Keď Marianna Bačíková (44) v roku 2012 prišla s otvoreným nádorom prsníka konečne do nemocnice, od smrti ju delili minúty. Aj po ôsmich rokoch žije a odkazuje: Neverte šarlatánom a liečte sa!

Aké sú príznaky rakoviny prsníka?
  • hrčka alebo lokálne zhrubnutie časti prsníka
  • zmeny jeho tvaru, veľkosti, či symetrie
  • vytrvalá bolesť a pocit napätia v prsníku
  • sčervenanie jamky, zväčšené póry, zápal
  • číry alebo krvavý výtok z bradavky, chrastičky na bradavke
  • jej vpadnutie alebo iná deformita

Marianna už roky nemá vlasy. Vypadali jej pri chemoterapeutickej liečbe a nové jej už nenarástli. „Radšej si hlavu holím, lebo mi vyrastú len dvojmilimetrové vlásky a padajú potom všade. Absolvovala som 117 chemoterapií a na holú hlavu som si už zvykla,“ hovorí. Napriek tomu nepôsobí ako žena, ktorej pred rokmi diagnostikovali rakovinu prsníka v poslednom štádiu a ktorej prvé kroky na onkológii viedli rovno na paliatívne oddelenie.

„Keď som si vtedy prečítala, čo znamená paliatívna starostlivosť, aj som plakala. Teraz tam však chodím rada, všetkých tam poznám a veľmi mi pomáhajú. Chcem, aby ľudia vedeli, že na paliatívne oddelenie sa nechodí iba zomrieť, mnohí práve vďaka ich pomoci ďalej žijú.“

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Marianna hovorí o rakovine otvorene. Píše o nej na sociálnych sieťach, statočne ukazuje aj fyzické ťažkosti, ktoré jej spôsobujú početné metastázy. „Nechcem, aby toto ochorenie bolo tabu. Možno práve vďaka tomu niekto pozbiera odvahu a pôjde k lekárovi čo najskôr. Ja som mala strach ísť, tak ako väčšina ľudí. Snažila som sa nevšímať si, čo sa so mnou deje, a dlho som sa chcela ‚liečiť‘ sama drahými prípravkami od rôznych liečiteľov. Bola to obrovská chyba,“ hovorí sympatická mladá žena.

Marianna sa rada smeje a nebráni sa ani čiernemu humoru. Od administrátorov facebookovej stránky Zomri dostala pri ich návšteve v nemocnici tričko s rovnakým nápisom a často si ho oblieka. Okrem toho rada tetuje samu seba. Jej telo, hoci je poznačené chorobou, vyzerá ako veselá maľovanka. Má na ňom vytetovaných niekoľko nápisov a jeden z nich znie: „Kým zomriem, chcem žiť!“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Duch ruže

Najväčší surový ružový diamant čaká na nového majiteľa: Kupec sa poriadne buchne po vačku

Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia