Bola to len náhoda alebo je Slovensko až také malé, že dvaja jeho významní dejatelia sa narodili v jednej dedine a v jednom dome? Ľudovít Štúr a Alexander Dubček prišli na svet v Uhrovci.

Dom je národná kultúrna pamiatka. Prvú expozíciu v ňom otvorili v roku 1965 pri príležitosti osláv 150. výročia narodenia Ľudovíta Štúra. Začiatkom sedemdesiatych rokov minulého storočia stavbu zrenovovali. V Uhrovci dobre vedia, akú významnú budovu majú. Najčastejší návštevníci v dome, o ktorý sa stará Trenčianske múzeum, sú deti zo školských výletov. Vraj niektoré vedia, kto bol Štúr aj kto bol Dubček, a majú kopu otázok, iné zasa bez záujmu prejdú expozície a odchádzajú.

„Deťom je bližší Štúr. Novodobá história sa im predsa len vysvetľuje ťažšie,“ vysvetľuje správkyňa budovy. „Dostala som sa sem úplne náhodou. Dozvedela som sa, že pani odtiaľto bude dlho chorá. Prišla som len zastupovať. Pani sa vrátila a mňa prepustili. O rok však odchádzala do dôchodku, tak ma opäť zavolali,“ smeje sa Lýdia Mikušová.

FOTKY ICH DOMU SI POZRITE V GALÉRII...
LÝDIA MIKUŠOVÁ sa stará o rodný dom slovenských velikánov v Uhrovci už sedemnásť rokov.
Zdroj: Vladimír Kampf

Lýdia má kľúče od Štúrovho a Dubčekovho rodného domu už sedemnásť rokov. „Za ten čas sme raz modernizovali – v roku 2015 pri príležitostí dvojstého výročia narodenia Ľudovíta Štúra. Čiernobiele panely zo sedemdesiatych rokov sme vymenili za farebné. Od minulého roka máme novú šindľovú strechu a nové oplotenie. Po troške stále niečo robíme,“ pochvaľuje si.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia