Toto leto uplynulo sedem rokov od tragickej udalosti v základnom tábore pod horou Nanga Parbat. Šestnásť po zuby ozbrojených teroristov vtedy zavraždilo desať zahraničných horolezcov a jedného člena pakistanského obslužného personálu.

Pri útoku prišli o život aj dvaja slovenskí horolezci – Anton Dobeš (†50) a Peter Šperka (†58). Napriek toľkým rokom rodiny zavraždených horolezcov stále nepoznajú odpoveď na otázku, či boli vrahovia dolapení, postavení pred súd a spravodlivo potrestaní. Odpovede, ktoré za sedem rokov dostali, boli veľmi nejasné, zahmlené ako štíty himalájskych velikánov v dňoch mrcha počasia. Sestra Petra Šperku pani Tamara Simoníková (62), učiteľka základnej školy na dôchodku, strohým správam z Pakistanu o dolapení a potrestaní vrahov horolezcov neverí.

„Informácie, ktoré sme dostali od pakistanských úradov, boli veľmi rozporuplné. Iné sme dostali my, iné mali zahraniční novinári, ktorí sa touto tragédiou zaoberali. Už si ani presne nepamätám, či to bolo po pár týždňoch alebo po niekoľkých mesiacoch, keď sme zo slovenskej ambasády dostali správu, že polícia Pakistanskej islamistickej republiky zatkla ozbrojené teroristické komando, ktoré vraždilo rafinovane zamaskované v policajných uniformách. Ale potom sme dostali pre zmenu informáciu, že teroristom sa podarilo z väzenia ujsť. Tretia informácia, ktorú naša rodina dostala, tvrdila, že vrahov stihol krutý trest, vraj ich na základe súdneho rozhodnutia ukameňovali. Ako si máme z týchto protichodných správ vybrať, ktorá je pravdivá? Najpravdepodobnejšie je, že nič z toho nie je pravda, že pakistanská polícia s úradmi len zahmlievajú a vrahovia si užívajú slobodu a ďalej vraždia nevinné obete,“ nazdáva sa sestra Petra Šperku.

FOTOGRAFIE ZOSNULÉHO HOROLEZCA PETRA ŠPERKU(†58) NÁJDETE V GALÉRII

Hora zabijak

Nanga Parbat, vysoký 8 125 metrov nad morom, domorodci žijúci pod jeho úpätím volajú Holý vrch alebo Diámir, čiže Kráľ vrchov. Obe pomenovania sedia, vystihujú charakter tejto himalájskej osemtisícovky, ktorá patrí do jedinečnej prírodnej galérie výstižne nazývanej Strecha sveta. Ale možno najpriliehavejšie je pomenovanie Hora zabijak, Killer Mountain, tak ju volajú pakistanskí nosiči. Horolezci túto prezývku poznajú, ale neradi ju používajú, akoby si nechceli tú obrovskú masu skál, snehu a ľadu pohnevať.

Na začiatku tretej júnovej dekády roku 2013 sa hore na Nanga Parbat chystalo vystúpiť deväť expedícií, tvorilo ich viac ako 60 horolezcov z devätnástich krajín. „V čase prepadu sa väčšina horolezcov nachádzala vo výškových táboroch, práve to im zachránilo životy. Ozbrojení teroristi sa v oblasti pod najzápadnejšou himalájskou osemtisícovkou dobre nevyznali, predtým zajali dvoch pakistanských sprievodcov a s ich pomocou našli cestu do základného tábora,“ vysvetľuje autor a spoluautor tridsiatich kníh o športovej a horolezeckej tematike Milan Vranka.

„To, čo sa dialo v základnom tábore vo chvíľach najväčšej hrôzy, sme sa dozvedeli len z novín a televízneho spravodajstva, lebo počas masakry sa podarilo ujsť čínskemu horolezcovi, ktorý všetko sledoval z úkrytu. Petra, jeho kamaráta Antona Dobeša a ďalších osem horolezcov vytiahli ozbrojenci zo stanov, spútali ich, pobrali im telefóny, peniaze i doklady a nemilosrdne ich postrieľali. Keď horolezcov vyťahovali zo stanov, kričali, že sú al-Káida a Taliban...“ vracia sa v rozhovore na začiatok leta 2013 Tamara Simoníková.

Okrem dvojice slovenských horolezcov sa obeťami teroristického útoku stali aj traja horolezci z Ukrajiny, dvaja Číňania, Litovčan, nepálsky Šerpa a pakistanský kuchár. Pakistanské úrady evakuovali zo základného tábora pod horou viac ako štyri desiatky zahraničných horolezcov a obslužného personálu. Úpätie osemtisícovky osirelo, medzinárodnú vravu nahradilo hrobové ticho.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Matt Damon a Ben Affleck

Hollywoodski spolužiaci: Ktoré známe tváre spolu drali lavice?

Populárne články
Choreograf a režisér Ján Ďurovčík s manželkou.

Dočkal sa! JÁN ĎUROVČÍK sa tesne pred 50-tkou stal otcom. Aké meno dostal jeho vytúžený syn?

Soňa Skoncová prežíva najkrajšie obdobie svojho života. Je tehotná.

BABYBOOM V TOP STARE! Dve moderátorské hviezdičky sa pochválili tehotenským bruškom

„Ku každému vzorcu treba konkrétne príklady z reálnych životných situácií, na čom stroskotáva aj väčšina mojich študentov,“ hovorí docent Ján Šebo.

Kam s peniazmi v ťažkých časoch? Možno vám napovie Oranžová obálka

Do legendárnej marikovskej postele sa pýtali takmer všetky nevesty v 50. a 60. rokoch minulého storočia.

Noblesa a uvoľnenie: Nevesty sa tešili na svadobnú noc v malej posteli v Besnom

Pre zobrazenie celého vtipu kliknite na obrázok.

Začnite týždeň s úsmevom :) TOP 10 vtipov z týždenníka ŽIVOT

Napriek hendikepu sa CHANG a ENG BUNKEROVCI dokázali v živote presadiť.

Najznámejší siamskí bratia nikdy nemali deti. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia