Jeho úspech nemá v histórii slovenského šachu obdobu. Pre Viktora Gažíka (17) môže byť titul majstra sveta do 18 rokov len prestupnou stanicou na ceste medzi skutočné legendy.

Bol to vlastne neplánovaný návrat po dlhom čase. Do toho istého domu v Bojniciach, ale k inému respondentovi, za ktorým cielila redakcia Života pred vyše desiatimi rokmi.

S príbehom talentovanej Veroniky Gažíkovej, ktorá už ako 7-ročná vyhrala turnaj v rapid šachu do 16 rokov a potom zbierala tituly na mládežníckych domácich aj európskych šampionátoch, sme vtedy vyšli netušiac, že jej mladší brat Viktor raz posunie latku rodinných šachových úspechov ešte vyššie.

Čerstvý majster sveta do 18 rokov pomaly nemá kam odkladať poháre a hoci toho už v kráľovskej hre dosiahol viac ako dosť, rozhodne nemieni zaspať na vavrínoch.

Vopred „naplánovaná“ svadba

Viktorov otec Igor (58) sa dostal k šachu, ako inak, vďaka svojmu otcovi. Nebol síce registrovaným hráčom, ale o tento šport sa zaujímal. V čase najväčšej slávy jedného z najpopulárnejších, ale aj najkontroverznejších šachistov histórie Bobbyho Fischera nosil domov výstrižky z novín.

„Bolo to v čase, keď tento Američan narušil ruskú hegemóniu a v pamätnom súboji o titul majstra sveta porazil Borisa Spasského. Zaujalo ma to natoľko, že som začal navštevovať šachový krúžok vo vtedajšom Dome pionierov,“ spomína Igor Gažík na svoje začiatky.

Talent ukázal už na prvom turnaji a nakoniec to v roku 1991 dotiahol až k titulu majstra Československa. Jeho manželka Renáta (46) pochádza z Poľska, kde to ako šachistka dotiahla až do tamojšej reprezentácie.

Pred vyše desiatimi rokmi sme v Živote písali o Viktorovej sestre Veronike.
Pred vyše desiatimi rokmi sme v Živote písali o Viktorovej sestre Veronike.
Zdroj: Reprofoto: Jaroslav Slašťan

„Mala som vtedy 17 rokov, môj tréner bol s Igorom kamarát. Stále hovoril, že mi predstaví budúceho manžela a tri roky nato sme sa konečne stretli. Zaujal ma predovšetkým ako šachista a keď som ho zbadala, hovorím si, že toto môj manžel nebude.

Názor som postupne zmenila a po šiestich rokoch stretávania sme sa zobrali. Čo mi na Igorovi imponovalo, bola jeho snaha rozprávať po poľsky. Vždy ma tým vedel výborne pobaviť. Keď takto rozprával s Poliakmi, boli užasnutí, ako dobre rozumejú slovenčine,“ smeje sa.

Po svadbe sa rozhodli usadiť na Slovensku, kde už mala hlava rodiny rozbehnutú právnickú prax. Renáta dnes učí šach deti v materskej škole a v centre voľného času.

Aj bez veveričky

Keď sa narodili ich tri deti, postupne ukončili aktívnu kariéru a všetok svoj um a čas investovali do nich. O tom, že jablko nepadá ďaleko od stromu, presvedčila už najstaršia Veronika. Získala viacero medailových umiestnení na najvýznamnejších mládežníckych podujatiach vrátane striebornej a bronzovej medaily na majstrovstvách sveta.

Dnes 19-ročná študentka sa už súťažnému šachu nevenuje a keďže najmladší Jakub uprednostnil futbal, pomyselné rodinné žezlo drží iba Viktor. Mame prerástol šachovo cez hlavu už ako 10-ročný, v tejto vekovej kategórii zvíťazil na majstrovstvách Európy.

Doteraz najväčšieho úspechu kariéry sa dočkal na minuloročných majstrovstvách sveta do 18 rokov na gréckom polostrove Chalkidiki. Kým v disciplíne rapid tempo skončil na 4. a v bleskovom šachu na 3. mieste, v klasickom šachu sa mu podarilo vybojovať historický titul svetového šampióna.

„Medzi takmer stovkou súperov z 55 krajín sveta som bol nasadený ako číslo 10, ašpirantov na popredné umiestnenie však bolo viac. O to väčšia radosť prišla po 11. kole, keď som figuroval na čele celkového poradia,“ zhodnotil Viktor svoje vystúpenie na vrcholnom turnaji.

Ako chlapec si nosil na turnaje plyšovú veveričku, dnes sa už zaobíde bez talizmanu.
Ako chlapec si nosil na turnaje plyšovú veveričku, dnes sa už zaobíde bez talizmanu.
Zdroj: Reprofoto: Jaroslav Slašťan

Z jedenástich zápasov 7 vyhral, v troch remizoval a iba v jedinom našiel premožiteľa. Celkovým ziskom 8,5 bodu mu to stačilo na prvenstvo, pričom vedenie si udržiaval už od 8. kola.

Dvom Poliakom, ktorí mu dýchali na chrbát, nestačil v závere ani taktický manéver v podobe remízy zo vzájomného zápasu. Titul majstra sveta dosiahol gymnazista z Bojníc bez zvláštnych rituálov a talizmanu, hoci v minulosti si so sebou nosil pre šťastie malú plyšovú veveričku.

Pôjde na veľmajstra

Hráči z absolútnej svetovej špičky sú profesionáli, ktorých dokáže šach uživiť. Schopných adeptov je však veľmi veľa a dostať sa medzi najlepších je mimoriadne ťažké.

Pred touto métou neskladá zbrane ani najväčší slovenský talent, ktorý sa najbližšie vynasnaží získať najvyšší šachový titul veľmajstra. Potrebuje na to dosiahnutie ELO ratingu na úrovni 2 500 bodov a dostatočný počet takzvaných noriem na určitých turnajoch.

Jednou z hlavných podmienok na výkonnostný posun je, samozrejme, tréning, ktorý je pri špičkových šachistoch pomerne špecifický. Pri Viktorových kvalitách ťažko nájsť na Slovensku klub s vhodnými trénermi či sparing­partnermi, tých si dohaduje individuálne.

„Tréner musí mať veľa skúseností, naštudovaného materiálu, vedieť, ako sa pripravujú najlepší hráči. Naposledy sme boli za jedným trénerom v Prahe,“ prezrádza Igor Gažík.

V súčasnosti sú k dispozícii aj rôzne diagramy či šachové programy na internete, kde si možno zahrať s počítačom, ale aj s reálnym hráčom.

Dávid a Goliáš. Aj s takýmito „veľkými“ súpermi mal do činenia v čase svojich šachových začiatkov.
Dávid a Goliáš. Aj s takýmito „veľkými“ súpermi mal do činenia v čase svojich šachových začiatkov.
Zdroj: Reprofoto: Jaroslav Slašťan

Jedna hrúbka a je koniec

Jedna vec je talent, druhá psychika a schopnosť podať v daný moment ten najlepší výkon. Práve stopercentná koncentrácia a zachovanie chladnej hlavy sú pre šachistu najdôležitejšie veličiny.

„Sú hráči, ktorí na jednom turnaji zahrajú excelentne a na druhom, trebárs o týždeň neskôr, úplne prepadnú. Dalo by sa to prirovnať k hokejistovi, ktorý odohrá jeden zápas na úrovni reprezentanta a ďalší o nič lepšie ako prvoligista,“ vysvetľuje Viktor.

Aj v šachu by sa teda vo viacerých prípadoch uplatnil mentálny kouč tak, ako to vidíme v iných športoch. Apropo – šach a šport. Pri slovnom spojení, kde by sa nejeden človek neznalý veci len ironicky uškrnul, kladie Gažík senior protiotázku.

„Je beh šport? Nepochybne áno – či už odkráčam stovku za minútu, alebo zabehnem za desať sekúnd. Rozdiel medzi týmito časmi však delí bežného človeka od profesionála. A presne rovnako je to v šachu. Je úplne iné len tak ťahať figúrkami niekde v krčme a súperiť v zápase, kde ide o všetko.

Jedna hrúbka vás odpíše úplne, po malej chybe sa dostanete do defenzívy a už sa hrá veľmi ťažko. Viktor bojoval na majstrovstvách sveta s jedným Talianom 6,5 hodiny. Sú pritom aj dlhšie zápasy, pri ktorých môže vrcholový šachista stratiť niekoľko kíl na váhe. Kondíciu treba mať nielen psychickú, ale aj fyzickú,“ ubezpečuje Igor Gažík.

Keď si dá doma partiu so synom, väčšinou nemá šancu. Napriek tomu ho neraz skritizuje, že nepozná strategické veci, ktoré by mali poznať aj slabší hráči. Inými slovami – Viktor má ešte rezervy, na ktorých odstránení musí popracovať. Keď sa to podarí, možno sa raz stane v šachu takou legendou, akou je Peter Sagan v cyklistike.

So slovenskou reprezentáciou na šachovej olympiáde v gruzínskom Batumi.
So slovenskou reprezentáciou na šachovej olympiáde v gruzínskom Batumi.
Zdroj: Reprofoto: Jaroslav Slašťan
Poslať emailom
Diskusia ()
Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Karolína Chomisteková

Chomisteková končí na poste riaditeľky Miss Slovensko: Vystrieda ju tento mladík!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia