnice, museli zdržiavať dva týždne iba vo svojej izbe. A to by bolo veľmi ťažké pre kohokoľvek z nás. Ľudia sa už ku koncu hnevali, viacerí chradli psychicky i fyzicky. Písali sme aj na ministerstvo a prosili, aby to nebolo potrebné. Aj izolácia totiž môže zabíjať,“ hovorí generálna manažérka.

Alena Mochnáčová so Zuzanou Fabianovou rozmýšľali, ako by seniorom v pobytových zariadeniach uľahčili a skrášlili život počas ťažkých mesiacov odlúčenia od príbuzných a ako by im vyplnili čas. Obe patria medzi zakladateľov Portálu Malina, ktorý združuje poskytovateľov takejto starostlivosti s cieľom zlepšiť jej dostupnosť. Odpoveď im dali umelci z celého Slovenska.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Populárne články
Veronika Remišová: Ministerka pre investície a rozvoj

Veronike Remišovej hekli počítač aj telefón: Na záškodnícke akcie je vraj zvyknutá

Život dobrodružného námorníka na pustom ostrove bol prvé mesiace ťažký.

Skutočný Robinson: Vyriekol želanie, ktoré sa mu splnilo, a strávil štyri roky osamote

Paris Hilton

Veľký trapas PARIS HILTON: Čím si rozhnevala priateľov?

Ilustračná snímka

Tak na toto nie sme zvyknutí: Prezidentka prekvapila nezvyčajným outfitom

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia