Pätnásť rokov na dôchodku, diagnóza reumatizmus. Napriek tomu Mária Hausnerová (70) stále naháňa súperky v bazéne a svojou láskou sa snaží „nakaziť“ aj deti. Rukami jej ich prešlo už viac ako 15-tisíc.

Energiu a entuziazmus, s akým udeľuje pokyny svojim malým zverencom z Mestského plaveckého klubu Prievidza, jej môžeme v dobrom závidieť aj my o generáciu mladší. So skromnosťou sebe vlastnou hovorí radšej o druhých ako sama o sebe. Aktívna dôchodkyňa, ktorá len nedávno oslávila okrúhle jubileum, sa okolo plávania na hornej Nitre točí už neuveriteľných šesť desaťročí a odovzdáva deťom cenné skúsenosti. Kým bude vládať, chce v tom pokračovať.

Kráľovná zlatého odznaku

Hoci v jej rodine dominovali skôr futbal a atletika, Mária dala prednosť vode. Impulzom pre tento šport v meste bolo dokončenie päťdesiatmetrového bazéna na kúpalisku Čajka v Bojniciach v roku 1958. V tom čase sa uskutočnil prvý nábor z dvesto detí v Janovom kúpeli Bojnice, z ktorých bolo vybraných tridsať talentov.

„Jeden z prvých činovníkov a trénerov pán Priehoda sa poznal s mojím bratom – atletickým reprezentantom, takže zrejme týmto spôsobom som sa ocitla na Čajke. Hoci som mala veľmi rada aj beh, plávanie sa mi zapáčilo,“ opisuje zrod svojej celoživotnej lásky. V zime trénovali v kúpeľoch, od mája až do septembra trávili čas na kúpalisku. „Dali nám dokonca permanentky, čo pre nás bola skvelá vec. Pri bazéne sme s partiou kamarátov doslova žili. Navyše tam organizovali spoločné akcie aj s rodičmi, napríklad opekačky na Jána,“ spomína.

S pretekaním začala na majstrovstvách okresu, v roku 1963 vybojovala spolu s oddielovými kolegami bronz v súťaži družstiev bez krytých bazénov v rámci ČSSR a o dva roky neskôr už prvé miesto. Mária sa doplnkovo venovala aj iným športom a táto všestrannosť pre ňu bola odrazovým mostíkom k úspechom v kedysi známej športovej disciplíne. Celkovo jedenásťkrát získala zlatý Odznak zdatnosti, desaťkrát vybojovala titul majsterky Slovenska.

Vynechala len jeden ročník. Keď raz išla na bicykli, nevšimla si natiahnutý drôt a skončilo sa to troma stehmi na hlave. Po tom, čo ju neprijali na fakultu telesnej výchovy, pokračovala v štúdiu na Pedagogickej fakulte Univerzity Komenského v Trnave. Jej farby reprezentovala aj na akademických majstrovstvách ČSSR, kde v roku 1969 vyhrala v Plzni titul na 100 m znak. Zaujímavé je, že Máriina sestra, dvojča, sa nikdy nenaučila plávať, hoci športovala a dodnes pozerá napríklad Formulu 1.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Musel si počkať. K charakterovým úlohám sa dostal až v neskoršom veku.

Krok od smrti: Po strate manželky sa opustil. Tarageľ teraz žije pre vnúčatá

Vážil 130 kíl, dnes je ľahší o 50 kíl. Dosiahol to hlavne zmenou myslenia a životného štýlu. Najprv sa musel naučil mať rád, vážiť si sám seba, až potom išli kilá dole.

Najprv sa naučte milovať svoje tučné telo: Radí cestovateľ, ktorý schudol 50 kíl

K ropnému prameňu je voľný prístup cez súkromný pozemok. Vyteká približne 150 m od parkoviska pri hlavnej ceste.

TIP NA VÝLET: Na lúke nad kysuckou obcou tečie zo zeme ropa. Z čiernej vody vraj pili čerti

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

Chrissy Teigen a John Legend sú jedným z top párov šoubiznisu.

Silikóny pôjdu preč! Modelka sa rozhodla pre radikálnu zmenu, TOTO kvôli nej musí podstúpiť

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia