Napriek liberálnemu prostrediu, z ktorého Zuzana Čaputová (46) vzišla, si za ročné pôsobenie v úrade postupne získala ľudí, dokonca s odlišnou ideológiou. Dnes suverénne vedie v rebríčku najdôveryhodnejších politikov.

Pre Slovensko, ako aj pre celú východnú Európu bol 15. jún 2019 výnimočný. V našom regióne nebolo doposiaľ bežné, že by v čele štátu stála žena. Bývalá advokátka ľudskoprávnych aktivistov, ktorá do úradu nastúpila so slovami „neprišla som vládnuť, ale slúžiť“, sa už počas svojej predvolebnej kampane snažila hľadať konsenzus a preklenutie rozdielnych táborov slovenskej spoločnosti.

Práve preto bola v priestore V4 tak trochu zjavom a s nástupom do funkcie svoju osobitosť iba podčiarkla. Zo Zuzany Čaputovej sa stal fenomén, ktorému, hoci to v slovenskej politike nebýva zvykom, popularita ešte stúpla.Práve tá je podľa sociologičky Silvie Porubänovej najvýpovednejším dôkazom o úspešnosti prezidentkinho ročného pôsobenia vo funkcii.

„Obľúbenosť a nespochybniteľná dôveryhodnosť našej prvej prezidentky je podľa môjho názoru potvrdením a ocenením práve jej autentických vlastností a daností, ktoré ju vyniesli k víťazstvu. S odstupom času môžeme potvrdiť, že ide najmä o dôstojnosť, rozvážnosť, noblesu, pokoj a láskavosť. Azda ani netreba dodávať, že ženskosť je len veľmi príjemným bonusom, ktorý najmä v zahraničnom prostredí prispieva k reprezentativite a okamžitej zapamätateľnosti našej pani prezidentky,“ uvádza.

FOTOGRAFIE ZUZANY ČAPUTOVEJ NÁJDETE V GALÉRII

Politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov za stúpajúcou popularitou Zuzany Čaputovej vidí najmä to, že sa počas svojho doterajšieho pôsobenia v úrade správala predovšetkým ako štátnička. „Nie je to málo. Ona bola zvolená ako zástupkyňa istej časti politického spektra so skúsenosťami v mimovládnom sektore a čiastočne vo verejnej správe na nižšej úrovni, ale získala výraznú podporu verejnosti, dokonca aj od ľudí rôznych názorových orientácií.“ Štátnické správanie sa podľa odborníka prejavovalo najmä v prezidentkinom nadstraníckom výkone.

„To znamená, že dodržiavala ústavnosť a vôbec sa nepridávala na stranu účastníkov straníckych sporov a konfliktov. Vždy vychádzala z toho, že Slovensko je demokratická krajina, prezident je reprezentant občanov a zástupca štátu. V tomto obstála a obstála aj v ďalšej veci, ktorú považujem za absolútne kľúčovú. Ide o naše zahraničnopolitické priority, vonkajšiu bezpečnosť, obranu. Tam zachovala veľmi jasné stanovisko, ktoré zodpovedá našim záväzkom vyplývajúcim z členstva v EÚ a NATO.“

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Populárne články
Veronika Remišová: Ministerka pre investície a rozvoj

Veronike Remišovej hekli počítač aj telefón: Na záškodnícke akcie je vraj zvyknutá

Život dobrodružného námorníka na pustom ostrove bol prvé mesiace ťažký.

Skutočný Robinson: Vyriekol želanie, ktoré sa mu splnilo, a strávil štyri roky osamote

Paris Hilton

Veľký trapas PARIS HILTON: Čím si rozhnevala priateľov?

Ilustračná snímka

Tak na toto nie sme zvyknutí: Prezidentka prekvapila nezvyčajným outfitom

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia