Tretia generácia v jednom malom obchode uprostred Detvy. Iveta Smileková zdedila malú predajničku po mame. Tá ju prevzala po svojej mame.
Už tretia generácia zachováva po praslici detvianske výšivky a kroje a zabezpečuje im prežitie do ďalších rokov. Rodinný obchod založila Veronika Golianová v roku 1968. „Predajňa má už viac ako pol storočia, aj keď bola pôvodne na inom mieste. V dome, kde bola, chcel mať istý pán malú mliekareň, aby nemal dcéru v nej ďaleko od domu. Mal kontakty a vybavil si zmenu. Stará mama bola rada, že sme sa tak ľahko dostali z odľahlejšieho miesta rovno ku kostolu do centra,“ spomína Iveta Smileková.
Vyhodiť, spáliť
Zakladateľka predajne ťažko znášala, že ľudové umenie začalo upadať, ľudia naň zabúdali a brali ho ako niečo prežité. „Nebolo v tom čase moderné. Stará mama chcela, aby sa zachovala výšivka krivou ihlou, ktorá je pre náš región typická. Veľmi si želala, aby sa opäť dostala do povedomia ľudí a hlavne, aby sa zachovala. Spomínala, že v tých časoch, keď zomrela nejaká stará teta, tak jej veci vyniesli na pole alebo do humien a tam ich podpálili. Horeli nádherne vyšívané oplecká, celé kroje a jej srdce trhalo, keď to videla. Dialo sa to skoro v každom druhom dome. Stará mať zomreli, načo nám budú jej veci? Vyhodíme ich a spálime.“
Veronika Golianová v tom čase našťastie našla na národnom výbore a v zväze žien pochopenie. „Povedali jej, že ak si to sama vybaví, môže mať predajňu. To bol základ nášho obchodu.“ Záchranárka detvianskeho folklóru mala vtedy 54 rokov a chystala sa do dôchodku. Napriek tomu sa nebála. „Založila obchod a združila vyšívačky, ktoré ešte v Detve našla. Prišli ku nám vyšívať, aby remeslo ďalej žilo. Starkú nabádali, aby urobila aj výstavu pre turistov a aby sa obliekla do kroja, keď nejakí prídu. Bola k dispozícii delegáciám. Národný výbor a zväz žien sa ňou radi pochválili.“
Obliekla sa do kroja a predvádzala, ako ženy vyšívali. „Kedysi tu bola malá expozícia krojov pri obecnom úrade. Stará mama obliekla figuríny do kroja a bola nová výstava. V jej pamätnej izbe sú stále kroje na tých istých figurínach. Dnes už také pevné a kvalitné nezoženiete.“ Historické figuríny majú na sebe historické kroje, ktoré raz za rok vyčistia a operú.
FOTOGRAFIE Z TOHTO JEDINEČNÉHO MIESTA SRŠIACEHO FOLKLÓROM NÁJDETE V GALÉRIIMladé dôchodkyne
Predajňa nemohla byť v čase hlbokého socializmu súkromná. Oficiálne patrila mestu ako drobná prevádzkareň. Tie združovali drobných remeselníkov. „Zaradili nás medzi kamenárov, kováčov, brašnárov či obuvníkov. Museli sme si na seba zarobiť sami. Fungovalo to. Spočiatku v obchode pracovala iba stará mama, neskôr sa k nej pridala aj moja mama Vilma Hojčová. Mala ekonomickú školu, zabezpečovala administratívu a chod predajne, kým stará mama prekresľovala vzory a vyšívala. Robili tu obe. Po roku 1989 som dostala výpoveď v mojej bývalej práci a nevedela som, čo bude. Starká už bola na dôchodku a moja mama v tom čase do dôchodku odchádzala. Povedala mi, že sa mám zamestnať v našom obchode. Opäť sme tu boli dve,“ spomína Iveta.
Delili si pracovný čas, aby nezaťažili mesto. „Od roku 1995 sme súkromníci a toto naše je naše,“ hovorí s úsmevom Iveta. „Stále sme však v priestoroch mesta,“ dodáva. Fungujú na tom istom princípe, aký si vymyslela zakladateľka. „Ja beriem zákazky a vyšívačkám zadávam, čo práve potrebujeme. Niekedy ich bolo aj 40, dnes ich je sotva 10. Založila som školu vyšívania, aby tradícia nezanikla. Pri vyšívaní však treba trpezlivo sedieť. Mladé ženy v uponáhľanej dobe s deťmi na krku na to nemajú čas. Možno by aj chceli, ale nedá sa to. Spoliehame sa skôr na mladé dôchodkyne. Tie už nemusia chodiť do práce a deti majú zabezpečené. Stále sa však snažím, aby sa remeslo naučili aj mladí. Našťastie nám teraz doba praje a ľudia si uvedomujú, že je čas uchovávať tradície.“
Pokračovanie na ďalšej strane...