Uznávaná a oceňovaná na Slovensku aj v Česku. Činorodá a stále plná energie. Navyše ovenčená titulom najlepšia slovenská herečka 20. storočia. Emília Vášáryová (78).

Narodila sa 18. mája 1942 v Hornej Štubni. V mladosti ju bavilo veľa vecí: gymnastika, astronómia, história, jazyky, vážna hudba, korčuľovanie, ba dokonca hokej. Pochádza z učiteľskej rodiny. Jej otec pôsobil na učiteľskej akadémii v Banskej Štiavnici. Mama s nemeckými koreňmi zas veľkému množstvu žiakov dala do života výborné základy nemčiny a neskôr písala učebnice. „Myslím, že deti v učiteľských rodinách nie sú veľmi rozmaznávané, čiže moji rodičia boli prísni, ale mali sa radi a v tom sme mali dobré detstvo, lebo sme všetci držali spolu,“ priznala Emília, ktorá sa so sestrou Magdou (72) neskôr vydala na hereckú dráhu.

Obe boli povahovo veľmi odlišné. Kým Magdu mnohí vnímali ako veselé, usmievavé slniečko, Milka bola skôr melancholická. „Narodila som sa cez vojnu. Sestra, až keď už bolo o niečo lepšie. Máme veľmi rozdielne povahy. Magda bola naozaj veselé dieťatko. Mala ešte len desať rokov, keď som maturovala a chystala som sa do Bratislavy. Nikdy viac som sa domov nevrátila. Ju vychovávali ako jedináčika.“

FOTOGRAFIE HERECKEJ LEGENDY NÁJDETE V GALÉRII

Vzdelanie bolo v rodine Vášáryovcov základom, a hoci po ňom budúca umelkyňa dychtivo prahla, na istý čas mala zakázaný prístup k maturite. Keď končila, písali sa kruté 50. roky. Jej strýko emigroval a herečkina rodina preto mala problémy s komunistami. O priaznivom kádrovom posudku mohla iba snívať. Na súťaži Hviezdoslavov Kubín však svojím prednesom zaujala Andreja Bagara (†66), v tom čase rektora VŠMU. Práve on Emílii prisľúbil, že ak spraví talentové skúšky, prijmú ju na herectvo. Talentovky sa tak stali jedinou možnosťou, ako by sa mohla dostať na vysokú školu.

Prijímačkami si však nebola istá, pretože po povolaní herečky nikdy netúžila. Vzoprela sa rodičom a vtedy aj padla facka, ktorú od prísneho, no milovaného otca dostala. Na pohovory sa vydala s roztrasenými kolenami. „Mala som chuť ujsť, keď som videla všetky tie vymaľované a vyobliekané dievčatá. Mala som tenké nohy a medzeru medzi prednými zubami. Tú neskôr napravil strojček,“ spomínala pred rokmi. Napokon sa ocitla v jednom ročníku s Božidarou Turzonovovou (78) aj s budúcou hlásateľkou Elenou Galanovou (†62).

Sledujte nás aj na INSTAGRAME a nenechajte si ujsť to najzaujímavejšie zo sveta šoubiznisu.

Dielo

Narodila 18. mája 1942 v Hornej Štubni. Detstvo prežila v učiteľskej rodine v Banskej Štiavnici. V roku 1963 absolvovala štúdium herectva na VŠMU v Bratislave a potom krátko pôsobila v bratislavskom divadle Nová scéna. Od roku 1964 je členkou Činohry SND v Bratislave. Spočiatku vytvárala najmä lyrické hrdinky (Inkognito – 1964, Sen noci svätojánskej – 1965, Učiteľ tanca – 1966). Zároveň však dokázala, že je v nej prítomná i silná tragická poloha (Hamlet – 1964, Cyrano z Bergeracu – 1967, Herodes a Herodias – 1970, Antigona – 1971).

 

Rokmi sa jej schopnosti vytvárať postavy žien s nejednoznačným osudom ďalej prehlbovali a divákov dokázala vždy nanovo presvedčiť, že zlo a dobro môžu v človeku sídliť veľmi blízko seba. Diváci ju videli v SND napríklad v Tančiarni, v inscenácii hry Hypermarket Viliama Klimáčka, v Ionescových Stoličkách a v Sartrovej hre S vylúčením verejnosti. Stvárnila aj slávnu opernú speváčku Máriu Callasovú. Hosťovala v pražskom Divadle Na zábradlí a v Činohernom klube. Od premiéry v roku 2009 žiari v úlohe zvodnej Evelyn v konverzačnej komédii Rybárik kráľovský v bratislavskom Štúdiu L+S.

 

V roku 1978 dostala titul zaslúžilá umelkyňa. Krištáľové krídlo, ocenenie udeľované osobnostiam na Slovensku, získala v roku 1999. Víťazkou novinárskej ankety Herečka storočia sa stala v roku 2000. V tom istom roku získala Cenu Literárneho fondu a cenu Igric za pôvodnú audiovizuálnu tvorbu. Cenu Hercova misia dostala na filmovom festivale Art Film Trenčianske Teplice v roku 2001. Cenu Dosky získala za najlepší herecký výkon v rokoch 2002 a 2004. Od roku 2003 je držiteľkou Ceny Karla Čapka. Za Hřebejkov film Horem pádem získala v roku 2004 Českého leva. Na filmovom festivale v čínskom Šanghaji v roku 2008 získala ocenenie Jin Jue Award pre najlepšiu herečku v českom filme režiséra Jiřího Vejdělka Václav (2007).

 

Emíliu Vášáryovú uviedli do siene slávy na vyhlásení cien ankety OTO 2008. Kvet Tálie jej v roku 2011 udelili ako prejav uznania a vďaky za rozvoj a propagáciu divadelného umenia. V roku 2016 dostala ocenenie Slnko v sieti za najlepší ženský herecký výkon vo filme dokumentaristu Marka Škopa Eva Nová (2015). Dostala aj štátne vyznamenania. Prezident SR Rudolf Schuster jej v roku 2002 udelil Rad Ľudovíta Štúra I. triedy a v roku 2003 jej prezident Českej republiky Václav Havel udelil Medailu za zásluhy.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Populárne články
Jiří Bartoš­ka

Išiel pod nôž: Český herec JIŘÍ BARTOŠKA (73) skončil v nemocnici. Čo sa mu stalo?

Prezývku Hafi dostal, pretože vedel dobre napodobniť štekanie psa.

Leopolda Haverla preslávili jedinečné pokrývky hlavy. Ako sa k nim dostal?

Jeho pastorácia bola dynamická, zaslúžil sa o vznik rádia Lumen, televízie Lux, Katolíckej univerzity v Ružomberku.

Odvážny biskup: ŠtB v roku 1978 rozhodla, že zväzok k jeho osobe uchová až do roku 2010

Ilustračná snímka

Sme dvaja a pritom akoby jedna bytosť. Cítime a myslíme rovnako...

Catherine Zeta-Jones & Michael Douglas

Sú spolu krásnych 20 rokov! Catherine Zeta-Jones a Michael Douglas oslavujú výročie svadby

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia