Meno Richard Sulík (53) dnes rezonuje všetkými médiami. Aký bol v detstve a ako rodina žila po úteku zo socialistického Československa? Agáta Sulíková nám v roku 2011 porozprávala o pôsobení svojho syna v politike. Aký bol podľa nej podnikateľ a čo mu vyčítala?

Článok "Pragmatik: Matka Richarda Sulíka nie je nadšená z toho, že sa jej syn vrhol na politiku" vyšiel v časopise Život č. 20/2011).

Kto je Richard Sulík? Cesta za jeho príbehom nás zaviedla do Nemecka, keďže pochádza z emigrantskej rodiny. Vypátrať rodičov ambiciózneho politika nebolo vôbec jednoduché. Podľa posledných dostupných informácií mal jeho otec Ján Sulík viesť zubnú ordináciu v mestečku Neufahrne pri Mníchove, tú už však dávnejšie opustil. Neuspeli sme ani na ďalšej adrese v neďalekom Allershausene, nasledoval dlhší presun do Bad Füssingu, mestečka s kúpeľmi, ktoré sú jedny z najväčších v Európe. Až tam sme  sympatických manželov nečakane „prepadli“ v ich apartmáne. Fotografovanie síce zdvorilo odmietli, politikova mama Agáta nám však ochotne porozprávala o synovej minulosti a poskytla aj snímky z rodinného albumu.

Spoločná cesta

Ján a Agáta Sulíkovci pochádzajú zo Zlatých Moraviec, chodili spolu na základnú aj strednú školu. Po maturite viedli ich spoločné študijné kroky do Bratislavy. Agáta pokračovala na strojárskej fakulte, aby po dvoch rokoch prešla na právo, Ján si vybral lekársku s odborom zubárstvo.

„Pamätám si naňho ako na dobrého chlapa. Bývali sme pri botanickej záhrade štyria v jednej izbe a sami sme si kúrili, preto bolo vždy treba nahrabať si uhlie v sklade. Teplá voda tiekla raz za týždeň. Boli sme mladí, pojašení chlapci, ktorí takmer každý deň hrávali na dvore futbal,“ zaspomínal si na sparťanské študentské časy vtedajší spolubývajúci Sulíka staršieho Viktor Halíř, dodnes ordinujúci zubár v Žiari nad Hronom.

Sulíkovi rodičia Ján a Agáta na sobáši
Zdroj: Archív Agáty Sulíkovej

Život v Bratislave

V Bratislave sa Ján s Agátou zblížili, po svadbe sa im v roku 1968 narodil syn Richard. Čerstvá mamička vtedy navštevovala ešte len tretí ročník vysokej školy a niekoľkomesačného syna si nosila na prednášky. „Bol veľmi pokojný a v škole úplne bezproblémový,“ načína Agáta Sulíková rozprávanie o svojom potomkovi. Po skončení vysokej školy sa mladomanželia definitívne usadili v Bratislave v družstevnom byte na Ostredkoch a Richard chodil do neďalekej „základky“.

Odmalička mal vraj problémy so staršími. Neuznával autority a každému povedal priamo do očí, čo si myslí. Veľkí chlapci ho za to občas aj stĺkli. „Raz išiel zo školy a videl na chodníku učňovkárov. Išiel za nimi a hovorí – tamtí starší z mojej školy mi stále robia zle. Nemohli by ste ich trochu zmastiť? Donesiem vám za to cigarety. On už odmalička takto obchodoval,“ usmieva sa Richardova mama, podľa ktorej bol jej syn vždy strašne nediplomatický.

Hneď si spomenie na názorný príklad: „V bytovke sme mali suseda operného speváka, ktorý doma stále nôtil. Hovorím manželovi – nemá zlý hlas, ale keď to trvá tak dlho, človeka to otravuje. Richard počul našu debatu a pri prvej príležitosti to susedovi presne v tomto duchu aj vyložil,“ opäť sa zasmeje dôchodkyňa, ktorá v tých časoch pracovala ako právnička a jej manžela živilo zubárstvo. Neskôr pribudli do rodiny Richardove mladšie sestry Petra a Ivana.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia