Keď ich zbadáte na cestičkách v Tatrách alebo na kopcoch Malej Fatry, nezľaknite sa. Nevidíte duchov ani ste sa nevrátili v čase. Stretli ste milovníkov histórie.

Mariana Džubáková (27) pracuje ako sestra na úrazovej ambulancii v martinskej nemocnici. Aj týchto dňoch, ktoré sú pre ňu veľmi náročné, tak ako pre všetkých zdravotníkov, občas vo voľnom čase vymení rovnošatu za historický kostým. Je totiž členkou združenia s romantickým názvom Dobový tábor. Jeho ôsmi členovia sa okrem iného venujú historickej turistike. To znamená, že na túry vyrážajú oblečení tak, ako kedysi naši starí otcovia.

„Pred niekoľkými dňami sme boli s Martinom Baranom, ktorý založil a vedie naše združenie, na Lysci. Martin vyniesol hore v batohu historický gramofón a tam sme si pustili platňu. Takmer nikoho sme nestretli a boli sme tam pre bezpečnosť len my dvaja, no bol to zážitok. Martin vlastní aj repliku historickej kamery, ktorou natáčame videá ukážok z historických bojov alebo turistiky,“ hovorí Mariana.

Na veci a odevy, ktoré používajú na historickej turistike, nedá dopustiť. „Sú to všetko prírodné materiály. Vlna, koža, ľan. V lete chladia a v zime nás hrejú. Naši predkovia to mali dobre vymyslené,“ usmieva sa. „Raz nás v Tatrách stretla skupina mladých študentov. Boli prekvapení, že aj v oblečení, ktoré nie je z goratexu, dokážeme zdolať Tatry. Vypytovali sa nás, či nám nie je zima a či je to pohodlné. Bolo vidno, že sme v nich vzbudili záujem o históriu, a o to nám ide. Turistika na Slovensku sa totiž nezačala rokom 2000, ale už oveľa, oveľa skôr,“ konštatuje Mariana.

˃˃˃ FOTOGRAFIE DOBOVÝCH ODEVOV ZANIETENÝCH TURISTOV NÁJDETE V GALÉRII ˂˂˂

Barety aj motocykel

Ich združenie zhromažďuje množstvo historických fotografií a predmetov. Odevy členov sú pôvodné, kúpené z rôznych bazárov a pozostalostí, alebo sú to presné repliky historických odevov. „V Dobovom tábore máme aj rôzne doplnky civilnej módy alebo historickej turistiky. Vlastníme historický gramofón, módne katalógy z rokov 1939 až 1946, slnečné okuliare z tridsiatych rokov, ktoré sa nosili ešte v časoch prvého československého prezidenta T. G. Masaryka. Ja vlastním napríklad zopár historických baretov a turistický kabát z 30. rokov. Ďalší člen Vlado Mitrík je ozajstný historický obuvník. Z kože dokáže vyrobiť akúkoľvek historickú, civilnú alebo vojenskú obuv a doplnky z kože. Je tiež najväčší fanúšik historickej turistiky,“ konštatuje Mariana.

„Vlado sa zaujíma sa o dávne technické postupy výroby topánok. Fascinujú ho staré techniky lyžovania a lezenia po skalách. Z našej skupiny vlastní najviac druhov uniforiem a oblečenia na historickú turistiku. Najnovšie do jeho zbierky pribudol motocykel značky JAWA 250 panelka, ktorý si pomaličky renovuje,“ hovorí sympatická zdravotníčka. Mariana hrala vďaka svojej vášni pre históriu v niekoľkých filmoch a zúčastnila sa na fotení historického kalendára, ktorý stvárňoval ženy pred vojnou a počas vojny.

„Vlastním malú zbierku historického oblečenia, na ktorú som naozaj hrdá. Najcennejšie sú kúsky z 20. až 40. rokov. Mám napríklad aj fotoaparát Kodak Jiffy SIX 16 a ako jediná zo žien v Dobovom tábore chodím na túry v historickom oblečení z rokov 1930 až 1940,“ rozpráva.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Musel si počkať. K charakterovým úlohám sa dostal až v neskoršom veku.

Krok od smrti: Po strate manželky sa opustil. Tarageľ teraz žije pre vnúčatá

Vážil 130 kíl, dnes je ľahší o 50 kíl. Dosiahol to hlavne zmenou myslenia a životného štýlu. Najprv sa musel naučil mať rád, vážiť si sám seba, až potom išli kilá dole.

Najprv sa naučte milovať svoje tučné telo: Radí cestovateľ, ktorý schudol 50 kíl

K ropnému prameňu je voľný prístup cez súkromný pozemok. Vyteká približne 150 m od parkoviska pri hlavnej ceste.

TIP NA VÝLET: Na lúke nad kysuckou obcou tečie zo zeme ropa. Z čiernej vody vraj pili čerti

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 5. do 11. júna?

Chrissy Teigen a John Legend sú jedným z top párov šoubiznisu.

Silikóny pôjdu preč! Modelka sa rozhodla pre radikálnu zmenu, TOTO kvôli nej musí podstúpiť

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Mrazené ovocie či zelenina má najviac vitamínov. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia