S herečkou Kamilou Magálovou (70) sa život nemaznal, napriek všetkému nestratila pozitívnu energiu a láskavý úsmev, ktorým rozžiari každú miestnosť, do ktorej vstúpi. Nedávno oslávila okrúhle jubileum.

V tejto súvislosti sme umelkyňu požiadali o rozhovor, no vzhľadom na to, že rozhovory už roky neposkytuje, výnimku neurobila ani v súvislosti so svojimi narodeninami. Do jej života totiž široká verejnosť videla za poslednú dekádu viac, než by si priala, a v mnohých prípadoch nešlo o príjemné momenty.

Kamila Magálová sa narodila 16. novembra 1950 do rodiny, v ktorej dominovala vážna hudba, ale aj výtvarné umenie. Jej prastrýkovia boli akademickí maliari, starý otec bol hudobný skladateľ, učil na VŠMU a patril medzi vtedajšiu bratislavskú smotánku. Otec Ladislav Slovák (†79) bol zas renomovaný dirigent a neskôr dvadsať rokov šéfoval Slovenskej filharmónii. Zatiaľ čo on sa venoval kariére, jeho žena sa starala o domácnosť a dve deti: dcéru Kamilu a staršieho syna Mariána (71), ktorý sa takisto stal hercom.

FOTOGRAFIE JEDNEJ Z NAŠICH NAJVÝZNAMNEJŠÍCH UMELKÝŇ NÁJDETE V GALÉRII

Keď mala Kamila tri roky, otec mame nečakaným spôsobom oznámil, že má nový vzťah s mladou ženou a od rodiny odchádza. „Otec odišiel, mamička ostala stáť v otvorených dverách, ja som stála vedľa nej, nič som nechápala. Potom sa tie dvere zavreli a dá sa povedať, že v tom momente sa mamička nervovo zrútila a už sa z toho nikdy nespamätala,“ priznala umelkyňa pred rokmi v relácii 13. komnata pre Českú televíziu. Keďže jej mama bola duševne chorá a otec sa k rodine nehlásil, starostlivosť o Kamilu a Mariána prevzali starí rodičia. Tí obom deťom nahrádzali rodičovskú lásku a boli v tom úžasní. Nebyť ich ochoty, súrodenci by boli vyrastali v sirotinci.

Keďže herečkina stará mama, ktorá, mimochodom, vôbec nehovorila po slovensky, ale len po maďarsky a nemecky, bola skvelá domáca pani, vnučka sa od nej naučila výborne variť, piecť aj udržiavať teplo rodinného kozuba. Žiaľ, generačné rozdiely spôsobili, že v období dospievania v nej Kamila nenašla oporu, ktorú potrebovala. „Chcela mi pomôcť, ale nerozumela tomu, čo prežívam. Preto som sa v pätnástich rokoch stiahla do seba. Sama som sa musela boriť so životom. Bolo to ťažké, ale dnes ma už máločo prekvapí,“ priznala pred pár rokmi v rozhovore pre Život.

Ako dieťa odchodom otca od rodiny veľmi trpela, predsa len v tom čase nebolo zvykom, že by sa manželstvá rozvádzali. Spolužiaci aj učitelia jej to dávali často pocítiť. „Asi vo štvrtej ľudovej sa nás učiteľka opýtala, čím by sme chceli byť. A keďže som rada recitovala, imitovala učiteľov, povedala som, že by som možno chcela byť herečka. Odvtedy ma učitelia vyvolávali spôsobom: Herečka, poď k tabuli! Dosť som tým trpela. Vo vyšších ročníkoch som si potom povedala, že ja sa tou herečkou musím stať, aby som im dokázala, že na to mám.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia