Pavol König (87) žije športom. Hovorí o sebe, že je doň blázon. No nie je to jeho jediná vášeň. Človek, ktorý v živote skutočne veľa skúsil, vlastní unikátnu zbierku odznakov.

Je jedináčik. Jeho otec bol za prvej Československej republiky riaditeľom liehovaru v Leopoldove. Tam sa Pavel narodil. Mama pochádzala z Hlohovca a bola banková úradníčka. Počas Slovenského štátu dostali niektorí Židia takzvané prezidentské výnimky, ktoré ich chránili pred deportáciami. Boli to väčšinou kľúčoví odborníci.

Takúto výnimku mala aj rodina Ernsta Königa, ktorý až do Slovenského národného povstania síce nebol riaditeľ, ale pracoval v liehovare. Na začiatku povstania otvoril brány podniku povstaleckým generálom. Dvanásťročný Pavel musel utiecť pred Nemcami a schovávať sa v Harmónii pri Modre. „Niekto ma udal,“ spomína.

60-tisíc mŕtvol

Odviezli ho do koncentračného strediska a pracovného tábora pre Židov v Seredi. Odtiaľto smerovalo 57 transportov do koncentračných a vyhladzovacích táborov v Poľsku a v Nemecku. Celkovo deportovali 57 752 slovenských Židov. Len malá časť z nich sa dožila konca vojny. Chlapec Pavel v Seredi dlho nezostal, 11 novembra tohto roku bolo 75 rokov odo dňa, keď ho odviezli do nacistického koncentračného tábora Bergen-Belsen.

„Zo seredských zajatcov nás žije už len 6. Jeden je v Írsku, jeden v Izraeli, na Slovensku sme štyria, z toho iba dvaja ešte chodíme,“ vysvetľuje. Tábor v Bergen-Belsene sa rozkladal v močiaroch medzi Hamburgom a Hannoverom pri Bergene v okrese Celle. Zriadili ho z tábora pre vojnových zajatcov nemeckého Wehrmachtu v roku 1940. Na konci vojny doň prichádzali takzvané „evakuačné transporty“.

Odznak olympijského výboru vojnového Slovenského štátu, ktorý poslal mladého Pavla na smrť do koncentračného tábora.
Odznak olympijského výboru vojnového Slovenského štátu, ktorý poslal mladého Pavla na smrť do koncentračného tábora.
Zdroj: Vladimír Kampf

Do tábora zvážali vyhladovaných, chorých a slabých zajatcov z ostatných táborov, ktoré postupne dobýjala Červená armáda z východu a spojenecké vojská zo západu. Posledné týždne tu bolo približne 41-tisíc väzňov. Podľa odhadov tu zavraždili alebo tu zahynulo na podvýživu, nedostatočné hygienické podmienky či brutálne zaobchádzanie pri ťažkej práci najmenej 40-tisíc ľudí.

Niektoré zdroje uvádzajú, že ich bolo viac ako 60-tisíc. Bergen-Belsen je symbolom najukrutnejších skutkov nacistického režimu. Zomierali v ňom aj známe osobnosti, napríklad Anna Franková, nemecké dievča židovského pôvodu, ktoré sa spolu so svojou rodinou skrývalo počas druhej svetovej vojny v Amsterdame.

Život počas ukrývania zachytila v denníku. Zahynul tu aj Josef Čapek, český maliar, spisovateľ, fotograf, grafik a brat Karla Čapka. Tábor oslobodila britská 11. obrnená divízia 15. apríla 1945. Medzi tými, ktorí prežili krátky pobyt v tábore, bol aj Pavel König.

„Nemci utiekli. V deň, keď tábor oslobodili, tam ležalo 60-tisíc mŕtvol na vysokých kopách poukladaných ako kláty. Bol som podvyživený. Vážil som 32 kilogramov. Zobrali ma do anglického lazaretu, kde som bol viac než dva mesiace.“ Na izbe ležal s dokaličenými britskými vojakmi. Jeden nemal nohu, druhému chýbala ruka od zápästia...

„Nevedel som v ich jazyku ani slovo. Vedel som po nemecky, ale to mi pri nich nebolo takmer nič platné.“ Aj po oslobodení Bergen-Belsenu zomierali ďalšie tisíce ľudí na choroby. Najmä na smrteľné hnačky. Ich organizmus nezniesol ani náhlu možnosť najesť sa po dlhom období hladovania.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Ilustračná snímka

Vyčerpaný som premýšľal, ako to zvládnuť. Myslel som, že na mňa otec zabudol. On však...

Kňažná Charlene

Monacká KŇAŽNÁ CHARLENE v objatí s manželom: Toto by ste od nej nečakali

Dorota Nvotová

Finančné suchoty kvôli koronavírusu: Umelkyňa DOROTA NVOTOVÁ najprv predala auto, potom klavír

Timo Tolkki

Dominika Gottová to nebude mať ľahké: Jej ex mieri do Prahy

Už teraz v septembri začína herečka postupne pracovať.

Podnikanie na Jadrane: Herečka KRISTÍNA PALONDER GREPPELOVÁ otvorene o biznise s realitami

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia