Bola nešťastná, osamelá a z času na čas sa aj nudila. Princezná DIANA (†36) nikdy nezapadla do kráľovskej rodiny. V paláci však boli ľudia, ktorí stáli na jej strane. 

„Boli sme v manželstve traja,“ uviedla Diana v roku 1995 v zničujúcom rozhovore s Martinom Bashirom pre program spoločnosti BBC s názvom Panoráma. Okrem tohto úprimného tvrdenia dvihla žlč národa aféra zvaná Camillagate alebo Tampongate. V roku 1989 Camilla (75) ako kráľovská milenka šepkala budúcemu vladárovi do telefónu, že nedeľné noci sú bez neho na nevydržanie. Najstarší kráľovský syn Charles (73) a zároveň Dianin manžel jej na to, že ju potrebuje niekoľkokrát do týždňa, preto by chcel byť jej menštruačný tampón. Prepis nahrávky sa dostal do médií v roku 1993 a spôsobil v Spojenom kráľovstve poriadny škandál.

Samotný Charles v snahe vylepšiť si imidž si objednal svoj životopis u rešpektovaného novinára a historika Jonathana Dimblebyho. V knihe tvrdí, že „až“ prvých päť rokov bol ako manžel verný. Hoci niektorí ľudia z jeho okolia pokladali Dianu za nervovo nestabilnú osobu, spomínané fakty jej pomohli nakloniť si verejnú mienku na jej stranu.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Úbohá žiarlivosť

O tom, že zamestnanci v paláci mali jasno v tom, komu venujú svoje sympatie, svedčí aktuálna záležitosť z Chiswick Auctions v Londýne. Za vyvolávaciu cenu 2-tisíc libier je totiž v aukcii osobný list princa Charlesa. Napísal ho v minulosti bývalej zamestnankyni Marjorie Dawsonovej, ktorá pre kráľovskú rodinu pracovala celých 36 rokov. Zomrela ako 104-ročná pred troma rokmi. V osobnom liste sa britský následník trónu sťažoval na „úbohú žiarlivosť a túžbu po pomste“ niektorých zamestnancov a zamestnankýň paláca – vrátane Dianinho bývalého komorníka Paula Burrella (64). List je veľmi výnimočný, pretože málokedy sa verejnosti podarí nazrieť do emocionálneho sveta kráľovskej rodiny.

Ako sa dá vyčítať z riadkov, Charles sa hnevá na ľudí pracujúcich pre kráľovskú rodinu, aj preto, že stáli na strane jeho nebohej bývalej manželky. Jedným z nich bol spomínaný Paul Burrell. „Pamätám si, ako som v roku 1980 stretol plaché mladé dievča, ktoré zablúdilo v chodbách paláca Balmoral. Ja som mal vtedy 22 rokov, ona 18 rokov,“ spomína Paul Burrell na prvé stretnutie s manželkou budúceho kráľa, ktorej verne slúžil. Najprv však pracoval ako dvoran kráľovnej Alžbety II. (96). V roku 1987 sa stal komorníkom Diany. Hoci bol na zozname zamestnancov, v prvom rade bol jej osobným priateľom a dôverníkom.

Článok pokračuje na následujúcej strane...

Diskusia