Presne pred rokom spolu s manželkou otvorili reštauráciu, v ktorej nájdete najtradičnejšie a najautentickejšie peruánske jedlá. „Vyhovieme vegánom a vegetariánom, aj závislí od sladkého si u nás prídu na svoje, ale najlepšie ulahodíme mäsožravcom a pažravcom,“ hovorí šéfkuchár Beker Pariachi (39).

Pochádza z okresu Moro, nachádzajúceho sa v severnej časti Peru v regióne Áncash. „Dedinka, v ktorej som sa narodil a odkiaľ pochádza celá moja rodina, sa volá Huauyán. Moro je čisto poľnohospodárska a rybárska oblasť, rovnako ako celý región Áncash. Z jednej strany máme blízko Tichý oceán, z druhej strany je to najvyšší horský masív Peru, stále zasnežený Huascarán, spiaci obor, ktorého len na malú chvíľu zobudilo zemetrasenie v minulom storočí (1970). Sneh, ktorý sa spustil vo forme lavíny, zabil v krátkom čase 20-tisíc ľudí, medzi nimi československú horolezeckú výpravu.

Áncash je aj kolískou najstarších civilizácií Ameriky. Nie je to tak dávno, čo bolo objavený Caral, najstaršie mesto na americkom kontinente staré päťtisíc rokov. Do príchodu Španielov sa tu vystriedalo viacero vyspelých kultúr, ako napríklad chavínska kultúra a napokon Inkovia. Dnešní obyvatelia žijúci v tejto oblasti sú potomkovia domáceho obyvateľstva a Európanov, Afričanov a Ázijčanov,“ začína svoje rozprávanie Beker.

V oblasti, z ktorej pochádza, sa ľudia venujú poľnohospodárstvu, väčšinou len pre vlastnú spotrebu. V časoch, keď bol dieťa, pestovali veľmi rôznorodé plodiny, ktoré im zabezpečovali nielen pestrý jedálny lístok, ale aj to, že kupovali len minimum potravín – najmä cestoviny a ryžu.

FOTOGRAFIE PERUÁNSKYCH POCHÚŤOK NÁJDETE V GALÉRII

Dnes sa tu už veľmi rozmohlo plantážnické pestovanie monokultúr, takže aj do Mora sa rozšíril konzumný spôsob života. „Som tretí zo siedmich detí. Mama nás nosila od útleho detstva na pole v šatke nazývanej ilikllya. Neznášal som to, lebo bola z ovčej vlny a veľmi pichala. Staršie deti museli ísť po svojich. Moje detstvo bolo veselé a zároveň aj smutné. Vyrastal som nielen so svojimi súrodencami, ale aj s deťmi z našej dediny a celé detstvo sme sa prehrali vonku. Hrávali sme klasické detské hry ako naháňačky, schovávačky či futbal. Zároveň sme mali svoje povinnosti, museli sme pomáhať doma aj na poli.

V škole som to mal ťažké, bol som dosť rebel a s dedinskými učiteľmi som veľmi nevychádzal. Tak som radšej chodil poza školu – väčšinou som sa chodil hrávať k potoku, lovil som rybičky. Mama na to vždy prišla a skončilo sa to výpraskom. Neskôr som sa dostal na internát k tirolským mníškam, tam bol úplne iný prístup k žiakom a dokázali ma zaujať natoľko, že som sa vypracoval na jedného z najlepších. Smutné detstvo som mal preto, že sme nemali toľko príležitostí ako napríklad deti z mesta. Náš svet sa obmedzoval na našu dedinu a na to, čo sme sa dozvedeli v škole. Boli sme aj veľmi chudobní, veľa vecí a potravín sme si buď nemohli kúpiť vôbec, alebo len veľmi zriedka. Mäso sme jedávali, len keď mal niekto narodeniny alebo na veľké sviatky.“

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Janko sa stal principálom v divadle. Podnikanie mu, žiaľ, nevyšlo podľa predstáv, preto toto divadlo po 9 mesiacoch opustil.

Čo sa stalo? Kroner pôsobil ako rodený zabávač, v skutočnosti pred verejnosťou skrýval smútok

Legendárny český režisér zomrel 9. januára.

FRANTIŠEK FILIP (†90) podľahol koronavírusu. Zdrvený syn priznáva... Nakazil som ho ja!

Legenda českého filmu začínala ako baletka a choreografka. K vysnívanému herectvu sa dostala, hoci prijímacie skúšky na štúdium nespravila.

Od nečakaného odchodu legendy ubehlo už 17 rokov: Čo sa stalo so závetom Heleny Růžičkovej?

FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER sa okrem maľovania venoval aj architektúre a je tvorcom originálnych budov.

Najkontroverznejší umelec Rakúska: Hundertwasser svoje názory verejnosti rád predstavoval nahý

V seriáli Oteckovia stvárňuje tínedžera Lukyho.

Mladá hviezda zo seriálu OTECKOVIA bojuje s ťažkou diagnózou

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia