Najťažšia etapa

Nálepka prinavráteného emigranta bola len okrajovým problémom, ktorý sa s ním v súkromnom a profesionálnom živote ťahal. Najťažšie obdobie života pre neho predstavovalo prvé manželstvo. Mal 33 rokov, keď sa v marci 1957 v Starom Smokovci oženil. Zobral si o dva roky mladšiu Češku Helenu, uznávanú redaktorku slovenskej redakcie Kultúrnej tvorby. Jej náhle epileptické záchvaty odštartovali v hercovom živote sériu mnohých komplikácií a zároveň manželských kríz.

„Vznikla dramatická situácia, že jednu noc niekdy ráno, ešte za tmy, som počul veľký ruch, dokonca som videl rozbitú hlinenú vázu. Ženu som našiel v takej podobe, že sa mi doslova zastavilo srdce. Z môjho laického pohľadu bola nepríčetná. Uložil som ju na gauč a zistil som, že je pocikaná, pokakaná. Poumýval som ju a zároveň som si uvedomil, že musím čo najskôr kontaktovať lekárov,“ povedal v roku 2010 v rozhovore pre Českú televíziu.

V roku 1970 lekári Helene diagnostikovali nezhubný nádor na mozgu. Mal zákerný, hviezdicovitý tvar, nedal sa úplne odstrániť, čím sa jej ani po náročnej operácii zdravotne výrazne nepolepšilo. Jej reakcie sa stali nevyspytateľnými. Záchvaty zúrivosti pribúdali, až zmenili celú jej osobnosť. Helena ostala na invalidnom dôchodku a po operácii sa začala strániť ľudí.

„Mala pocit, že sa na ňu dívajú ako na bláznivú.“ Pre zdravotné problémy prišla o prácu, jej blízki sa ju preto snažili doma niečím zamestnať. Napokon si aktivitu našla sama. Rozhodla sa pre časté sťahovanie a striedanie bytov. L. Chudík sa preto nechcene dostal do problémov s bytovou mafiou. Šesť rokov trvali súdne ťahanice.

„V mene toho, že som chcel manželke týmto spôsobom pomáhať, som si zrazu uvedomil, že nepomáham ani sebe, ani jej, ani nikomu z našej mini rodiny. Z toho vznikli naše najväčšie trápenia.“ Herec sa svojou ťažko chorou ženou nechal manipulovať. Snažil sa jej pomôcť, ona však jeho pomoc neprijímala.

Nechcem povedať, ako ma nazývala, lebo všetky tie mená, ktoré používala, to bolo strašné. Bol som pre ňu normálny ľudský odpad. Ona akúkoľvek situáciu, ktorú som chcel zmierniť, pochopila proti sebe a útočila na mňa. Hovoril som si, pane Bože, čo to je? Čo je v tom človeku, ktorý hovorí tieto slová? Veď to je niekto cudzí a to cudzie v nej, to bola jej choroba...“
L. Chudík

V roku 1975 sa prehĺbili aj hercove depresie, a to až tak, že uvažoval o odchode z divadla, dokonca sa pohrával s myšlienkou, že odíde z tohto sveta. „Rozmer tých trápení zašiel až tak ďaleko, že som rozmýšľal o ukončení života.“ V čase jeho najväčšieho zúfalstva však ako vykúpenie prišla veľkorysá ponuka na účinkovanie v seriáli Nemocnica na okraji mesta. V podstate mu zachránila život.

„Mňa to tak zmáhalo, že som sa chcel vzdať tejto postavy,“ priznal po rokoch. Presvedčil ho až uznávaný lekár Miroslav Plzák, ktorý ho prinútil, aby v seriáli hral. „Povedal mi, že keby ma neprinútil Sovu zahrať, tak by ma musel hospitalizovať. Tak zle som na tom bol,“ doplnil herec.

V nepriaznivom psychickom rozpoložení sa však u L. Chudíka začali prejavovať prvé príznaky depresie. Napriek tomu postavu Sovu nevzdal. Práve doktor Plzák umelcovi dohovoril, aby sa jeho manželka buď išla liečiť, alebo sa dal rozviesť. Keď to už inak nešlo, začali žiť v roku 1977 oddelene a napokon sa v októbri 1979 rozviedli. „Chcel som sa však rozlúčiť tak, aby bola spokojná. Dal som jej to, čo som jej mohol dať. Ostalo tam asi 200-tisíc korún, čo v tom čase bol obrovský peniaz. Nemohol som už viac vykonať. Vďaka lekárom som neukončil svoj život, ale manželstvo.“

Mohlo by sa zdať, že hercovi sa po tomto kroku konečne uľavilo. Charakter však v sebe nezaprel a aj po rozvode cítil hanbu, ba dokonca výčitky svedomia, že opustil chorú ženu. „Jej samota ma desí viac ako moja vlastná,“ napísal si do denníka. Práve preto sa jej snažil byť aj po rozvode nablízku. Helena, žiaľ, od seba všetkých odstrihla. Dva roky po rozvode sa odsťahovala domov do Prahy a tri roky nato skutočne sama zomrela. Keďže už nemala žiadnych príbuzných, o pohreb sa postaral Ladislav Chudík. Tým sa pre neho definitívne uzavrela náročná 22-ročná kapitola života.

Článok pokračuje na ďaľšej strane.

Diskusia