Keď Marianna Bačíková (44) v roku 2012 prišla s otvoreným nádorom prsníka konečne do nemocnice, od smrti ju delili minúty. Aj po ôsmich rokoch žije a odkazuje: Neverte šarlatánom a liečte sa!

Aké sú príznaky rakoviny prsníka?
  • hrčka alebo lokálne zhrubnutie časti prsníka
  • zmeny jeho tvaru, veľkosti, či symetrie
  • vytrvalá bolesť a pocit napätia v prsníku
  • sčervenanie jamky, zväčšené póry, zápal
  • číry alebo krvavý výtok z bradavky, chrastičky na bradavke
  • jej vpadnutie alebo iná deformita

Marianna už roky nemá vlasy. Vypadali jej pri chemoterapeutickej liečbe a nové jej už nenarástli. „Radšej si hlavu holím, lebo mi vyrastú len dvojmilimetrové vlásky a padajú potom všade. Absolvovala som 117 chemoterapií a na holú hlavu som si už zvykla,“ hovorí. Napriek tomu nepôsobí ako žena, ktorej pred rokmi diagnostikovali rakovinu prsníka v poslednom štádiu a ktorej prvé kroky na onkológii viedli rovno na paliatívne oddelenie.

„Keď som si vtedy prečítala, čo znamená paliatívna starostlivosť, aj som plakala. Teraz tam však chodím rada, všetkých tam poznám a veľmi mi pomáhajú. Chcem, aby ľudia vedeli, že na paliatívne oddelenie sa nechodí iba zomrieť, mnohí práve vďaka ich pomoci ďalej žijú.“

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Marianna hovorí o rakovine otvorene. Píše o nej na sociálnych sieťach, statočne ukazuje aj fyzické ťažkosti, ktoré jej spôsobujú početné metastázy. „Nechcem, aby toto ochorenie bolo tabu. Možno práve vďaka tomu niekto pozbiera odvahu a pôjde k lekárovi čo najskôr. Ja som mala strach ísť, tak ako väčšina ľudí. Snažila som sa nevšímať si, čo sa so mnou deje, a dlho som sa chcela ‚liečiť‘ sama drahými prípravkami od rôznych liečiteľov. Bola to obrovská chyba,“ hovorí sympatická mladá žena.

Marianna sa rada smeje a nebráni sa ani čiernemu humoru. Od administrátorov facebookovej stránky Zomri dostala pri ich návšteve v nemocnici tričko s rovnakým nápisom a často si ho oblieka. Okrem toho rada tetuje samu seba. Jej telo, hoci je poznačené chorobou, vyzerá ako veselá maľovanka. Má na ňom vytetovaných niekoľko nápisov a jeden z nich znie: „Kým zomriem, chcem žiť!“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia