Sedem rokov po jej smrti známy spevák stále neskrýva rozčarovanie. „Keby mi pri našom poslednom stretnutí bola aspoň niečo naznačila, možno by dnes ešte bola medzi nami,“ hovorí. 

Písal sa rok 2000 a na našich divadelných doskách hviezdila v muzikáli Pomáda krehká Iveta Bartošová v úlohe naivnej blondínky Sandy Olsenovej. Tej sa v priebehu deja na divadelných doskách a filmovom plátne v podaní Olivie Newton-John (72) napokon podarilo nadobudnúť zdravé ženské sebavedomie a nedať sa ovplyvňovať okolím. Česká umelkyňa, žiaľ, ostala až do smrti vo svojom vnútri krehkým malým dievčaťom.

Postavu Sandy si v Estrádnej sále PKO mala okrem Ivety zahrať aj speváčka Petra Maxin, ktorá koncom minulého roka vytvorila spevácke duo s Ottom Weiterom. „V rovnakom čase sa na Novej scéne obnovoval muzikál Krysař, do toho vstúpila pracovná ponuka zo Španielska a ja by som toľko práce nestíhala. Už vtedy by som sa okrem Ivetky bola prvýkrát stretla s Ottom, ale osud to zariadil inak.“ Úloha hlavného hrdinu Dannyho Zuka mala totiž pripadnúť práve jemu, na kastingoch sa však režisér Jindřich Šimka rozhodol inak a ponúkol mu dvojrolu Vincea Fontaina a anjela strážneho.

To bolo obdobie, keď sa Otto s Ivetou spoznali osobnejšie. „Dovtedy sme sa ako interpreti stretávali na rôznych javiskách, koncertoch, vystúpeniach v Česku a na Slovensku. Pri Pomáde sme kvôli skúškam boli spolu dennodenne a naše vzťahy sa prehĺbili. Bolo to veľmi pekné obdobie a ja som mal možnosť spoznať Ivetku inak než divu z pódií. Bola nesmierne krehký človek a čistá duša. Aj po skončení Pomády sme preto ostali dobrými priateľmi.“

V priebehu desiatich rokov Iveta hosťovala v spevákovom penzióne v Kuchyni, kde usporadúval veľké kultúrne akcie. „Tým, že sme sa dobre poznali, po vystúpení u nás vždy prespala. V zákulisí som mal práve pre účinkujúcich pripravený veľký apartmán, aby mali súkromie a boli bokom od mojich hostí v penzióne. Hostili sme ju u nás s Andrejkou (†47) veľmi často. Výborne sa s ňou spolupracovalo,“ zhodnotil.

Veril jej

Posledné tri roky pred Ivetinou smrťou sa ich vzájomné kontakty prerušili. V médiách sa postupne začali hromadiť kontroverzné informácie zo speváčkinho života. Väčšmi ako spev pútali pozornosť jej zrušené či nedokončené koncerty a opakované správy o užívaní liekov a alkohole.

„Bolo to koncom roka 2013. Spolu s Andrejkou sme pripravovali veľký vianočný koncert pre TV Senzi. Vtedy som svojej žene povedal: Máme k dispozícii vyše dvadsať skvelých interpretov, ale na záver koncertu potrebujeme nejakú veľkolepú bodku, ktorá to celé krásne uzavrie. Ale koho pozvať? Lámal som si nad tým hlavu a uvedomil som si, že Vianoce sú predsa spojené s rozprávkou Tri oriešky pre Popolušku a skladbu Tři oříšky nemôže zaspievať nik iný, len Ivetka. Okamžite som jej zavolal, povedal, o čo ide, a dal som jej dve podmienky. Poprosil som ju, aby v prvom rade prišla bez manžela a bola v stopercentnom stave bez liekov, alkoholu,“ priznal nám otvorene.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia