Škaredú skúsenosť z čias, keď sa ešte nedokázala brániť oplzlým ujom, má za sebou. Jasmína Houdek vie, o čom hovorí. Chvíľu trvalo, kým si po traumatizujúcej skúsenosti dokázala upratať v hlave a dostala sa až na úroveň učiteľky modernej sebaobrany.

Pred naším stretnutím som v hlave spriadal plány, ako si vyskúšam jej odolnosť a budem sa správať ako oplzlý ujo. Keď som na ňu chvíľu čakal, strácal som odvahu. Veď som ju ešte naživo nevidel. Čo ak sa omylom prihovorím inej, prehodím pár provokačných slov. Odhodlanie som rýchlo stratil. Asi nie som vhodný na oplzlého uja – v Jasmíninom slovníku je to „oplzlý strejda“. Nemám na to. „Tým, že sa aktívne venujem sebaobrane, mám zvýšenú pozornosť a citlivosť. Ak by si to skúsil zo srandy, všimla by som si to skôr, nech by si čokoľvek skúsil,“ dorazila ma úplne.

Oplzlí ujovia

Jasmína pri rozhovore temperamentne gestikuluje. „Môj otec bol pôvodom Bulhar. Možno to mám od neho. Vždy som bola živé a divé dieťa. Vždy ma bolo veľa vidieť a počuť,“ vysvetlila mi. Proti oplzlým ujom sa dá vraj spočiatku brániť vykaním. „Stalo sa mi, že mi z ničoho nič začal tykať mestský policajt. Rázne som ho upozornila, že sa nepoznáme a že mi má vykať. V bežnom kontakte s normálnymi ľuďmi mi okamžité tykanie neprekáža. Keby si sa ako oplzlý ujo prejavil presvedčivejšie, oveľa presvedčivejšie, poviem ti rovno, aby si mi netykal, že mi to prekáža.“

Vraj má rada guláš… Ale jej tetovanie je skôr o zeleninovom vývare.
Zdroj: Vladimír Kampf

S propagovaním aktívnej sebaobrany začala v roku 2015. „Som športovo nadaná a skúšala som všeličo, hlavne rôzne bojové športy. Zaujímali ma aj do hĺbky a bola som na rôznych seminároch o nich. To bola klasická sebaobrana, ktorú si každý predstaví ako prvú. Nikdy v tom nebola komunikácia. Až keď som spoznala svojho manžela Pavla, začala som spoznávať moderné spôsoby, ktoré on už robil. Najprv som sa s aktívnou sebaobranou zoznamovala ako študentka. Chodila som k iným lektorom, pretože som nechcela, aby ma to učil Pavel. Začalo ma to baviť.“

Keď raz Pavlovi vypadol lektor, potreboval na záskok figuranta. „Nebola som ticho. Do všetkého som mu skákala a ľudia na mňa perfektne reagovali. Nejaký čas pred tým som robila fitnestrénerku, takže vysvetľovať niečo publiku pre mňa nebola úplná novinka. Vždy som mala plno,“ smeje sa. „Pavel na mňa za to nebol nahnevaný, veď preto si ma vybral, lebo som vášnivá a mám drive. Samozrejme, má dosť kompetencií na to, aby mi povedal dosť, keď preháňam. Ja ich mám zasa dosť na to, aby som mu povedala: Nie,“ hovorí so širokým úsmevom.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia