Nebohý PRINC PHILIP (†99) sa dal zatvoriť do zlatej klietky, aby po boku svojej manželky panovníčky Alžbety II. (95) zmodernizoval monarchiu. 

Televízna stanica BBC prichádza s jedinečným dokumentom o princovi Philipovi. Je unikátny tým, že priamo členovia kráľovskej rodiny – deti, vnuci a vnučky – rozprávajú o tom, aký bol vojvoda z Edinburghu. Hoci kráľovský dvor len málokedy spolupracuje s médiami, kráľovná tentoraz urobila výnimku a poskytla tvorcom dokumentu vzácne písomnosti, ktoré vypovedajú viac o tom, aký jej manžel, ktorého si v mladosti doslova vydupala, v skutočnosti bol. Verejnosť si na panovníčkinho manžela spomína hlavne ako na zástancu suchého anglického humoru.

Bol to však v prvom rade aktívny reformátor, ktorý nenápadne po boku svojej manželky, ktorá nosila na hlave kráľovskú korunu, zavádzal do skostnatenej monarchie nové, moderné spôsoby. Práve vďaka nemu sa Alžbetina korunovácia vysielala v televízii. Na 50. roky minulého storočia, keď kráľovská rodina ani zďaleka nezapĺňala stránky novín tak ako dnes, to bolo neslýchané. A to sa kráľovná kamere, ktorá bude snímať jej výnimočný deň, urputne bránila.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Bol verný?

Modrooký blondiak s atletickou postavou, na dôvažok galantný, vtipný a spoločenský. Keď ho Alžbeta ako 13-ročná zazrela, zrejme už vtedy mala jasno, že práve on a nikto iný. Philip, hoci mu v žilách kolovala modrá krv, bol chudobný ako kostolná myš. Mal iba osemnásť mesiacov, keď jeho rodina musela utiecť z Grécka pred pučom. V Európe, odkázaní na milosť bohatých príbuzných, sa pretĺkali, ako sa dalo. Philipova matka sa pred chudobou schovala v kláštore.

Philip bol na štúdiách závislý od milodarov príbuzných. Zakotvil v námorníctve a vyznačoval sa pracovitosťou, talentom, bol prirodzene silnou osobnosťou. Podriadení ho s úctou rešpektovali, čakala ho sľubná budúcnosť v britskom námorníctve. A hoci sa v spoločnosti objavoval s prázdnymi vreckami, predsa dámy z vysokej spoločnosti prejavovali o neho záujem.

Rodičia budúcej kráľovnej výberom ženícha neboli nadšení. Boli presvedčení, že je málo pravdepodobné, aby v manželstve pre svoj šarm a divokejšiu povahu dodržiaval prísahu vernosti. V roku 1947 svojej dcére, budúcej kráľovnej, nepovedali ani môžeš, ani nesmieš. Dali jej štyri mesiace na to, aby sa jej horúce myšlienky na svadbu s jedným z najatraktívnejších mužov planéty rozležali v hlave.

Článok pokračuje na následujúcej strane

Diskusia