Doménou jej divadelného herectva boli vždy zložité ženské postavy s nejednoznačným charakterom, ktorým dokázala vdýchnuť dynamiku s príchuťou tragiky a melanchólie.

Náročné herecké kreácie, ktoré javisko tejto fenomenálnej herečke ponúklo, dostatočne zobrazovalo jej výnimočný talent. Od narodenia Adely Gáborovej, dlhoročnej členky Divadla Andreja Bagara v Nitre, uplynie v pondelok 2. marca 80 rokov.

"Adela bola silná žena plná energie, lásky v srdci a ako herečka plná talentu, emócie a lásky k ľuďom a divadlu. Mala rada mladých ľudí a bola pripravená pomôcť všetkým, ktorí tú pomoc potrebovali. Adela bola kráľovná nášho divadla, veľká herečka a žena, bojovala do poslednej chvíle. Veľká škoda pre divadlo a pre svet, že nad ňou zákerná choroba zvíťazila. Veľmi chýba, či už v našom divadle, ale aj ako človek, lebo takých ľudí nie je veľa. S láskou si na ňu vždy spomínam a navždy zostane v mojom srdci," vyznala sa pre TASR jej dlhoročná divadelná kolegyňa a kamarátka herečka Eva Pavlíková.

˃˃˃ Fotografie hereckej legendy nájdete v galérii. ˂˂˂

Adela Gáborová sa narodila 2. marca 1940 v Brekove na východe Slovenska. Detstvo prežila v Košiciach. Matka divadelného režiséra Petra Gábora po absolutóriu na VŠMU nastúpila v roku 1961 do Divadla Andreja Bagara v Nitre, ktoré sa od tých čias stalo jej jediným divadelným domovom. Na jeho doskách pôsobila takmer 45 rokov a stvárnila tu vyše 140 rozličných postáv.

Svoje herecké umenie a talent rozvíjala v spolupráci s režisérmi Pavlom Hasprom, Jozefom Bednárikom, Jánom Antonínom Pitinským, či Vladimírom Morávkom.

Pretože vo svojich úlohách spájala lyrikou s dramatickosťou, hrávala prevažne náročné postavy svetového divadelného repertoáru, ako je Lady Macbeth, Kapuletová v Rómeovi a Júlii, slúžka v Dome Bernardy Alby, Arkadina v Čechovovej Čajke, Krístína v dráme Smútok pristane Elektre, či Mária Stuartová v rovnomennej Schillerovej dráme. Spontánne a prirodzené herectvo Adely Gáborovej sa osvedčilo nielen v tragédiách, ale i v mnohých komédiách a muzikáloch. Postava primabaleríny Jekateriny v Divotvornom hrnci bola žiaľ jej poslednou.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia