Kým väčšina ľudí na Slovensku si v týchto dňoch láme hlavu nad tým, ako v sobotu dopadnú parlamentné voľby, rodičia štyroch malých drobcov majú celkom iné starosti. Každú minútu myslia na to, či sa im pošťastí zachrániť SVOJE deti pred smrťou udusením.

Hej, znie to drsne, až kruto, a nielen pre najcitlivejšie povahy, ale inak sa to jednoducho napísať nedá, lebo pravda má v tomto prípade tú najkrutejšiu podobu. Najväčšiu šancu zvrátiť osud malej štvorice má štát. Alex, Riško, Amélia, Alexej sú od narodenia postihnutí génovou poruchou, spinálnou svalovou atrofiou, v ich chorobopisoch označenou skratkou SMA.

˃˃˃ Malej Amélii môžete pomôcť TU. ˂˂˂

Ich začínajúce sa životy závisia od toho, či sa ich ich rodičom, Bálintovcom zo Sečoviec, Brdarským z Košíc, Bartakovicsovcom z Horných Salíb a Fabiánovcom z Nového Mesta nad Váhom, podarí vyzbierať od ľudí, širšej rodiny, priateľov, známych a najmä od neznámych peniaze, presnejšie, obrovskú kopu peňazí na kúpu najdrahšieho lieku na svete. Pre každú rodinu to znamená vyprosiť, nazbierať od stoviek, tisícov darcov dva milióny eur.

˃˃˃ Diela dobrosrdečného rezbára nájdete v galérii. ˂˂˂

Cieľ z kategórie takmer nemožných. Lebo štát dal pri stretnutí s rodičmi na ministerstve zdravotníctva riadeným premiérom Petrom Pellegrinim jasne najavo, že záväzok osem miliónov eur za zahraničný liek Zalgensma na seba nevezme, je to záležitosť rodičov. Aspoň tak to platilo v v čase uzávierky tohto čísla Života. Bodaj by to už nebola v tejto chvíli pravda.

Že sa nehanbia...

Neistý osud štyroch deti nenechal ľahostajných už mnoho ľudí. „S manželom sa nám podarilo dať dohromady už vyše 70 000 eur, ale kdeže je ešte do dvoch miliónov. Prispeli aj ľudia, ktorí nemajú peňazí nazvyš, ako sa vraví, žijú z ruky do úst a ešte oslovujú aj svojich kamarátov a známych, aby ich nasledovali,“ povedala nám Alexova mama Monika Brdárska z metropoly východného Slovenska.

˃˃˃ Malému Alexovi môžete pomôcť TU. ˂˂˂

Svojským, originálnym spôsobom ide zabojovať za Alexa, Alexeja, Riška a Améliu umelecký rezbár Milan Krajňák z Nižného Hrušova: „Aby som vyburcoval ľudí do zbierky na lieky pre tieto detičky, naložil som na malý vozík sochu anjela a budem s ním putovať 35 dní po všetkých končinách Slovenska. Rodičia u predstaviteľov štátu pochodili naprázdno, na volebné bilbordy míňajú milióny, svojim kamarátom umožnili takmer rozkradnúť celú republiku, ale pre záchranu detských životov našli namiesto peňazí na liek len výhovorky od výmyslu sveta. Že sa nehanbia a že sa neboja Boha, hoci sa ním mnohí vo volebnej kampani oháňajú a robia preteky v tom, kto je väčší kresťan...“

Srdcia a anjeli dominujú v tvorbe MILANA KRAJŇÁKA.
Srdcia a anjeli dominujú v tvorbe MILANA KRAJŇÁKA.
Zdroj: Peter Ličák

Ľudového umelca z dolného Zemplína poznajú na Slovensku aj v zahraničí ako tvorcu anjelov. Prezident Andrej Kiska Krajňakovými anjelmi obdarovával návštevy zo zahraničia, pred šiestimi rokmi dostal sochu anjela aj pápež František. „Svätému Otcovi ju darovalo mesto Košice z rúk vtedajšieho primátora Richarda Rašiho. Ale musím priznať, že to nebolo iba dielo mojich rúk, zárezy do krídiel anjela urobilo tisíc ľudí, bolo to teda kolektívne dielo veriacich Svätému Otcovi, nemôžem sa iba sám hlásiť k jeho autorstvu,“ hovorí o svojom najznámejšom Božom poslovi Milan Krajňák.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Čo priniesla karanténa vám? Známe tváre spojilo VIDEO šíriace pozitívny odkaz

Čo priniesla karanténa vám? Známe tváre spojilo VIDEO šíriace pozitívny odkaz

Dominika Gottová

Útrapy Dominiky Gottovej akoby nemali konca: Nemôže vidieť mamu!

Coron, Palawan, Filipíny, letecký pohľad na krásne lagúny a vápencové útesy.

V neviditeľnej vode: Exotické Filipíny sú rajom pre potápačov

František Zvarík (†87) bol šarmantný elegán, ktorý nepokazil žiadnu zábavu. Miloval ženy a veľmi rýchlo si ich dokázal získať. S manželkou Evou Krížikovou (85) ho však spájalo silné puto.

Slovenské herecké nebo: K Františkovi Zvaríkovi boli múzy mimoriadne štedré

Ilustračná snímka

Bola som na smrť vystrašená: Okolo brány sa mihol tieň a na chvíľku sa na ňu prilepil!

Lieky pre ľudí pomáhajú aj zvieratám. Je to pravda?

Pomáhajú lieky pre ľudí aj zvieratám?

Zobraziť viac
Diskusia